Skocz do zawartości
IGNOROWANY

instalacja CO, CWU, podłogówka piec Bellino 2 thermo


klepa86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy choć forum przewalam od kilku miesięcy  a i na końcu internetu tez byłem.

Chciałem podpytać, doradzić się od doświadczonych ludzi którzy montują, mają jakieś doświadczenie związane z hydrauliką, automatyką. Projekt domu to bellino 2 thermo piwnica xps 15, elewacja 20 grafit, 30 wełna poddasze. Z racji tego, że dom będę budował systemem gospodarczym to też będę chciał wykonać inne instalacje sam. Po facebookach nie chcę pisać bo wiadomo, każdy chwali to co ma. Dom będzie na Podlasiu na wsi gdzie dookoła nie ma nikogo, zero drzew i blisko jezioro no i wieeje. Jestem przed adaptacją budynku ale od 2 lat jak się starałem o warunki na budowę szukam pytam itd. chce uniknąć błędów ale nie popełnia błędów ten co nic nie robi. Zacznę od ogrzewania podłogowego, będę robił sam myślę o projekcje ale czy nie jest tak, że projekt zrobią pod aktualne warunki pogodowe i strefę dla mego miejsca zamieszkania? Wiem że będę miał wszystko policzone jak na tacy ale czy nie jest tak że jak zrobię rozstaw w łazienkach co 10cm a inne pomieszczenia po 15cm nie przekraczając długości pętli 100mb to popełnię błąd ? nie wysteruje tego? będzie zimno?  Co do wyboru pieca myślę o pelecie i też liczę na waszą pomoc. Mam kilku faworytów ale sam już nie wiem.. na pewno chciałbym żeby piec posiadał pionowe przegrody. Chodzi o łatwiejsze czyszczenie. Bufor 1000l dlaczego? bo myślę że jak piec nagrzeje ten bufor  załóżmy 80^C to zanim odda to na ogrzewanie podłogowe to trochę czasu piec nie będzie palił peletu. Na wsi mam za darmo drzewo i tez myślałem o piecu na drewno ale w domu jestem gościem raz w tygodniu i nie chciałbym obciążać żonę dodatkową robotą. Nie za bardzo widzę PC ze względu na koszta tej instalacji jak i jednostki. Po prostu nie przekonuje mnie pompa i tyle, temat rzeka. Może ktoś z forum poleci konkretnego instalatora z moich okolic który nie klepie tego co się nauczył kilka lat temu i się nie zatrzymał na pogłębianiu swojej wiedzy. Przez te czytanie i szukanie odpowiedzi to czasem wolałbym dać to komuś kto to zrobi i mieć święty spokój. Z góry dziękuje za odpowiedzi i za dyskusję w temacie dopiero za tydzień będę mógł odpowiedzieć pozdrawiam Szymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, klepa86 napisał:

Może ktoś z forum poleci konkretnego instalatora z moich okolic

Jak piszesz z Podlasia to temat warty obserwacji, bo sam szukam takiego instalatora do poprawy peerelowskiej instalacji. 3 lata z rzędu różni modyfikowali i tak dalej jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co ten piec w sobie ma, że tyle kosztuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsprawniejsze z możliwych sposobów na spalanie pelletu. Windhagery ważą pojedyncze dawki podawanego pelletu. Palnik, wymiennik ze stali szlachetnej. Czyli wieczne. Do tego technika kondensacyjna. O algorytmach prowadzenia palnika to nawet nie wspominając. W takim kotle spalisz 20-25 procent mniej pelletu niż w jakimś ulepie ze śmieciucha z dostawionym palnikiem pelletowym. Działanie kotła od 1.40.

Windhager BioWIN2 Touch - THE pellet boiler - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam algorytm oparty jest na temperaturze paleniska i wg tego optymalizuje cały procesu spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 15:01, klepa86 napisał:

Chodzi o łatwiejsze czyszczenie.

Czyszczenie to jest tu pokazane. Ale pewnie już widziałeś.

 

20 godzin temu, Outsider napisał:

W takim kotle spalisz 20-25 procent mniej pelletu niż w jakimś ulepie ze śmieciucha z dostawionym palnikiem pelletowym.

Chybione porównanie. Gdyby było jak piszesz, to akurat świadczyłoby na niekorzyść tego kotła. Napisz, że spala 20-25 procent mniej pelletu niż najlepsze kotły pelletowe na rynku (dwa razy tańsze). Ogólnie jeśli kieszeń głęboka, to jak najbardziej fajny kocioł, ale ewidentnie w cenie na zarobki zachodnie. Wydając tyle grosza, oczekiwałbym zwrotu tej inwestycji w racjonalnym okresie, a nie kilkudziesięciu lat. Oczywiście każdy podchodzi do tematu wg siebie. Można do roboty dojeżdżać Ferrari, można Skodą. Skuteczność ta sama.

Pytanie też jak ten kocioł poradzi sobie z "polskim" pelletem. Ma ktoś wiarygodne info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, ByCygano napisał:

Co ten piec w sobie ma, że tyle kosztuje ?

Know-how.

Gdybyśmy potrafili takie coś wyprodukować kosztowałoby tyle samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.02.2021 o 10:17, kiminero napisał:

Czyszczenie to jest tu pokazane. Ale pewnie już widziałeś.

 

Chybione porównanie. Gdyby było jak piszesz, to akurat świadczyłoby na niekorzyść tego kotła. Napisz, że spala 20-25 procent mniej pelletu niż najlepsze kotły pelletowe na rynku (dwa razy tańsze). Ogólnie jeśli kieszeń głęboka, to jak najbardziej fajny kocioł, ale ewidentnie w cenie na zarobki zachodnie. Wydając tyle grosza, oczekiwałbym zwrotu tej inwestycji w racjonalnym okresie, a nie kilkudziesięciu lat. Oczywiście każdy podchodzi do tematu wg siebie. Można do roboty dojeżdżać Ferrari, można Skodą. Skuteczność ta sama.

Pytanie też jak ten kocioł poradzi sobie z "polskim" pelletem. Ma ktoś wiarygodne info?

Wiadomo że chciało by się wydac jak najmniej za kocioł ale jak czytam na grupach jakie ludzie mają problemy i ile przesiadują w kotłowni żeby po zmianie pelletu ustawić parametry kotła to masakra a o serwisie nie wspomnę. Nie wiem czy będzie mnie stać na taki piec ale im więcej czytam o nim tym bardziej się przekonuje, pompa ciepła też się nie zwróci szybko a koszta są duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.