Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu. Proszę O Pomoc!


nela76

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja CO i CWU. Proszę o pomoc!!!

 

Witam .Mam prośbę do panów hydraulików ,otóż jestem na etapie tworzenia instalacji CO i CWO jeśli by był jakiś pan łaskawy mi w tym pomóc przesłać jakiś schemat ,jakimi rurami to zrobić, jakie średnice rur , jakie zaworki ,w ogóle co ma być zainstalowane żeby to CO i CWO działało, żeby nie była zbytnio skomplikowana w miarę możliwości do samodzielnego wykonania.

Dom jest parterowy 130m2, projekt IDYLLA II ,nie będzie podłogówki ani solarów .W kotłowni wybrałem ziemię ,poziom od posadzki do gotowej podłogi wynosi 130cm,na połowie jest zrobiony strop, a druga większa połowa jest zostawiona wolna na piec i schodki, pod stropem jest miejsce na opał. Piec będzie DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS 20KW , będzie dwanaście grzejników w tym dwa łazienkowe. Z początku myślałem o obiegu grawitacyjnym ale zrezygnowałem i będzie na rozdzielaczu ,woda do CWO będzie podgrzewana piecem, w lecie też, także pasowało by żeby woda w bojlerze była ogrzana grawitacyjnie z możliwością odcięcia CO. Co myślicie o zrobieniu CWU na rozdzielaczu, jak by to pracowała cyrkulacja CWU.

Będę wdzięczny za każdą pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początek - za duży kocioł, z zasobnikiem cwu 100 litrów wystarczy kocioł o mocy 11 KW, max 12. I z Defro są kłopoty, wiele osób o tym pisze, warto poczytać i wybrać może coś innego. Jakie rury? Miedziane moga być, średnice 28, 22 mm, do kotła śrubunek pompy obiegowe do co i cwu, przed nimi filtry, za nimi zawory zwrotne, na każdym obiegu zawór różnicowy żeby w razie awarii prądu działało grawitacyjnie. Pompa cwu pozwoli szybciej nagrzać wodę. Do tego zawór mieszający, ja mam 3D przed pompą co podmieszanie z powrotu wyprowadzone, dodatkowo powrót cwu podgrzewa powrót kotła. Przy grzejnikach zawory termostatyczne, ew. kulowe, naczynie wzbiorcze najlepiej na strychu, ocieplone na zimę. Wpięte bezpośrednio np. z obiegu cwu, bez żadnych zaworów, spust do kanalizacji. Warto też dać zawory kulowe odcinające obieg powrotny i główny, by latem swobodnie grzać wodę bez ogrzewania domu. Odpowietrzniki automatyczne na każdej nitce obiegu, oczywiście nad zasilaniem by to miało sens. Do tego dużo kształtek, kolanek, nypli, muf, redukcji, szczotek drucianych do czyszczenia rur, gwintownica, klucze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by było prosić o jakiś schemat,wizualnie jakoś lepiej jest sie j rozeznać o co chodzi

 

Koncepcję musisz sobie sam opracować, najlepiej w oparciu o schemat wyjściowy producenta. Defro np. ma w DTR-kach coś takiego:

 

post-18583-0-46035600-1356801020_thumb.jpg

 

Na tym można pracować dalej. Jeżeli masz uwagi lub widzisz coś inaczej, to wrysuj to. Możesz też pobawić się w Paincie nad własnym szkicem. Wtedy jest nad czym dyskutować. Gotowca idealnie wpasowanego w twoje warunki bym się nie spodziewał.

 

Uwaga pierwsza już padła. Masz lub planujesz za duży kocioł jak na potrzeby tak małego budynku. Spojrzyj do projektu jakie zapotrzebowanie na energię wyliczył projektant. Wg mnie kociołek 15 kW mocy maksymalnej to i tak z zapasem. Większość sezonu i tak pracował będzie poniżej mocy nominalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początek - za duży kocioł, z zasobnikiem cwu 100 litrów wystarczy kocioł o mocy 11 KW, max 12. I z Defro są kłopoty, wiele osób o tym pisze, warto poczytać i wybrać może coś innego. Jakie rury? Miedziane moga być, średnice 28, 22 mm, do kotła śrubunek pompy obiegowe do co i cwu, przed nimi filtry, za nimi zawory zwrotne, na każdym obiegu zawór różnicowy żeby w razie awarii prądu działało grawitacyjnie. Pompa cwu pozwoli szybciej nagrzać wodę. Do tego zawór mieszający, ja mam 3D przed pompą co podmieszanie z powrotu wyprowadzone, dodatkowo powrót cwu podgrzewa powrót kotła. Przy grzejnikach zawory termostatyczne, ew. kulowe, naczynie wzbiorcze najlepiej na strychu, ocieplone na zimę. Wpięte bezpośrednio np. z obiegu cwu, bez żadnych zaworów, spust do kanalizacji. Warto też dać zawory kulowe odcinające obieg powrotny i główny, by latem swobodnie grzać wodę bez ogrzewania domu. Odpowietrzniki automatyczne na każdej nitce obiegu, oczywiście nad zasilaniem by to miało sens. Do tego dużo kształtek, kolanek, nypli, muf, redukcji, szczotek drucianych do czyszczenia rur, gwintownica, klucze...

11 -12 kw + cwu na 130 m/kw ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koncepcję musisz sobie sam opracować, najlepiej w oparciu o schemat wyjściowy producenta. Defro np. ma w DTR-kach coś takiego:

 

post-18583-0-46035600-1356801020_thumb.jpg

 

Na tym można pracować dalej. Jeżeli masz uwagi lub widzisz coś inaczej, to wrysuj to. Możesz też pobawić się w Paincie nad własnym szkicem. Wtedy jest nad czym dyskutować. Gotowca idealnie wpasowanego w twoje warunki bym się nie spodziewał.

 

Uwaga pierwsza już padła. Masz lub planujesz za duży kocioł jak na potrzeby tak małego budynku. Spojrzyj do projektu jakie zapotrzebowanie na energię wyliczył projektant. Wg mnie kociołek 15 kW mocy maksymalnej to i tak z zapasem. Większość sezonu i tak pracował będzie poniżej mocy nominalnej.

15kw to taki na styk bez zapasu mocy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15kw to taki na styk bez zapasu mocy

Myślę, że mówimy o budynku projektowanym wg dzisiejszych standardów, a inwestor niczego nie będzie oszczędzał. Poza tym Defro przyjmuje zapotrzebowanie 100 W/m2 (czyli sporo) i wg ich tabeli wygląda to tak: http://www.defro.pl/kotly/seria-optima/optima-komfort-plus-nowa-linia

 

Wyliczenia zgrubne i mocno szacunkowe, to fakt. Mimo to gdyby na 130 m2 przyjąć 20 kW, to dla domu dwukrotnie większego musiałoby być 40 kW?

Jedyne co może przemawiać za zakupem kotła 20 kW to np. większa komora załadunkowa. Ale to raczej złe kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant wyliczył 14 380 W,ale u mnie się zmieniło gdyż mam pomieszczenia wyższe o 20cm niż w projekcie.

Na schemacie Defro jest pompa do c.w.u. Moje pytanie brzmi czy musi tam być pompka czy nie udało by sie zrobić na jednej pompce lub grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki.

Zawór zwrotny dać na powrocie z 4D do kotła???

No chyba będzie lepiej dać ten 3D.

Już poprawiam te moje wypociny...

Jeszcze jakieś sugestie...

 

Piec zakupiłem Kamen W 17 kW ,zasobnik ACV HL 210 ,zbiornik wyrównawczy 20 litry ,pompa c.o. WILO YONOS PICO 25/1-6 ,

co by jeszcze dodać ,zmienić ?

 

 

post-46751-0-25049600-1358366634_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik ACV wymaga dużych przepływów przez wężownicę wtedy grzeje efektywnie.

Należy dać drugą pompę tyko na potrzeby CWU , podłączoną przed zaworem 4-drogowym, sterowaną temp w zasobniku CWU.

Ten "zawór 3 D" należy wyrzucić bo nawet nie wiadomo jak go sterować.

 

Pomyśl jeżeli dajesz zaw 4-D aby obniżyć temp w instalacji to też obniżasz temp CWU, jednocześnie podwyższając czas grzania.

 

Poszukaj gotowych schematów na forum i popraw , bo będą problemy z działaniem układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może teraz bedzie lepiej działało?

 

sambor na gotowe nie ma co liczyć, samemu lepiej ,bo w głowie się utrwala .

Pompe dokupię drugą tylko mniejszej mocy, chyba będzie lepiej.

Założenie moje było takie ,żeby zrobić na jednej pompie, ale widzę ,że nie da rady, zasobnik nie ma wężownicy,jest zbiornik w zbiorniku.

 

post-46751-0-36161700-1358370120_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.