Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z niestabilna pracą. Sv200 15kW Malina +skzp02


DawidC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z niestabilną pracą pieca, z którym nie umiem sobie poradzić.  może ktoś mógłby coś zasugerować bo ja próbowałem rożnych a efekt był różny, ale nigdy nie udało mi się doprowadzić do stałej temp. i łagodnej modulacji. Mianowicie modulacja skacze od minimum do maksimum przekraczając temperature zadaną kotła a później ma problem z podciagnięciem do zadanej. No nie wygląda to dobrze na wykresie a w piecu czarno i gruby nalot sadzy. 2 razy zdarzyło się przekroczenie temperatury podajnika. Piec zainstalowany ok 15miesiaca temu.

 Instalacja wodna to układ zamknięty. Jeden obwód na bojler (zasilanie piec-pompa-bojler-zawor zwrotny-powrót pieca)

Obwód CO mam pompę przed mieszaczem która pcha i na instalacje grzejnikowo-podlogowkowa i na powrót. Czyli :zasilanie pieca-pompa-zawor 4D-grzejniki (i podlogoówka na powrotach niektórych grzejników)-powrót na zawor 4D-powroót do pieca. Oprócz tego tylko jest grupa bezp. i zawor dbv2.

Dmuchawa 40W dm85 domer (w sterowniku od 22 procent do 55 procent widełki).

Dom starszy ocieplony, poddasze uzytkowe ocieplone, ok 170 użytkowej powierzchni.

Poniżej wstawiam zdjęcia z aplikacji z pracy pieca

Screenshot_20201209-140243.png

Screenshot_20201209-140257.png

Screenshot_20201209-140316.png

Screenshot_20201209-140512.png

Screenshot_20201209-140527.png

Screenshot_20201209-140354.png

Screenshot_20201209-140401.png

Screenshot_20201209-140331.png

Screenshot_20201209-140340.png

Screenshot_20201209-140323.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysuj schemat instalacji to łatwiej będzie , a narazie zobacz czy nie masz włączonej ochrony powrotu i Ew włącz pampę od grzania cwu na stałe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu wynika że masz źle zrobioną instalację w części dotyczącej zaworu 4-D . Pompa ma wyciągać wodę z zaworu a nie wpychać ją do niego. Co jeszcze zauważyłem to masz wysoko podniesioną dynamikę modulacji. Standardowo jest ustawione na 4 a u Ciebie na 6. Następna sprawa to jak masz realizowaną tzw. ochronę powrotu. W opisie nic o tym nie ma. Najlepiej daj kilka fotek instalacji przy kotle.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 ochrona powrotu jest włączona i realizowana przez zaw 4D. CWU wolałbym aby nie było na stałe bo powyżej 55 st kamień kotłowy sie wytrąca mocno a chciałbym aby bojer trzymał pare lat.

Ad 2. W konsultacji z instalatorem postanowiliśmy dać pompę przed zaw 4D bo ciecz przepływa tak samo i gdy pompa jest przed 4D czy za 4D. Dodatkowo gdy zaw 4D jest zamknięty, to nadal mam obieg na piecu (jak pompa kotłowa która chroni powrót). Gdyby pompa była za 4D to musiałbym mieć kolejną pompę, a być może jest to przerost formy. 

Dodam że nie mam problemu z temperatura powrotu (delta T ~ 0-8 st.).

IMG_20201209_161255.jpg

IMG_20201209_161314~2.jpg

IMG_20201209_161346~2.jpg

Schemat układu.

Nie rysowałem zaworów kulowych.

IMG_20201209_170606.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DawidC napisał:

Mam problem z niestabilną pracą pieca, z którym nie umiem sobie poradzić

 Bo jak już wspomniał kol. @Popcorn1 masz żle pompe  CO  ma być na rurze opisanej GRZEJNIKI , a jeszcze druga  DO OCHRONY POWROTU  na rurze Powrót  z4D , tak jak masz , to się nie da upiecz dwóch pieczeni na jednym ruszcie 

a gdzie podłączona jest rura która wychodzi z ocynkowanego trójnika i wisi na niej manometr i ZB - pomiędzy powrotem z 4D a  rurą PP z ZB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No brakuje jednej pompy dla co za zaworem 4d a to co jest powinna być zamontowana za zaworem 4d na powrocie do pieca , poza tym wyglada wgvrysunku ze na podłogę idzie tyle co na grzejniki - dramat , małe pętle można wpiąć w obieg grzejników ale trzeba zastosować zawór RTL , ale wpięcie jest rownolegle a nie szeregowe , jeżeli robił to hydraulik to gamoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podstawowa rzecz nie widzę  zbiornika przeponowego na układzie kotła tylko zawór bezpieczeństwa ?

Godzinę temu, shaft7 napisał:

ze na podłogę idzie tyle co na grzejniki - dramat , małe pętle można wpiąć w obieg grzejników ale trzeba zastosować zawór RTL , ale wpięcie jest rownolegle

przecież kolega będzie grzejniki grzał na 35*C  to podłogi nie przegrzeje -pewnie to zakładał hydraulik

 no i są cztery pieczenie na raz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DawidC napisał:

Piec zainstalowany ok 15miesiaca temu.

 Instalacja wodna to układ zamknięty

Tu raczej nie tak prosto bo to pewnie w dotacji to muszą być umowy .Ana rękawiczkach DNA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie myślał / pisał ni jak się to ma do prawidłowego wykonania , w necie jest masa schematów jak to powinno wyglądać ale zawsze trafi się jakiś mądrzejszy co wie wszystko lepiej i wymyśla drzwi do lasu , instalacja do poprawy i to sporej , niestety kasa zmarnowana i kupa nie potrzebnych nikomu stresów 

Jeden ze schematów w instrukcji ecomaxx800

235F65CC-82C9-42A1-A62B-E1C6019CBF05.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mironw napisał:

 Bo jak już wspomniał kol. @Popcorn1 masz żle pompe  CO  ma być na rurze opisanej GRZEJNIKI , a jeszcze druga  DO OCHRONY POWROTU  na rurze Powrót  z4D , tak jak masz , to się nie da upiecz dwóch pieczeni na jednym ruszcie 

a gdzie podłączona jest rura która wychodzi z ocynkowanego trójnika i wisi na niej manometr i ZB - pomiędzy powrotem z 4D a  rurą PP z ZB

 

1 godzinę temu, mironw napisał:

A podstawowa rzecz nie widzę  zbiornika przeponowego na układzie kotła tylko zawór bezpieczeństwa ?

przecież kolega będzie grzejniki grzał na 35*C  to podłogi nie przegrzeje -pewnie to zakładał hydraulik

 no i są cztery pieczenie na raz 

Do mironw: Rury o które pytasz nijak mają sie do pracy pieca a to nie jest tematem tego wątku ale dla wyjaśnienia : jedna z rur to manometr zawór bezpieczeństwa i zbiornik przeponowy stojący za piecem (bo jak można pomysleć ze nie ma zbiornika przeponowego panie mironw?) I po co mam wydawać pienądz na miedź jak tym PP woda popłynie prawie NIGDY.
co do podłogówki to jest ona na powrotach z 3 grzejników z zaworami RTL za grzejnikiem (shaft7-no nie wiem czy gamoń) i świetnie się sprawowała od 15 lat(kiedyś tak robili, nie każcie mnie za to). A jak nie trudno się domyśleć to nie jest nowa instalacja tylko piec zaadaptowany do starej instalacji.
Co do rur PP na pionach chyba nie ustępuje w niczym w porównaniu do miedzi. Jeśli się mylę to proszę o poparcie swoich wywodów argumentami.
 

 

1 godzinę temu, shaft7 napisał:

No brakuje jednej pompy dla co za zaworem 4d a to co jest powinna być zamontowana za zaworem 4d na powrocie do pieca , poza tym wyglada wgvrysunku ze na podłogę idzie tyle co na grzejniki - dramat , małe pętle można wpiąć w obieg grzejników ale trzeba zastosować zawór RTL , ale wpięcie jest rownolegle a nie szeregowe , jeżeli robił to hydraulik to gamoń

Podłogówka jest szeregowo z grzejnikiem (grzejnikami). Kto tu gamoń jest?  Mogłbym Cię poprosić o niewypowiadanie się w celu obrażania kogoś? Dziękuję.

1 godzinę temu, shaft7 napisał:

No kasa wzięta i numer do blokowanych 

Przynajmniej pompy dobrej firmy 

Instalator to bliski znajomy. Będziemy działać. Nie ukrywam że sugestia z pompą przed 4D była moja, on miał wątpliwości ale zrobiliśmy to. Chciałbym tylko aby ktoś napisał dlaczego pompa za 4D a nie przed. Tak rzetelnie co się dzieje od strony przepływów, działania, regulacji itp. a nie tylko, że tak musi być i tyle. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć bo chcę to wiedzieć, z jakiego powodu to nie działa.

 

(Piec zainstalowany ok 15miesiaca temu.

 Instalacja wodna to układ zamknięty)

Godzinę temu, mironw napisał:

Tu raczej nie tak prosto bo to pewnie w dotacji to muszą być umowy .Ana rękawiczkach DNA.

Zdarza się nie wcisnąć przecinka (1,5 miesiąca), ale każdy mógłby się domyśleć, no oprócz mironw.
Nie brałem dotacji, czy to mnie skreśla ? I też poprosił bym Pana mironw o niewypowiadanie się w takim tonie i dogryzaniu bo to tylko świadczy o Pana poziomie (jakim to już ludzie ocenią). Dziękuję. Co do PP to tanio i pewnie. Miedź ma też wady i zalety. Ja robiłem to wcześniej bo miałem patelnie i robota prosta jak drut. A połączenia pewne i trwałe.



Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i sugestie. Co do tej pompy to jednak myślałem że upiekę 2 pieczenie na jednym ogniu i nie chciałem robić tzw. POMPOLANDII.  Widać jeszcze się taki nie urodził co by wymyślił aby zrobić to na jednej pompie.  Dla mnie pompa kotłowa to kolejne wydatki i prąd który zżera. 
Czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?  czy jeśli przeniosę pompę za 4D to muszę bezwzględnie mieć pompę kotłową czy może załatwi to pompa CWU lub jeszcze lepiej obieg CWU na grawitacji (bo bez zaworu zwrotnego przebijała przez wyłączoną pompę prawdopodobnie grawitacja)

Co do pieca : w tej chwili pompa CWU włączona na stałe i piec się stabilizuje. Szkoda tylko bojlera na 60stC.

i wybaczcie za tak długi post ale denerwujące są niegrzeczne odpowiedzi niektórych z Panów i musiałem się do nich odnieść na tym samym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DawidC napisał:

Co do rur PP na pionach chyba nie ustępuje w niczym w porównaniu do miedzi.

niczym jeśli są zachowane średnice wewnętrzne takie same .

 Co do rtl to Ty sam nie naszkicowałeś więc wybacz ale to nasze myślenie jest logiczne  co do ograniczenia rtl -em to jaki zimny musi być ten grzejnik , albo jest inaczej wpięta podłogówka niż ją narysowałeś .

Godzinę temu, DawidC napisał:

Chciałbym tylko aby ktoś napisał dlaczego pompa za 4D

a jak działa 4D ,co będzie gonić wode po grzejnikach jak zawór się zamknie , bo pompa pogoni na powrót kotła .

DawidC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisząc ten post chcialem odpowiedzi związanych z problemem, a nie jakim materiałem i w jaki sposób są inne rzeczy wykonane. Wczesniej działało i działać powinno. Jedyne zmiany zostały poczynione w obrębie pieca.

Gdy zawór się zamknie to pompa goni wodę na powrocie i tym samym chroni powrót, a grzejniki pozostają ciepłe do wystygnięcia bez cyrkulacji wody. Myślałem ze to zda egzamin, bo nadal za bardzo nie wiem dlaczego nie.

I bezpieczniej cyrkujacja poprzez 4D na małym obiegu pieca niz na grzejnikach. Dlatego pompa zostala zamontowana przed 4D.  

Ja wiem w tym momencie że macie racje ale nie mogę pojąć gdzie leży problem. Może poprostu za mocno drążę 

 

A czy konieczne jest dawanie tej pompy kotłowej? Nie chce oszczędzić tylko chce wiedzieć czy mozna prościej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DawidC napisał:

Gdy zawór się zamknie to pompa goni wodę na powrocie i tym samym chroni powrót,

a jak się otworzy n a100% to cały zład zimnej gdzie pójdzie ? na powrót kotła

Godzinę temu, DawidC napisał:

a grzejniki pozostają ciepłe do wystygnięcia bez cyrkulacji wody

no i na nowo rozgrzewać chatę - to marnowanie paliwa , a oszczędzamy 4W na pompie kotłowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje że ma to sens i tak to wygląda na wykresach.

Fakt ze nigdy zawor 4D sie nie otworzył na 100% bo blokuje go na 90% a tez nigdy na 70% nie był otwarty wiec cyrkulacja jest na grzejnikach i nie ma wychłodzonego zładu . Ale może tez chodzi o opory jakie stawiają grzejniki. I większość wody idzie na powrót a na grzejniki mniej mimo duzego otwarcia 4D. Dobrze myslę?

 

A gdybym tylko i wyłącznie przeniósł pompę i liczył tylko na grawitację na małym obiegu (jak na rysunku poniżej) moze by zadziałało. Gdyby jednak nie to ciąć powrót i dac pompe na powrocie. Czy pompa obiegu kotłowego moze być na powrocie z zaworu 4D? Czy musi być tuż przed piecem zbierając wodę również z Cwu?

Screenshot_20201209-221430.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa nie pracuje cały czas, tylko włącza się jak temperatura powrotu spadnie poniżej ustawionego parametru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DawidC napisał:

A gdybym tylko i wyłącznie przeniósł pompę i liczył tylko na grawitację na małym obiegu

to zależy też od zapotrzebowania domu na ciepło , ocieplenie , jaką musi trzymać Pan temperature na CO ?  bez pompy kotłowej będzie trudno utrzymać temp. powrotu , no chyba że pompa CWU będzie chodziła cały czas

 

Godzinę temu, DawidC napisał:

zy pompa obiegu kotłowego moze być na powrocie z zaworu 4D

tak jak mówiłem  nawet w miejscu napisu -  powrót  z 4D , tylko jeszcze ZZ za pompą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DawidC jutro wieczorem postaram Ci sie to i owo wyjasnic.

Tak szybko na dzisiaj wyobraz sobie ze u mnie zamiast Twojej instalacji CO za zaworem 4d stoi bufor. Tak czy siak jest to odbiornik ciepla, aczkolwiek stabilny odbiornik ciepla. Pompy za zaworem moze nie byc, ale... no wlasnie jest ale.

Sterownik dziala stabilnie (aczkolwiek nie Timel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowka nie powinna być szeregowo za grzejnikiem bo rtl ograniczy przepływ wody przez grzejnik i jak on ma wtedy grzać ? , pytasz się co jest nie tak to ci ludzie piszą , a podłogówkę szeregowo z grzejnikiem nie podpial żaden fachowiec , bo żaden hydraulik by tak nie zrobił , oczekujesz prostej odpowiedzi a takiej nie ma , przy takich błędach w instalacji aż dziwne ze to działa a prosta kreska nie jest wyznacznikiem dobrego spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór rtl jest za grzejnikiem a przed podlogówką, nie przed grzejnikiem.  Ten układ działa, podłoga ciepła, grzejniki też ciepłe i tyle. Nie zamierzam tego w jakikolwiek zmieniać. I moze jest tak ze jeśli coś jest głupie ale działa to wcale nie jest głupie. A poza tym to czy to takie ważne w moim temacie? 

Nie mniej piec grzał, w domu jest ciepło. Gdybym nie miał pojęcia żadnego o tej instalacji to pewnie nigdy by ten temat nie powstał a piec dalej chodziłby z pompą przed 4D. ( Gdzieś na forum czytałem że taka pompa może być przed 4D w instalacji z piecem gazowym, czy to prawda?) Ale dziękuję za wytkniecie błędów i organoleptycznie udowodniono że lepiej to bedzie działało z pompą za 4d na grzejniki.

10 godzin temu, mironw napisał:

to zależy też od zapotrzebowania domu na ciepło , ocieplenie , jaką musi trzymać Pan temperature na CO ?  bez pompy kotłowej będzie trudno utrzymać temp. powrotu , no chyba że pompa CWU będzie chodziła cały czas

 

tak jak mówiłem  nawet w miejscu napisu -  powrót  z 4D , tylko jeszcze ZZ za pompą 

Dziękuję za jasne odpowiedzi. Właściwie ok 48 stopni przy -1 na dworze.  

Poprostu musze to przerobić i tyle. Taki układ mimo moich chęci sie nie sprawdza. No nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno pompy zamontowane prawidłowo pomogą , a rysując schematy należy ująć jak najwiecej i najdokładniej bo   Później są niejasności . Np ja w jednej łazience tez mam podłogę na rtl ale zasilanie nie jest podpięte pod wyjście wody z grzejnika ( a tak to wyglada na twoim rysunku ) ale w główna rurę zasilająca grzejniki , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję autorowi tematu najpierw wyłączyć PID w sterowniku i spróbować go używać w trybie dwustanowym z ręcznymi ustawieniami. Wtedy powinno wyjść czy nadal jest problem z niestabilną pracą, a jeśli będzie jakiś problem to łatwiej będzie ustalić co wywołuje niestabilność. Bo na razie to chyba za dużo tych hipotez i możliwości - zmiany są kosztowne więc lepiej nie zgadywać. Sterowanie PID ma problem ze stabilnością jeśli instalacja jest inna niż przewidział producent.

PS i czy jest termostat pokojowy używany? Jeśli tak to też moze PIDa rozkładać.

No i nieszczęsny zawór 4d - on zdaje się ma siłownik regulowany przez sterownik pieca? Tu też bym odłączył tego pacjenta, ustaw zawór 4d tak żeby mieć pożadaną temperaturę wody na grzejnikach i zostaw w tej pozycji. Jedna potencjalna przyczyna zamieszania mniej. 
No i po tych zmianach spróbuj wyregulować spalanie i obserwuj czy nadal coś jest niestabilnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podepnę sie do tematu tu koledzy mają racje tu ewidentnie jest skopana instalacjia nie ma sie co oszukiwać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki na sprawnych miejscach powinny wyniwelowac wszystkie blady na krzywach mocy,temperatury kotla i CO.Tak jak jest zrobione wode zawsze glada siebie najlatwiejsza droge i przy ruchu 4d zmieniaja sa warunki czysnienia tu i tam....to powoduje ponowne  zmiany roznych przeplywow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.