Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ustawieniem kotła Konstal SKAM-P+


wilqua

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kłopot z ustawieniem kotła na ekogroszek firmy Konstal z Pleszewa.
Pojawia się mnóstwo spieków, testowałem już wiele ustawień i nie dają one żadnych efektów.
Kocioł to SKAM-P+, moc 20kW
Sterownik to Oxibord 760
Dmuchawa WPA X6, moc 67W
Ekogroszek pochodzi z kopalni Chwałowice, 26-28 MJ

Obecnie sterownik ma takie ustawienia:
Temperatura kotła ( zadana ) - 57 stopni
Temperatura zaworu 1 ( ogrzewanie domu ) - 43 stopnie
Temperatura CWU - 46 stopni

Czas pracy podajnika - 1s-11s
Czas pauzy podajnika - 88s
Wydajność dmuchawy, moc minimalna - 10%
Wydajność dmuchawy, moc maksymalna - 40%

Pauza w podtrzymaniu: 10 minut
Wydajność dmuchawy w podtrzymaniu - 11%
Wzrost obrotów dmuchawy w podtrzymaniu - 10%
Krotność podawania w podtrzymaniu - 2

Klapka na wentylatorze jest otwarta na ok. 2 cm.

Próbowałem m.in. zwiększyć czas pauzy podajnika, ale przy np. 100s już nie potrafi dobić do zadanej temperatury.
Na standardowym czasie pauzy ( 55s ) jest praktycznie to samo, a nawet gorzej.
Dorzucam parę zdjęć, to co jest w popielniku to zebrało się tylko w 2.5h.
Proszę o pomoc.

IMG_20201127_201233.jpg

IMG_20201127_201238.jpg

IMG_20201127_201244.jpg

IMG_20201127_201258.jpg

IMG_20201127_201434.jpg

IMG_20201127_201440.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdykam masakra w popielniku tak jak w zasobniku 

Gdzie kol. ma spieki? Przeciez to sam węgiel!!! Albo muszę okulary kupić jak źle widzę. Niewiem co to za ster jakiś pół automat według opisu? @bercus pisze mniej wiatru ja powiem więcej i jeszcze raz wiecej

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bercus ma trochę racji. To dmuchawa 70w, więc powietrze trzeba w dół. Druga sprawa, że są niedopały, więc powietrza za mało. Wychodzi na to, że przesłonę trzeba otworzyć, a w sterowniku trochę zjechać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli otworzy przysłonę to w sterze raczej będzie musiał zjechać a tak swoją drogą jakby się przypatrzeć na ten płomień to faktycznie za ostry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wilqua napisał:

Ekogroszek pochodzi z kopalni Chwałowice, 26-28 MJ

Z certyfikatem czy bez .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespalony jest wypchany w tym stopionym kalafioru ponad palnik,tam nie može sa spalič.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamkniesz dopływ powietrza, to na pewno nie będzie się paliło. Masz w instrukcji jakieś przykładowe nastawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wilqua napisał:

Nie mam certyfikatu, ale węgiel pochodzi prosto z kopalni.

No właśnie gdyby miał certyfikat to nie były by takiego problemu ma wysoką spiekalność  Ri 0-20  dużo popiołu 9%  i dużo siarki 0.8 % jedynia zaleta że jest tańszy , zeby to spalić trzeba mocno  dmuchać i nisko dać deflektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego mam podobny węgiel wdlg parametrów w miarę się pali może trochę lepszy popiół ok lecz czarno w kociołku praca pid ust fabryczne korekty na plus nic nie pomaga  bo ruszt wodny. Musi kombinować a najlepiej kupić z 2 worki porządnego węgla ust fabryczne i regulować wiatr  a ta klapkę to bym wywalił 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt wodny nie jest przeszkodą kopcenie wywołuje tzw za mocny węgiel, można sobie z tym poradzić proces spalania zakończyć przed rusztem .Do tego typu kotła producent zaleca typ węgla 31,2 o Ri spiekalności 0-10 czy może nawet 0-5 , powyżej to już są problemy z koksowaniem  .Jeżeli kupuje się węgiel o spiekalności Ri 0-20 to trzeba się liczyć z większymi problemami żeby to spalić bo to już zalicza się do węgli średnio spiekalnych czyli bardziej koksujących .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby miałem słabszy węgiel jeśli chodzi o RI jak ty to mówisz ogólnie w te cyferki zbytnio nie wierzę bo cyferki cyferkami a węgiel coraz gorszy. Ale mi ten węgiel nie koksuje popiół ładny w miarę się wypala. Rozszesz swoją definicje zakończyć palenie przed rusztem? Przeciez nie pale na ruszcie ani nad nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę pomysłów:

- zapchany palnik. Ze 3 lata to trwało zanim wpadłem na to żeby odkręcić denko od palnika (retortowego), cały był zapchany rozmaitymi kawałkami popiołu, kamieni. Oczywiście w instrukcji kotła bylo napisane żeby to czyścić 2 razy w roku, ale kto by czytał instrukcje. Spalanie poprawiło się od razu

- drugi przypadek to zbyt 'dobry' węgiel, tj kupiłem najdroższy na składzie o najwyższej wartości opałowej i połowa tego węgla się marnowała przez spieki. W ramach eksperymentu kupiłem najtańszy, najniższa wartość opałowa, dużo popiołu - ale palił się idealnie bez spieków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pawelpieklorz napisał:

Rozszesz swoją definicje zakończyć palenie przed rusztem? Przeciez nie pale na ruszcie ani nad nim

Chodzi o to żeby płomień nie przechodził przez ruszt wodny lepiej jak odbije się od deflektora np wklęsłego i zawróci w palenisko do dopalenia sadzy.

 

5 minut temu, nightwatch napisał:

zapchany palnik

Kocioł jest z 2020 r czyli pierwszy  sezon grzewczy chyba jeszcze nie zdążył się zapchać popiołem ale warto i to sprawdzić jaki i szczelność korony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marcus312 napisał:

Chodzi o to żeby płomień nie przechodził przez ruszt

 

6 minut temu, marcus312 napisał:

Chodzi o to żeby płomień nie przechodził przez ruszt wodny lepiej jak odbije się od deflektora np wklęsłego i zawróci w palenisko do dopalenia sadzy.

A więc nie przechodzi może na większej mocy delikatnie dotyka tyci tyci no tu fakt deflektor lepszy byłby wklęsły mój wypukly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wilqua napisał:

Kocioł jest nowy, nie mam go jeszcze nawet miesiąca. To tak naprawdę pierwsze próby ustawienia go.

No właśnie na początek i pierwsze próby nie należy używać tak trudnego węgla do spalenia bo można się na starcie zniechęcić trzeba na próbę kupić węgiel dedykowany przez producenta do tego kotła 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden palnik żeliwny nie lubi mocnego ekogroszku. Powtarza się to wszędzie do znudzenia i temat wraca niczym boomerang.

Paliwa 24-26MJ na te wszystkie żeliwne ekoenergie, Batory czy elgomaxy.

Ta ekoenergia jest jeszcze w wersji pod 5kę z głębszym paleniskiem, kawał głębokiego wiadra, jak się spiecze niżej to już dalej kicha po całości się ciągnie.

Inne paliwo dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie otrzymałem tu niestety żadnej sensowej informacji, jedynie przez chwilę byłem zmartwiony niby moim złym węglem. Oczywiście, nie miałem zamiaru wyrzucać 4 ton ekogroszku z piwnicy, więc kombinowałem dalej.
Dla potomnych zostawię informację - po zmianie w sterowniku ustawienia menu na "zaawansowane" pojawiają się ustawienia kotła, w których można zmienić typ dmuchawy. Tam powinno być ( przynajmniej w moim przypadku ) zaznaczone WPA 07, a miałem zaznaczone WPA 120.
Obecnie reszta moich ustawień wygląda następująco:
Czas podawania: 8s
Czas przerwy podawania: 37.5s
Moc dmuchawy: 35%
Klapka na wentylatorze: otwarta na max
Nadal jest odrobinę ekogroszku w popielniku, ale to już tylko formalność, 90% błędnej pracy kotła wynikało z ustawionego błędnego typu dmuchawy w sterowniku, co opisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma "złego" węgla, jest tylko inny...

W zeszłym roku paliłem ruskim, dużo popiołu i sadzy ale sobie w końcu poradziłem

podawanie 10s, przerwa 90s i delikatne dmuchanie - lubił sobie poleżeć na palniku

Teraz mam inny, podobno z Wesołej,  i nastawy:  podawanie 2s, przerwa 20s i ostre dmuchanie 

Tak że musisz sam dobrać ustawienia pod/przerwa bo od tego zależy moc kotła i stosownie do tego dobrać dmuchanie tak żeby nie wydmuchiwać zbyt dużo ciepła w komin a pozbyć się spieków czy niedopałów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wilqua napisał:

Nie otrzymałem tu niestety żadnej sensowej informacji, jedynie przez chwilę byłem zmartwiony niby moim złym węglem

Pewne informacje  były powyżej podpowiadane odnośnie złego napowietrzenia palnika , nie unika wątpliwości że węgiel należy do trudniejszych w spalaniu co nie znaczy że jest całkowicie zły i  trzeba go wyrzucić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.