Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenia dwóch regulatorów pokojowych do jednego pieca


Krzemq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Mam mały problem, dla wielu z Was pewnie błahy, ale nie mogę się z nim uporać. Sytuacja wygląda jak na przedstawionych zdjęciach, w domku są dwa mieszkania. W każdym z nich na dole ok. 50 m2 podłogówki, która jest podłączona do pieca przy pomocy pompy CO (na zdjęciu dwie środkowe grupy pompowe) oraz grzejniki (dwie zewnętrzne grupy pomowe), którymi sterują regulatory pokojowe (po jednym na mieszkanie) - na dole jeden zwykły + łazienkowy, na górze dwa zwykłe + łazienkowy. Do tego CWU o pojemności 200 l. Założenie jest takie, że jeśli piec chodzi no to podłogówka grzeje cały czas. W przypadku, gdy temperatura na regulatorze pokojowym spadnie o 0,5 stopnia, załączane są grzejniki. Jeśli w momencie, w którym temperatura spada, a piec jest wyłączony to regulator pokojowy daje też sygnał do pieca, żeby go odpalić. W teorii wszystko fajnie. Problem jest taki, że w piecu jest tylko jedno przyłącze na regulator pokojowy i nie za bardzo wiem jak to podłączyć, żeby albo jeden albo drugi dawał sygnał do pieca do uruchomienia. W załącznikach wrzuciłem schemat jak próbowałem to podłączyć (dodam, że nie ja jestem instalatorem, ani projektantem układu, ja jedynie próbuję się uporać z tym jednym problemem, który wynikł po instalacji). Problem jest taki, że jeśli na którymś z regulatorów spadnie temperatura to daje on sygnał do obydwu C.MG3, które puszczają grzanie na wszystkie grzejniki, a na dodatek po dogrzaniu nie wyłącza ich (piec jakoś podtrzymuje sygnał? nie mam pojęcia...). A mi zależy, żeby sygnał szedł tylko na dom, w którym spadła temperatura i tylko tam grzał dodatkowo grzejnikami. Problem rozwiązuje niepodłączanie jednego z C.MG3 do kotła, ale powoduje to taki problem, że jeśli spadnie temperatura w tym domu, w którym regulator nie jest podłączony do kotła, a do samego C.MG3, to nie da on sygnału to pieca, żeby go uruchomić. Jak się z tym uporać? Macie jakieś pomysły? 

Wybaczcie jeśli trochę chaotycznie to opisałem, ale nie znam się zbytnio na tych rzeczach. Jeśli będą potrzebne dodatkowe zdjęcia bądź informacje to proszę pytajcie. 

Pozdrawiam!

20201113_181402.jpg

20201113_181416.jpg

20201113_181732.jpg

20201113_181618.jpg

20201113_181649.jpg

schemat.jpg

20201113_181455.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz do kotła obie pokojówki równolegle.

Kociołek załączy się jak któraś z dwóch da sygnał a wyłączy się dopiero jak obie dadzą sygnał o dogrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi wrzucić jakiś prosty schemat jak powinno wyglądać to podłączenie? Bo nie bardzo to widzę

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @Krzemq na forum Info-Ogrzewanie.

Porada kolegi @Darekgra jest błędna.
Co prawda nie znam systemu sterowania Twojego kotła i modułu obiegu obiegu grzewczego C.MG3, ale po pobieżnym przejrzeniu DTR modułu C.MG3, stwierdzam że, nie da się połączyć równolegle dwóch regulatorów pokojowych, podłączonych do dwóch oddzielnych obwodów grzewczych.

Rozwiązaniem Twojego problemu, jest prawdopodobnie zamontowanie dodatkowego modułu C.MI.
Opis znajduje się na 12 i 13 stronie DTR modułu C.MG3.

ps.
Skonsultuj się w tej sprawie z producentem modułów sterujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

53 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

DTR modułu C.MG3, stwierdzam że, nie da się połączyć równolegle dwóch regulatorów pokojowych, podłączonych do dwóch oddzielnych obwodów grzewczych.

Autor ma podłączyć dwie pokojówki do do jednego kotła a do każdego modułu (ma dwa)na mieszkania) podłącza jedną pokojówkę.

Moduł C.MG3 posiada wejście na styk beznapięciowy i do takiego styku możesz podłączyć tyle pokojówek ile chcesz.

ModułC.MI to moduł internetowy z komunikacją RS.

 

1 godzinę temu, Krzemq napisał:

A mógłbyś mi wrzucić jakiś prosty schemat jak powinno wyglądać to podłączenie? Bo nie bardzo to widzę

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

Tak zaraz zrobię.

@KrzemqPokojówki masz dwustanowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prozę schemat.

W modułach i kotle wykorzystujemy styki beznapięciowe. Pokojówka dwustan ze stykiem beznapięciowym.

Kociołek będzie pracował aż obie pokojówki dadzą sygnał o dogrzaniu.

schemat.jpg.8082d863393e4fff1ed7dc99dc10b5e1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokojówkę mam przewodową Salus 091: https://salus-controls.pl/karta-produktu/93/091FLV2

A ten schemat nie jest równoznaczny z moim podłączeniem?

W kotle mam styk "regulator pokojowy" i na module też "RP" i jak łączę je ze sobą i regulatorem to nie bangla :/

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, mamy schemat.

@Darekgra, przymknij na chwile oczy i wyobraź sobie wiosnę, ciepłe promienie słoneczne, które wpadają przez szyby okienne do mieszkania usytułowanego od strony południowej.
Drugie mieszkanie jest usytuowane od strony północnej. 

ps. 
No i należało by trochę bruzd porobić, by to wszystko połączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje tylko moduł C.MI?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wam o to ze przy załączeniu jednej z pokojówek grzeją się wszystko?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zależy mi, żeby grzały grzejniki tylko w domu, w którym spadła temp, a nie obu.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Witek-z-Ulicy napisał:

,,, ps. 
No i należało by trochę bruzd porobić, by to wszystko połączyć. 

Przyjrzałem się dokumentacji fotograficznej, którą zamieścił autor tematu.
Obydwa moduły C.MG3 zostały zamontowane w kotłowni, więc na pewno przewody regulatorów pokojowych, są także sprowadzone do kotłowni.

Kolego @Darekgra, te moduły obiegów grzewczych C.MG3 nie mogą być zamontowane w takim miejscu jak zamontowane są obecnie.
Zakup odpowiednią natynkową rozdzielnię elektryczną i w niej zamontuj te moduły sterujące.


 

2 godziny temu, Darekgra napisał:

,,, Moduł C.MG3 posiada wejście na styk beznapięciowy i do takiego styku możesz podłączyć tyle pokojówek ile chcesz.

Zgadzam się z Tobą.

Mam pytanie do Ciebie, ile wejść beznapięciowych możemy dodatkowo podłączyć, do tego wejścia beznapięciowego ?.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz kocił, bo nie wiem czy twój kocioł będzie współpracował z C.MI.

Jest jeszcze wyjście założenia par pokojówek tzn . jedna para pokojówek dla jednego obwodu grzewczego z czego jedna steruje kotłem druga C.MG3

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Mam pytanie do Ciebie, ile wejść beznapięciowych możemy dodatkowo podłączyć, do tego wejścia beznapięciowego ?

Nie rozumiem tego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Krzemq napisał:

Macie jakieś pomysły? 

To moja propozycja:

Dwa przekazniki z dwoma parami stykow.

Kazdy regulator pokojowy zalacza swoj przekaznik.

Styki przekaznika zwieraja petle mg3 i osobno petle kotla. Tak aby byla separacja. Styki przekaznikow terujacych petla kotla polaczyc w logiczne OR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Witek-z-UlicyNie.

Masz rację mój schemat jest zły, bo przecież kociołek i C.MG3 to urządzenia sterowane nie sterujące.

To powiedz czy zastosowanie tam diody załatwi sprawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PioBin napisał:

To moja propozycja:

Dwa przekazniki z dwoma parami stykow. ,,,

Źródła zasilania jeszcze brakuje, no i mamy prosty układ logiczny.

 

23 minuty temu, Darekgra napisał:

,,, wiedz czy zastosowanie tam diody załatwi sprawę?

Nie wiem.
Wątpię by to zadziałało przy obecnych sterownikach, które muszą spełniać minimalne zużycie energii elektrycznej.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Źródła zasilania jeszcze brakuje...

Pozostawiam wolny wybór autorowi watku gdyz do tego trzeba dobrac cewki przekaznikow.

 

37 minut temu, Darekgra napisał:

powiedz czy zastosowanie tam diody załatwi sprawę

Tak/Nie/Moze. Musisz znac uklad od strony hardware (jakie prady i napięcia) aby odpowiedziec, bezpieczniej (separacja) na przekaznikach.

@Krzemq gdyby te regulatory pokojowe (czytaj termostat on/off) producent wyposazyl w dwie pary stykow to potrzebowalbys tylko to polaczyc "logicznie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie załatwiło by problemu odseparowania linii kotła od linii C.MG3

https://salus-controls.pl/karta-produktu/117/RM-16A

koszt niewielki około 40 zł x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, PioBin napisał:

gdyby te regulatory pokojowe (czytaj termostat on/off) producent wyposazyl w dwie pary stykow

lub gdyby miał te bezprzewodowe to wtedy można było by do jednego regulatora podłączyć dwa odbiorniki

5 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Masz do dyspozycji tylko jeden zestyk przekaźnika.

i to by wystarczyło... pokojówka łączona równolegle z C.MG3 i RM-16A a kocioł tylko do RM-16A.

Pokojówka włącza C.MG3 i RM-16 który włącza kocioł w drugą stronę nie powinno pójść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.