Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy?


Seba83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam regulator pokojowy salus 091flrf. Działa na zasadzie włączania/wyłączania pompy CO. Pompa pracuje do czasu aż w pomieszczeniu zostanie osiągnięta temperatura, po czym się wyłącza. Wtedy piec dochodzi do zadanej temperatury i przechodzi w podtrzymanie. Problem jest taki, że w czasie zanim temperatura w pomieszczeniu spadnie i włączy się pompa, woda w instalacji się wychładza (zimne grzejniki), dodam mam tylko grzejniki brak podłogówki.Kiedy następuje włączenie pompy zabiera ona ciepłą wodę z pieca na zasilanie, powrót jest chłodny, przez co wychładza piec i temperatura spada na piecu nawet do 30 stopni od zadanej. Piec wtedy musi grzać wodę na instalację i siebie, co jest mało ekonomiczne. Czy są takie regulatory pokojowe, które mają opcję załaczania pompy CO mimo osiągniętej temperatury w pomieszczeniu, tzn żeby można było sobie ustawić, że np pompa się załącza co 15 min i pracuje przez 3 min. Myślę, że wtedy woda byłaby w instalacji cieplejsza i piec miałby lżej. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Dodam że mam piec astro w3, sterownik pieca logic sp24l+, zawór czterodrogowy z siłownikiem afriso.

:Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można sterować temp w pomieszczeniach zaworem 4 D? Kiedyś też tak mialem, i kocioł sporo spalał opału w mrozy czasem chodził i 2-3 godziny zanim osiągnął żądaną.po wymianie sterownika i panela pokojowego temp w domu steruje zawór 4 D i pompa chodzi non-stop tylko kiedy trzeba na grzejniki idzie cieplejsza woda a gdy trzeba chlodniejsza, kocioł mniej pali mimo tego że pompa zużywa prąd i tak taniej wychodzi. I jeszcze potrzebna ochrona powrotu, ja mam poprzez CWU i powrót mam nie wiele chłodniejszy od zasilania.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad tym myślałem, może kolega podać nazwę panela sterującego zaworem 4d. Dodam że dzwonilem do serwisu, chciałem kupić pogodowy regulator, ale powiedzieli że musiałbym przerabiać instalację. U mnie instalacja jest prosta, same grzejniki, cwu pompa sterowana przez sterownik solarów calorocznych, jedna pompa CO, zawór 4d, i tyle. Czy faktycznie musiałbym przerabiać instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik w opcji regulatora pokojowego jedynie włącza/wyłącza pompę c.o. Potrzebna jest opcja obniżenia temperatury za zaworem 4D po dogrzaniu pomieszczenia bez zatrzymywania pompy. Albo kupić osobny sterownik zaworu, mający taką funkcje, albo zainstalować głowice termostatyczne na grzejniki. Dać na kotle ponad 10 C niż za zaworem i 4D pozostawić do ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli jesteś zainteresowany to mam na sprzedaż sterownik Cobra i w nim masz taką funkcję że jak włączysz termostat pokojowy, to sam ustawiasz co ile minut pompa ma zakręcić. Przerwa jest do ustawienia od 1 minuty do 60 minut. Pompa pracuje 2 minuty. Z mojej praktyki wynika że spokojnie można dać przerwę 5 minut i grzejniki będą wciąż ciepłe. Niektórzy dają większą przerwę tak pomiędzy 15 a 20 minut ale wówczas grzejniki zaczną stygnąć. W tym sterowniku jest tak że jak załączysz termostat pokojowy to sterownik zaczyna inaczej dmuchać (są to raczej przedmuchy) tak żeby nie przegrzać kotła.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli opcja 4D +głowice, to problem masz z głowy. Moim zdaniem, najlepiej puścić ok. 50 stopni za zawór, na kotle zaś ustawić min. 60 C. Powinno wystarczyć, aby dogrzać powrót do 45-5- C. Teraz to już musztarda po obiedzie, ale wystarczył do tego 3D. Pewnie producent kotła wymagał,żeby gwarancję utrzymac?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten regulator cobra to sterownik pieca? Muszę się zastanowić, podaj dokładny model tego sterownika.

Tak to sterownik kotła z funkcją pid i ewentualnie fbs czyli taką modulacja zwiększająca lub zmniejszająca nawęglanie ale to zależy jaką wersję oprogramowania się akurat wgra. Co do modelu to po prostu Cobra z firmy Elektromiz http://elektro-miz.pl/produkt/regulator-cobra/

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo kup sobie zwyczajną włacznik czasowy ustaw 10/10min wstaw go w obwód pompy CO tak że jak jest niedogrzane pompa pracuje ciagle , po dogrzaniu cyklicznie  koszt takiej czasówki to 30zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to by musiał być stycznik NC/NO? Jak sterownik "zabiera" zasilanie pompy po dogrzaniu, to stycznik przełącza jej zasilanie przez "czasówkę". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj22 dokładnie tak jak mówisz, widać że i z elektryki masz łeb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam siłownik zaworu 4d, tylko ze dzwoniłem do firmy która sprzedaje tego typu regulatory i pytałem o pogodówkę, przesłałem im co mam i odp ze musiłabym przerobić instalacje. Ciekawe czy jest tak faktycznie. jeśli byłaby możliwość podłączenia takiej pogodówki to chętnie bym spróbował. dodam że w instalacji jest jedna pompa CO, zawór i siłownik 4d afriso i sterownik sp24l+. może niech ktoś się wypowie czy to wystarczy do pogodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba... Dwa lub trzy czujniki założyć : zewnętrzny, za zaworem i czasami wewnętrzny. :) No i siłownik do pogodówki podłączyć. Dla niektórych to już spora przeróbka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś zamontować czujnik pogodowy/na zewnątrz/ i czujnik zasilania za zaworem,ewentualnie czujnik kotła,wydaje mi się że nie jest to wielka trudność,w razie czego forum albo pw.Jak chciałbys kupić u mnie to czujnik pogodowy mam zasilania też chyba znajdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech St 431N już ma w zestawie. Dwa na pewno.

PS: Cztery; kotła, powrotu, zaworu i zewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mi przyszedł akurat do głowy, najpopularniejszy chyba. Choć też kilka rzeczy mi się w nim nie podoba. A pompa c.o. lepiej, żeby była podłączona do sterownika kotła a nie do sterownika zaworu. Sam czujnik c.o.   ze sterownika zaworu  warto zdublować z czujnikiem c.o.na kotle Wtedy w razie wzrostu temperatury kotła do awaryjnej, zawór 4D zostanie w pełni otworzony na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.