Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet ecocondens gold plus 1F - nierówna praca


Rj193tsn

Rekomendowane odpowiedzi

Chcesz powiedzieć, że drugi kocioł w tej samej instalacji pracuje poprawnie?

Bo jeżeli jest to inna instalacja,to tak jak porównanie dwóch identycznych samochodów użytkowanych przez różnych kierowców..

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje podobne. Kociol zamontowany w drugim domu. 

Co ma instalacje do tego że jeden kociol potrafi pracować równo a drugi ciagle moduluje moca? 

Mamy dwa te same auta i różni kierowcy oboje jadą 90kmh na 5 biegu i w jednym aucie obroty bujaja się między  2a3tysobr A w drugim trzyma równo 3tys. Który z nich poprawnie pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obroty pieca nie falują bo pracuje on ze swoją min. mocą.  Obroty pompy masz 55, zakładając że w piecu są fabryczne nastawy min. obrotów pompy c.o. =50 oznacza to że zapotrzebowanie budynku w energię jest niższe niż min. moc pieca. Sterownik nie może już zmniejszyć mocy palnika więc aby utrzymać zadaną temperaturę na wyjściu pieca podnosi obroty pompy. 

Aby sprawdzić czy problem w tej instalacji wystąpi musiałbyś zwiększyć zapotrzebowanie budynku w ciepło (odkręcić termostaty na 2 grzejnikach jeśli masz) i wtedy zobaczysz czy piec delikatnie zwiększy moc palnika czy zacznie falować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj oba filmy od początku do końca i zauważysz różnica. Nie pomagają zmiany obrotów pompy ograniczenie mocy czy zwiększanie lub zmniejszanie temp powrotu. Poprostu piec ciągle pracuje fr 00-40 A tak być nie powinno.

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne nie znaczy, że identyczne. Nie ma dwóch takich samych instalacji. Nawet w laboratorium, a byłem w takim, ciężko jest uzyskać identyczne warunki odbioru ciepła i testy trwają godzinami, żeby uzyskać jak najwięcej wyników i je uśrednić.

Odnośnie samochodów,oba są sprawne,tylko mają napęd hybrydowy i to od czynnika zewnętrznego (akurat tu człowieka) zależy z jaką prędkością obrotową będą pracować silniki i wcale nie jest powiedziane, że ten z mniejszą spali mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem, mam to samo u siebie:

-Dom potrzebuje mniej energii niż min. mocy kotła wszystko działa idealnie, palnik stabilnie siedzi na Fr00(bo niżej już nie może)  i piec reguluje tylko obrotami pompy c.o..

-Dom potrzebuje więcej energii niż min. mocy kotła zaczynają się cyrki i tak jak piszesz zmiana żadnych parametrów nic nie daje. Sterownik nie potrafi utrzymać stabilnej mocy na poziomie np. 10% mocy palnika.

A czy w tym "drugim" piecu widziałeś kiedyś stabilny odczyt obrotów wentylatora np. FR10? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 2 lata byłem w tej kotłowni może z 10 razy ale zawsze pracował stabilnie. Nie mieszkam tam A jedynie wynajmuje lokatorom i na moja prośba zrobili ten film. Ale jak pytałem to oni mówią że zawsze jest równa praca jak się nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcinkiero napisał:

Rozumiem że piec powinien przez 24h bujać się z mocą 00-40% mocy? 

Absolutnie tak nie twierdzę i nie mam żadnego interesu, żeby bronić producenta.

Jeżeli jest faktycznie, że kocioł przez całą dobę potrafi bujać się z mocą w takim zakresie to jest coś nie tak. Ale, żeby dojść do tego,co, trzeba przeanalizować i zbadać wszystko , ciśnienie gazu, przepływ w instalacji, opory w systemie powietrzno spalinowym, i pewnie jeszcze wiele innych,a jest to trudne do zrealizowania w domowych warunkach. Najprościej,to podmienić kocioł albo liczyć na kumatego i wyposażonego serwisanta, mają dostęp do modułów bezprzewodowych do podglądu i rejestracji pracy kotła.

Sam, możesz jeszcze na próbę ustawić pełny zakres pracy pompy obiegowej, oraz pełną moc na potrzeby ogrzewania i wtedy zobaczyć jak będzie się zachowywać.

Mój też nie pracuje idealnie i czasami zdarzają się wahania,ale z tego co zaobserwowałem to wynoszą max kilkanaście procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - chyba nie ma się o co spierać zanim sprawą nie zajmie się serwis producenta i nie sprawdzi w czym problem.

 Trochę poczytałem na temat tego problemu.

Z punktu widzenia automatyki przemysłowej problem leży prawdopodobnie  w pętli sprzężenia zwrotnego sterownika.

Czyli niedokładnie dobrana wielkość albo stała czasowa - lub jedno i drugie.

 Ale to już w gestii producenta - poczekajmy co orzeknie serwis fabryczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Nie jest wykluczone że dostęp do kompensacji jest w ukrytym menu tylko dla serwisu autoryzowanego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po kontakcie z główną siedzibą termet nikt nie odpisał oficjalnie na mój email a zadzwonił serwisant i twierdzi że to jest normalna praca kotla jak się upieralem przy swoim i dodałem drugi film to stwierdził że to jest wina instalacji że źle opory przepływy itp.rece opadają. Może faktycznie szukać problemu w instalacji? Dodam że instalacja jest odpowietrzona i grzejniki są ciepłe nie zauważyłem jakiś problemów.

Co wy sądzicie o tym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcinkiero napisał:

zadzwonił serwisant i twierdzi że to jest normalna praca kotla

Ja planuję serwis wezwać w lutym bo wtedy odpalam Termeta, teraz jadę na gazie przez styczeń.

Zobaczymy co powie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 09:24, Pawel46 napisał:

Witam

To jest wada tych kotłów, sam taki posiadam  tylko bez plusa, mój jest z 2014r. więc jeden z pierwszych. Nie jest prawdą że to wina instalacji, bo np. u mnie gdy moc pompki ustawiona jest na 15 (fabrycznie) to schodzi do min. Fr 00 i nic nie faluje i zasadniczo  na ustawieniach fabrycznych działa ok lecz dochodzi wtedy problem L3 ( gdy temp. na kotle zbliża sie do ok. 38 st. Przy niższej jest ok) Lecz gdy ustawie sobie np pr-30, to czasem chodzi ok  a innym razem obroty wentylatora falują od 00 do ok 25. Na elektrodzie jest to opisane i wynika z tego że to wada elektroniki która nie potrafi sobie prawidłowo wysterować obrotów wentylatora.

Trzeba się do tego przyzwyczaić albo wyłączyć modulację pompki to problem jest mniejszy.

Pozdrawiam

Pawel46

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może tak pracować kociol kolego bo niepotrzebnie zużywa więcej gazu. Zmniejszyłem obroty pompy ponieważ zauważyłem że przepuszcza zawor 3d na cwu. Fr jest stabilny przy obrotach pompy min55 ustawiłem. Więc morał jest taki że pogodowka robiła cały bałagan. Jeżeli ktoś ma problem z nierowna praca kotla to chętnie podeślę instrukcję serwisową jak to zrobić lub moge pomoc. U mnie spalanie spadlo prawie o połowę więc jest oco walczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.