Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w schemacie instalacji CO.


cerwin

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Mam do Państwa prośbę i kilka pytań co.do instalacji mojego znajomego.

Kocioł jest na ekogroszek z ogrzewaniem podłogowym, instalacja otwarta. Instalacja to rozdzielacz podłogowy 8obiegów z pompą i mieszaczem oraz baniak CWU.

Czy połączenie, które narysowałem jest dobre? Czy zawór 4-D jest konieczny? Co on dobrego da dla instalacji? Czy pompa, którą narysowałem na powrocie pieca jest konieczna? Proszę o poradę. Mam mętlik, bo każdy doradzą inaczej.

 

IMG_20201104_114943.jpg

IMG_20201104_115015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory 4dz silownikiem bardzo dobre sa afriso ale są też tańsze.  Np: https://hpcontrol.pl/zawor-mieszajacy-4-drogowy-1-cal-z-silownikiem-elektrycznym-am8.html

Posiadam taki zawor z silownikiem ale 3d, silownik jest trochę glosny . Ale w pracy nie różni się niczym od tych afriso .

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, cerwin napisał:

Aha, dziękuję. Proszę mi jeszcze napisać jaki Pan proponuje 4-D? W rozsądnej cenie? Musi być z siłownikiem elektrycznym?

Jeżeli kocioł ma opcję sterowania zaworem 4-D to warto kupić do 4-D siłownik, ale w tej instalacji nie jest to konieczność.

Zaw 4-D ustala się proporcję między zasilaniem a powrotem, więc można to wykonać raz - ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeśli ręczny to będzie to Afriso.

Instalacja będzie robiona cała w rurze o średnicy 28.  Mają Panowie pomysł gdzie dać odpowietrzniki automatyczne? Są dwa w rozdzielaczu. 

Jeszcze jedna sprawa o której zapomniałem.

Są w instalacji dwa grzejniki. W którym miejscu w instalacji je podłączyć?

Czy pompa za 4-d na powrocie musi być taka sama jak na CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automaty odpowietrzające daj przed bojlerem na zasilaniu i na zasilającej belce rozdzielacza, tej za pompą.

Z grzejnikami będzie trochę zabawy - spróbuj je podłączyć między kotłem i zaw 4-D oraz zaraz za zaw 4-D - wtedy pompa kotłowa , pracująca praktycznie na stałe pociągnie te dwa grzejniki, chyba że dasz osobną pompę na grzejniki i podłączysz ją za zaw 4-D.

Tak, pompa od CW jest taka sama jak pompa na powrocie - 25/40.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niestety nie miałem ostatnio dostępu do internetu.

Wyszedł jeszcze jeden problem-kasa. Czy pompa, która jest na bojlerze musi być? Czy można sobie ją darować na razie? 

Proszę mi jakoś mądrze i na "chłopski" rozum wytłumaczyć. :)

Edytowane przez cerwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys @gmaj22 wstawił schemat z wykorzystaniem zaworu strefowego i termostatem TC2 . Tylko wtedy nie potrzebujesz zaworu 4d tylko 3d . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdzielę. Zaczyna mnie to przerastać. :D Mialo być fajnie, robi się "grubo". Ktoś mi zarzucił dlaczego ma być pompa na CWU. Zasilanie z pieca. Jak fajnie i gładko odpowiedzieć? Już sam nie wiem. Na logikę. Niby nie trzeba, bo pompa kotłowa pogoni. Typowi nie trzeba oszczędności w groszku tylko na materiale. 

Ja pierdzielę. Zaczyna mnie to przerastać. :D Mialo być fajnie, robi się "grubo". Ktoś mi zarzucił dlaczego ma być pompa na CWU. Zasilanie z pieca. Jak fajnie i gładko odpowiedź? Już sam nie wiem. Na logikę. Niby nie trzeba, bo pompa kotłowa pogoni. Typowi nie trzeba oszczędności w groszku tylko na materiale. 

Edytowane przez cerwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, zaraz jakoś Ci to narysuje .

Schemat podglądowy 

20201109_214444.thumb.jpg.3ebe85aa7bfb8edf12f3513a9c35686e.jpg

Tutaj wykorzystujesz zawor strefowy AZV ktory jest sterowany termostatem TC2 . Zawor ten zmienia kierunek przepływu wody dlatego daje się go za pompa . A termostat tc2 steruje zaworem . To znaczy kiedy jest zimniejsza woda w CWU to TC 2 wysyla sygnal do azv a ten otwiera się na obieg CWU, zaś kiedy CWU jest dogrzane to zawor się otwiera na bajpas, ktory ogrzewa powrót:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może je podłączyć na tym bajpasie z zaworu AZV .

Edytowane przez Kazio321
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź może to narysuj - takie podłączenie, jak podałeś,  miałoby sens jakby grzejniki były podłączone równolegle do bojlera, jak zamiast bojlera będzie po przełączeniu zaworem AZV rura do kotła to grzejniki nie będą pracowały, gdyż cała woda pójdzie rurą do kotła,

 

Ponadto wstawienie zaworu AZV, którego koszt jest równy cenie 2 pomp jest typowym chwytem marketingowym w stylu - lepsze i droższe.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor AZV można kupić za 370zl . To dalej taniej niż zawor 4d z siłownikiem afriso . Nawet z termostatem TC 2 wyjdzie taniej . 

Wybacz ze tak koślawo(rysowałem na tel) 

Tak można podłączyć.

20201110_102322.jpg

PS. To czarne z prawej strony to te 2 grzejniki .

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co chcesz dwoma grzejniczkami dogrzać powrót z podłogówki ?

Jeżeli tak to świadczy o twojej indolencji technicznej, więc może siedź cicho i nie klep bzdetów od których bolą zęby.

Schemat , chyba najtańszy, mający wszystkie potrzebne funkcje wygląda np tak:1571387811_zaw4-Djedenobiegza4D.jpg.afb06e35ad400fe7df2c67503a5183a9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty zawsze uważasz się za najmądrzejszego obrażając wszystkich do okoła.  A to co narysowałeś dalej nie zmienia faktu ze sa potrzebne 3 pompy . Czytaj uwaznie co pisze autor :) 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeżeli cię obraziłem to cię przepraszam - i to musi ci wystarczyć,  a na dodatek zastanów się dlaczego to robię?

Po drugie układ pracy powinien być realny, a nie tworzony spod dużego palca, na dodatek podpierany, wyrwanymi z kontekstu  cytatami i schematami  innych kolegów z forum,  

Po trzecie czytałem "wymagania" autora i wcale nie mam ochoty ich w 100% spełniać, gdyż to typowa "gwiazdka z nieba", bez szans na realizację.

Jeżeli autor tematu uważa że moje podpowiedzi są dla niego złe, to weźmie pod uwagę twoje rozwiązanie i na pewno nie będzie zawiedziony,

gdyż na długo zostanie na forum w twoim, światłym towarzystwie - zawsze ma wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisze ze ma tak zrobić jak narysowalem . Ogólnie bez 3 pompy się nie obejdzie . Tak jak w twoim czy tym co ja wysłałem schemacie . 

Zawor 4d z silownikiem kosztuje 599zl a AZV z TC2 ma za 460 wiec zostaje mu 140zl dołoży 50 i ma pompe ibo 1/4 z autoadaptem . I mógłby tak zrobic . Jeśli coś źle narysowalem to mnie popraw a nie op......  :)

20201110_114713.thumb.jpg.0ddfd88d563982dbc84b1ab542a712b5.jpg

Ta pomarańczowa kropka to pompa CO

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz:

zaczynamy od zera- z jednej strony zaw 4D + 3 pompy, z drugiej AZV z czujnikiem, zaw 3-D z siłownikiem i też 3 pompy

Moja wersja to wg twoich wyliczeń - 550-600 za 4D z siłownikiem, + 3 pompy.

Twoja wersja 400-450 za AZV z osprzętem + 3D z siłownikiem - ok 500zł + 3 pompy.

Nie licząc tego że AZV też będzie brał prąd i to ok 20-25W czyli tyle co kolejna pompa.

A jak już jesteśmy przy pompach to jakie parametry będzie miała ta pompa "pomarańczowa "  od CO - tam są tylko 2 grzejniczki

Jeszcze o pompie CW, jeżeli bojler jest dwypłaszczowy to można się pokusić na grzanie grawitacyjne CW, da się jakoś wyregulować, tylko musi być dobry hydraulik.

Czyli w moim przypadku może się udać puścić instalację na 2 pompy.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz racje, nie policzyłem 3d z silownikiem . Jednak twoja wersja jest bardziej ekonomiczna . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kazio321   @gmail proponował taki zawór sterowany napięciem 230v CWU

 

20201112_054624.jpg

20201112_055024.jpg

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego TC2 trzeba doliczyć. A na podloge mozna dac 3d termostatyczny . Ale tak Jak pisal Sambor mozna by się pokusić o grawitacje na CWU, tylko jak zaznaczyl potrzebny "dobry hydraulik"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba TC2.Napięcie na siłownik idzie z styków pompy CW. @Kazio321 twoje rozwiązanie by się sprawdziło jakbyś zasilanie grzejników wspiął między pompą a tym zaworem strefowym.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.