Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Pellet Kompakt Lux 17Kw problem z nstawami,powrotem.


Fester92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Na wstępie zaznaczę jestem świeży na forum jak i w paleniu w kotle na pellet. Posiadałem śmieciucha lecz jego żywot był mocno pod znakiem zapytania mając chęć uwolnienia się całkowicie od węgla skusiłem się na kocioł pelletowy.

Zostałem namówiony na kocioł Kamen pellet kompakt lux 17Kw znajomy pomógł mi go zamontować i nieco przerobić instalacje lecz pojawiły się problemy z temperaturą powrotu do pieca z którą nie mogę sobie poradzić.

Sterownik St-967

Temp kotła 65 histereza 10

temp zadana CO 40

Temp zadana CWU 50 histereza 50

moc min podawanie 4s przerwa 54 nadmuch 20 bieg

moc max podawanie 10 s przerwa 55 nadmuch 25 bieg

na powrocie mam 35-38s

pompy cały czas na 1 biegu

piec pracuje w trybie pompy równoległe 

w mieszkaniu termostaty na kaloryferach 

dom powierzchnia grzewcza ok 180m2 

nie ocieplony strych nie użytkowy bez kaloryferów 

Zanim ktoś napisze, że po co się pchałem na piec na pellet zanim nie ocieplę domu to przypomnę byłem przyparty do muru i na samo przerobienie wszystkiego i przystosowanie komina wymianę kaloryferów musiałem wydać znaczące środki i nie stać mnie na wszystko.

Załączam dodatkowo zdjęcia może będą pomocne.

ż góry dziękuję.

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż pompy kotłowej wskazany . A co do ustawień kotla pisz do kolegi @Darekgra on wręcz wyśmienicie ogarnia stery techa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gonzo19 napisał:

kolejny temat: piec na pellet i zawór 4D = problem

 

niestety bez przerobienia tej instalacji nie będzie to działało poprawnie.

Ja nie doradzę, ale zaraz się tu znajdą tacy co Ci pomogą

Chciałbym przypomnieć iż nie jest to wina samego zaworu czy jego konstrukcji lecz cała wina w 99% leży po stronie instalatorów którzy nieumiejętnie wykonują instalację.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się, natomiast z samej zasady działania nie jest to zawór do tego. Sam zawór jako taki jest ok i w odpowiednim zastosowaniu(miejscu w instalacji) pracuje prawidłowo, ale akurat to miejsce przy tego typu kotle nie jest dla niego.

 

edit:

co by nie było pomóż autorowi rozwiązać tego babola

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że 4D w pelleciakach to pomyłka. Kotły pelletowe to głównie automatyka w procesie spalania i grzania. Zawór 4D może tutaj "przeszkadzać". Tutaj lepiej sprawdzi się zawór temperaturowy na krótkim obiegu a temp. na grzejniki to już wedle uznania. Przy kotłach zasypowych zawór 4D lepiej się sprawdzi.

Edytowane przez emigrant
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 15:30, Fester92 napisał:

Powiem tak podłączenie kotła i instalacji robił mi znajomy ze względu na koszty...

A z firmy przyszedł instalator zrobić odbiór było to 1,5 miesiąca temu i nie miał zastrzeżeń.

Nie chce na nikogo wieszać psów bo sam się na tym kompletnie nie znam

Dasz radę narysować schemat tej instalacji z uwzględnieniem wszystkiego wraz z zaworami zwrotnymi.

Aby podnieść temperaturę powrotu będziesz musiał zainwestować w pompę na powrocie z zaworu 4d.

Większość instalatorów zapomina że 4d z pompą na powrocie to niezbędny duet do prawidłowej pracy.

@Gonzo19 przy tak zbudowanej instalacji to i 3d termostat miałby problem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, zależy gdzie by pompę zamontowano :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok większość chyba rozumiem pompa CO wymusza obieg kotłowy dalej na kaloryfery pomimo otwarcia jeśli dobrze rozumiem w tej chwili nie dam rady zrobić rysunku postaram się wieczorem lecz na chwile obecna zanim kogoś znajdę do założenia pompy i tak jestem uziemiony. Zapytam jeszcze o inna rzecz nie raz czytałem ze inni wymuszają obieg kotłowy poprzez CWU czy jest to dobra praktyka i jak się to robi czy mam ustawić temperaturę na bojler której nie jest w stanie uzyskać by pompa pracowała cały czas czy jest na to inny sposób bo jak dogrzewa mi bojler to faktycznie jest wyższa temperatura powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też są softy które cyklicznie załączają pompę CWU żeby podbić temperaturę powrotu właśnie w takich przypadkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... ustaw temperaturę cwu wyższą o np 8 stopni od zadanej kotła wtedy pompa będzie pracować cały czas. Wada tego rozwiązanie to za gorąca wodą w zasobniku trzeba uważać aby się nie poparzyć, a co za tym idzie również większe straty ciepła w zasobniku co przekłada się na trochę większe spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.