Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO i CWU - prośba o opinię


SzkodnikRS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Stoję przed wykonaniem swojej pierwszej instalacji CO/CWU i chciałbym zwrócić się do Was o pomoc. Możecie spojrzeć na projekt celem sprawdzenia czy jest OK? Prosiłbym o wszelkie rady/komentarze/sugestie czy coś poprawić/zmienić, dodać bądź wywalić. Mam nadzieję że zdjęcie jej wystarczająco wyraźne. Dwie informacje których nie ma na zdjęciu - instalacja będzie zasilana kotłem zasypowym KIELAR - ECO 2, zawór różnicowy marki Tech-Pol ZR25 ( możliwość montażu w poziomie ).

Na początek ma parę pytań:

1. Jakie zawory zwrotne stosować ? Czytałem że radzicie wyciągać sprężynę z grzybkowych.

2.Co myślicie o montażu termometrów w celu monitorowania temperatury? Zamontowałbym na zasilaniu,powrocie (za i przed zaworem temperaturowym), za zaworem mieszającym na zasilaniu podłogówki oraz na powrocie z podłogówki przed tym że zaworem.

3. Czy mam w którymś miejscu dodać odpowietrzniki ?

4.Który zawór temperaturowy wybrać:  - Afriso ATV 334 50st.

                                                                     - ESBE VTC 312 55st. ( jest 45st i 55st, 50st chyba niema)

                                                                     - ESBE  VTC 511 50st.

5. Na piętrze będą zamontowane grzejniki ale w jednym pomieszczeniu ( łazienka) będzie ogrzewanie podłogowe, jak to wpiąć do całości ?

Na razie chyba tyle. Każde "ale" prosiłbym uargumentować - lubię wiedzieć "co, jak i dlaczego":) Jeśli gdzieś walnąłem jakąś gafę bądź nie podałem ważnej informacji, to proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie, Arek.

 

20201001_101118.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest błędny- jeśli ochrona powrotu przez zawór temperaturowy i pompa na powrocie to aby zamontować kolejną pompę na zasilaniu potrzeba zamontować sprzęgło. Wtedy na poszczególne obiegi oddzielna pompa.

Zawór VRG to rozumiem z siłownikiem? Jest obsługa w sterowniku lub oddzielny moduł? Bo jeśli nie to wtedy termostatyczny, jeśli esbe to typ VTA

Pytanie czy kocioł dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym? 

Odpowietrzniki na belkach rozdzielaczy, na grzejnikach i na wężownicy zasobnika

To z grubsza tyle. Na forum jest wiele sprawdzonych i uniwersalnych schematów. Skorzystaj z nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hajtaler428 napisał:

1.Schemat jest błędny- jeśli ochrona powrotu przez zawór temperaturowy i pompa na powrocie to aby zamontować kolejną pompę na zasilaniu potrzeba zamontować sprzęgło. Wtedy na poszczególne obiegi oddzielna pompa.

2.Zawór VRG to rozumiem z siłownikiem? Jest obsługa w sterowniku lub oddzielny moduł? Bo jeśli nie to wtedy termostatyczny, jeśli esbe to typ VTA

3.Pytanie czy kocioł dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym? 

4.Odpowietrzniki na belkach rozdzielaczy, na grzejnikach i na wężownicy zasobnika

5.To z grubsza tyle. Na forum jest wiele sprawdzonych i uniwersalnych schematów. Skorzystaj z nich

ad1. Czy pompa z powrotu założona na zasilanie załatwi sprawę? Czy tą drugą pompę również dać na powrót?

ad2. Zawór VRG bez siłownika, nie mogę go ręcznie ustawiać?

Jeśli nie, to ma być termostatyczny ESBE VTA, tak?

Możesz podrzucić link o jaki dokładnie chodzi?

ad3. W instrukcji jest napisane " Kocioł może być zainstalowany tylko u układzie grawitacyjnym otwartym"

ad4. zasobnik posiada płaszcz. Mam go założyć na wlocie gorącej wody z CO?

ad5. Poszukam, nie znam jeszcze dobrze tego forum.

Dzięki za zainteresowanie.

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nic to nie zmieni jeśli ma zostać zawór 3d do ochrony powrotu

2. Zawór typu VRG bez siłownika nie utrzymuje zadanej temperatury tylko miesza procentowo wodę z zasilania i powrotu co oznacza że w różnych sytuacjach przy tym samym ustawieniu zaworu temperatura za nim będzie różna. Dlatego zawór termostatyczny (VTA)- na pokrętle ustawiasz konkretną temperaturę która będzie utrzymywana za zaworem

3. Tzn że nie możesz zamknąć instalacji

4. Odpowietrznik na wlocie zasilania do zasobnika może być

5. Poszukaj a znajdziesz. Najbardziej odpowiedni byłby dla Ciebie układ z pompą kotłową do ochrony powrotu zamiast zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, tzn mój pierwszy raz ;)

Nowy kocioł (kamen mk5 20kw ekogr ster. bruli)

Stara instalacja w układzie otwartym (parter)

Grzejniki i wymienik/bojler na jednym układzie z naczyniem wyrównawczym. 

Nowa (piętro) z listwy rozdzielającej wychodzą dwa obiegi na grzejniki i jeden na wymiennik.

Obie instalacje mają działać nie zależnie od siebie i być jak najprostszą instalacją jak to tylko możliwe (tylko to co niezbędne)

Sprzedawca polecił mi sprzęgło zamiast zaworu 4d,  mi się też wydaje że to odpowiednie rozwiązanie

3 schematy poniżej, proszę o podpowiedź który spełni funkcje i czego w nim brakuje.

Z góry dzięki

2 nowy schemat C.O.jpg

3 nowy schemat C.O.jpg

1nowy schemat C.O.jpg

Edytowane przez RomanXIII
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2020 o 13:39, hajtaler428 napisał:

1. Nic to nie zmieni jeśli ma zostać zawór 3d do ochrony powrotu

 

A gdybym się pozbył ochrony powrotu to taka instalacja mogłaby zostać? Nie wiem czy temat ze sprzęgłem mnie "nie przerośnie". 

I takie pytanie: czy jeśli zamiast podłogówki dałbym grzejniki i wywaliłbym tą drugą pompę to schemat byłby OK ?

Roman XIII z tego co się orientuje to na rurze między kotłem a naczyniem wzbiorczym nie możesz niczego zainstalować, tak jak na trzecim schemacie. Ale niech to potwierdzą fachowcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SzkodnikRS napisał:

Roman XIII z tego co się orientuje to na rurze między kotłem a naczyniem wzbiorczym nie możesz niczego zainstalować, tak jak na trzecim schemacie. Ale niech to potwierdzą

Na trzecim schemacie zapomniałem przerysować, naczynie zbiorcze jest wpięte tak jak na pierwszym i drugim schemacie tylko co do tego to która opcja będzie najlepiej działać? Bo że sprzęgła są cztery wyjścia i nie wiem jak to rozegrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.