Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Chyba za krótko zgrzewałem rurki PP


michal1235

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zgrzewałem sobie instalację w łazience. Przy średnicy PP25 trzymałem na kamieniach około 4-5 sekund zamiast 7 przy średnicy PP20 nawet 3 sekundy. Poprostu nie doczytałem a czułem że rura jest już miękka. Czy mogło się coś stać?

Z ciekawości sprawdziłem zgrzew, który po nałożeniu na kamienie trzymany był 0 sekund (natychmiast zdjęty) i po rozcięciu wygląda ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czymś to grozi? Czy lepiej trzymać za krótko czy za długo?

Trzymałem lekko za krótko bo raz robił mi instalacje w łazience fliziarz i trzymał dość długo, potem zobaczyłem w złączki i był bardzo zawężony przekrój.

Edytowane przez michal1235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas nagrzewania to czas jaki musi upłynąć od całkowitego nałożenia rury i kształtki na kamienie do momentu początku zdejmowania elementów z kamieni.

Czas zgrzewania to czas jaki masz na zlaczenie nagrzanych elementów liczony od momentu zdjecia rury i kształtki z kamieni do pelnego zlaczenia elementów. 

Czas stygniecia to czas jaki musi upłynąć od momentu pelnego zlaczenia elementów aby nastapila termodyfuzja. W tym czasie nie wolno ruszać połączenia.  

Czas nagrzewania mozna wydłużyć do 100% w zależności od temperatury otoczenia oraz temperatury zgrzewarki. 

Czas zgrzewania należy w miarę możliwości skrucic do minimum. 

 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2020 o 21:56, Gonzo19 napisał:

Czas nagrzewania to czas jaki musi upłynąć od całkowitego nałożenia rury i kształtki na kamienie.

Czas zgrzewania to czas jaki masz na zlaczenie nagrzanych elementów liczony od momentu zdjecia rury i kształtki z kamieni do pelnego zlaczenia elementów. 

Czas stygniecia to czas jaki musi upłynąć od momentu pelnego zlaczenia elementów aby nastapila termodyfuzja. W tym czasie nie wolno ruszać połączenia.  

Czas nagrzewania mozna wydłużyć do 100% w zależności od temperatury otoczenia oraz temperatury zgrzewarki. 

Czas zgrzewania należy w miarę możliwości skrucic do minimum. 

 

To ja trzymałe na kamieniach rurki okolo 4 sekundy a podane jest 5 dla 20 i 7 dla 25. Rozcianałem moje zgrzewy i wyglądały ok. Dość wolno nakładałem kształtki na kamienie, ponieważ mam kontuzję ręki. Czy będzie dobrze? Czy może poprawiać? Zgrzewarka na 270 stopni.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy i przy grzaniu 7 sekund i 270 stopni strasznie dużo materiału pozostanie i to nie będzie dobry zgrzew jak na kamieniach jest pełno PP. Często nie ma również podwójnego brzuszka bo nie ma się z czego zrobić.

Przy grzaniu 6 sekund na "260 stopni" zgrzewy wyglądają najlepiej.

Na tych moich grzanych 5 sekund jest podwójny brzuszek taki jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michal1235 napisał:

Robiłem testy i przy grzaniu 7 sekund i 270 stopni strasznie dużo materiału pozostanie

A kamienie są pokryte teflonem?

Jak nie to do bani.

jak mogą być dobre kiedy 1-2 komplety mniejszych dobrych kamieni to koszt całego takiego zestawu.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2020 o 09:29, sambor napisał:

A kamienie są pokryte teflonem?

Jak nie to do bani.

jak mogą być dobre kiedy 1-2 komplety mniejszych dobrych kamieni to koszt całego takiego zestawu.

Kamienie pokryte farbą. Mam nadzieje, że jakoś będzie... zgrzew z zewnątrz wygląda bardzo ładnie. Próby rozrywania też nie wychodzą :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....ja zawsze liczę w myślach do 10-12 sekund i zgrzewy są w porządku

...dziwi mnie tylko fakt, że na kamieniach zostaje materiał...

...kamienie do bani lub cała zgrzewarka. Ja mam od wielu lat jedną zgrzewarkę i  nigdy na kamieniach nie zostawało PP. Jak połączenie może być OK skoro materiał zostaje na kamieniu ?

....druga sprawa to dzisiejsze złączki - każdy klepie jak mu się uda i byle jaka firma to trzepie - niektóre z nich to totalny odpad - wiele z nich jest po prostu za luźna na kamieniu - taki zgrzew nie będzie OK.

...najlepiej kupować mufki, złączki od jednego producenta - zawsze mierzę wtedy głębokość danej złączki do "czoła" ; przewężenia i zostawiam 2-3mm.

Czyli podczas samego zgrzewania nigdy nie dociskamy złączek do końca - dzięki temu materiał ma się gdzie ułożyć i nie mamy przewężeń a sam zgrzew jest wzorcowy

 

pozdrawiam ;-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem czujnikiem przylgowym temperatury z miernika elektrycznego temperaturę kamieni: przy nastawieniu na 260 stopni, temperatura zewnętrznego była 265 a wewnętrznego 250 stopni. Wydaje mi się że jest ok. Przy ustawieniu na 200 stopni podobny bład. A jednak na fabrycznych kamieniach przy nagrzewaniu przez 7 stopni rurek PP25 niesamowicie klei.

Kupiłem nowe kamienie firmy K2, raczej powlekane teflonem ale nie jest napisane na opakowaniu. Zgrzew na 7 sekund nie klei. Mogę trzymać nawet 10 sekund i nie klei.

Pytanie czy poprawić te stare zgrzewy? Grzałem na 5 sekund i lekko kliło albo 7 sekund i kleiło bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.