Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Łączenie głowicy termostatycznej ze zwykłym zaworem


kubacov19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie nurtuje mnie jedna sprawa a mianowicie otrzymałem rozliczenie za ciepło ze spółdzielni mieszkaniowej za ubiegły rok grzewczy.

Blok oczywiście po termomodernizacji lecz instalacja c.o. bez żadnych przeróbek. Zaliczka na c.o. z czynszu wyniosła 3000 zł lecz muszę dopłacić spółdzielni jeszcze 2000 zł za zużyte ciepło. Mamy podzielniki ciepła firmy Metrona. Dzisiaj pozdejmowałem ze wszystkich kaloryferów głowice wszędzie są te same głowica termostatyczna Heimeier imi dx m30x1,5 lecz zawory przy grzejniku wydają mi się że nie są już termostatyczne brak podziałki na zaworze w załączniku są zdjęcia. Całość jest założona do starych żeliwnych kaloryferów żeberkowych. Moje pytanie brzmi czy można tak łączyć że głowica jest termostatyczna a zawór przy kaloryferze nie? Czy ma to wpływ na zużycie ciepła, przepływ wody przez kaloryfer lub mimowolne otwieranie zaworu. Dodam że hydraulik ze spółdzielni szlifował głowicę mówiąc że nie zamówili tych co potrzeba.

 

 

IMG_20200825_173640.jpg

IMG_20200825_191648.jpg

IMG_20200825_191705.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jest zaworem . Przepływ przez niego Jest sterowany przez głowice . To glowica powoduje większe lub mniejsze otwarcie przepływu wody przez zawór . Jesli nie masz jakis wahań ciepla w pomieszczeniu A ten "tytek" od zaworu działa plynnie i nigdzie się nie zacina przy ręcznym dociskaniu to wszystko jest ok. I oczywiście jak zakrecisz głowice grzejnik robi się zimny .

Edytowane przez FAFAŁ
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to Heimeier decyduje żeby otworzyć kaloryfer jeśli jest za zimno w pomieszczeniu?

A jeśli nakręcę taki zwykły korek z marketu budowlanego i nim zakręcę na sztywno to kaloryfer będzie zawsze zimny?

Czyli jeśli jest założony Heimeier i temperatura spadnie poniżej 16 st. C to chcę czy nie chcę zawsze będzie odkręcał mi kaloryfer mimo iż tego sobie nie życzę np. kiedy nie ma mnie w domu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tak nad tym panuje glowica . Czy ona zamyka na sztywno nie pamietam ale chyba jest to takie zabezpieczenie przeciw zamarznieciu , czlowieka/wody/ czegokolwiek. Korkiem mozesz sobie ustawic jakis przeplyw I ten przeplyw będzie odpowiedni do jakiejs tam temperatury na zewnątrz . Zrobi się zimniej to okaże się za mały , zrobi się cieplej będzie za duży I w pomieszczeniu będzie ukrop . A tak to nad tym panuje glowica I np stara się utrzymać 23stopnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo chodzi o to że podzielnik nabija mi jednostkę jeśli różnica temp. powierzchni kaloryfera a temp. pomieszczenia jest większa niż 4 stopnie i myślałem że jeśli kaloryfer będzie zakręcony na 0 to podzielnik nie będzie miał jak nabijać. Inni w bloku w ogóle nie otwierają kaloryferów i wychodzi na to że jak ma zimny to nie nabija im ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest przyczyna Twojego kosmicznie absurdalnego rachunku - grzejesz własne mieszkanie i przez ściany mieszkania sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubacov19 napisał:

1.myślałem że jeśli kaloryfer będzie zakręcony na 0 to podzielnik nie będzie miał jak nabijać.

2. Inni w bloku w ogóle nie otwierają kaloryferów i wychodzi na to że jak ma zimny to nie nabija im ciepła. 

1. Bo tak powinno być. Widocznie u Ciebie głowica ustawiona na "0" nie zamyka zaworu na max,a nawet gdyby było jakieś zabezpieczenie antyzamarzające, to ten przelot czynnika nie nabiłby takiego rachunku. 

2. Bo u innych zawór jest całkowicie zamknięty... 

Weź tę dopłatę co dostałeś i im wręcz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubacov19 napisał:

Inni w bloku w ogóle nie otwierają kaloryferów i wychodzi na to że jak ma zimny to nie nabija im ciepła. 

Możliwe też że mają model kaloryfer zima :) taki stojacy w piwnicy kaloryfer nic nie nabije :) reszty domysl się sam :))

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z pewnością nikt prawdy nie powie jak sąsiad z dołu ma zwrot 1000 zł i mówił że grzał tylko u żony w pokoju a zjego rozliczenia wychodzi że musiałby wypalić ciepła za 300 zł. 

A tym białym korkiem do kaloryfera bez podziałek co kupię w budowlanym markecie zamknę do końca na 0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak .jeśli zawór jest sprawny to zamkniesz go całkowicie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.