Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie piecem elektrycznym plus bufor.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Mam do wymiany piec elektryczny, dotychczas uzywany byl Elterm o mocy 15 kw z zasobnikiem CWU.  Krotko o domu. Dom z 2012  w jednej bryle z garazem wdudowanym. Okolo 80 m ogrzewane podlogowka reszta kaloryferami a to wszystko zasilane z tego pieca. Poprzedni wlasciciel zuzywal oko 12 - 13 tys kw rocznie. Ja zamontowalem dotychacz fotowoltaike o mocy 8 kw wiec czesc energi pokryje z tego. Prad jest to jedyne zrodlo cenergi w domu ( brak gazu czy innego pieca).  Mam swiadectwo charakterestyki energetycznej tego domu tuz po odbiorze ( mam tam troche danych z ktorych niewiele rozumiem poniewaz jestem laikiem w tych tematach, postaram sie dodac kilka zdjec jesli bylby potrzebne.

Do rzeczy - planuje wymienic dotychczasowy piec na kospel MN3 12-24  + zawor 3 drogowy plus + modul internetowy C.MI + modul obiegu grzewczego C.MG3  i doradzca Kospela doradzil mi ze gdybym chcial oszcedzic dodatkowe 20 do 30 % moge zamontowac zbiornik boforowy SV-500.PL  i korzystac z tanszej energi w taryfie G12 ( enea) grzejac bufor w godzinach nocnych i miedzy 13 -15.  Dotychczasowy zbiornik na CWU Galmet SGW (S) 100 ( bez termostatu) zostalby waczony do systemu poniewaz SV500 nie moga byc uzywane do CWU.

 

Czy to sensowny system ogrzewania ktory ogrzaniczy to chyba najdrozsze ogrzewanie jakim jest ogrzewanie elektryczne? Co bufor sie zwroci w jakims sensownym terminie poniewaz to dodatkowy koszt okolo 2 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj pytanie tam gdzie założyłeś wcześniejszy post, będzie więcej osób widziało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie taniej Ci wyjdzie bufor i ładowanie go w taniej taryfie. Pytanie czy lepiej ładować go tym elektrykiem czy w buforze zamontować  grzałki. Teraz przeczytałem że masz panele PV co powinno w dużej części zrekompensować Ci grzanie. Inwestowanie teraz kilkanaście tysięcy w kocioł pelletowy w takim wypadku nie ma sensu.

Ale co lepsze elektryk czy grzałki to już niech Ci podpowie ktoś kto ma na ten temat wiedzę, bo to nie moja bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest tańsza od kotła 10 razy, a nie zuzywa 10 razy mniej prądu :-). Choc sprawność grzałki jest właściwie 100%, a kocioł jakieś tam straty zawsze ma (grzeje się obudowa i rury doprowadzające). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze kociol tak czy tak musze miec bo CWU tez potrzebuje, teraz mam kociol Eltermu i moze po naprawie a raczej wymianie w nim plytki sterujacem moglbym go zostawic wraz z podgrzewaczem wody Galmet SGW 100 ( nie wiem jak to dokladnie dziala i czy ten podgrzewacz dziala czy tylko pelni role zbiornika) - tutaj mialbym zalatwione CWU. A na podlogowke i kaloryfery moze ten bufor z grzalkami?  Jaki koszt orientacyjny grzalek do zbiornika 500l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy hipotetycznie:

Przechodzisz na taryfę G12 i montujesz sam kocioł. Nie wiem jaki będzie procentowy rozkład zużycia dzień/noc na ogrzewanie ale załóżmy że jest to 50/50 (można dopytac kogoś z ciepłomierzem). Więc wyjdzie że zużyjesz 6000kwh w dzień i 6000kwh w nocy. Przy 8kWp wyprodukujesz 8000kwh załóżmy że bedzię to 25 procent w taryfie nocnej (od 13:30 do 15:30) a 75 procent w dziennej co daje 2000kwh i 6000kwh. Za taryfę dzienną nie będziesz miał nic do dopłacenia, zostanie ci dopłacenie tylko w taryfie nocnej więc bufor w tym hipotetycznym przypadku nie ma sensu a będzie generował straty. Oczywiście są to tylko założenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja traktuje fotowotaike jako dodatek, nie spodziewam sie "kokosow" z tego zrodla moze jakis 6000 kw.   Przy korzystaniu z bufora faktycznie moglbym w calosci CO ladowac w nocy i podladowywac miedzy 13-15 czyli koszty CO placilbym w taryfie tej tanszej. Do CWU moglbym zostawic obecny kociol ze zbiornikiem  100 l na CWU ktory mam lub wymienic je na nowy.  Rozdzielibym CO i CWU, CO z bufora a CWU z piecyka. Nie wiem jak to mozna przeliczyc bo nie znam sie na tym specjalnie ale "na chlopski rozum " tak to sobie obmyslilem, czy jest to poprawne i efektywne nie wiem dlatego pytam co byloby najsensowniejsze biorac pod uwage koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.