Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziwne Zachowanie Bojlera


mpendzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Chciałem się Was zapytać o jedną rzecz która nie daje mi spokoju...

Podczas gdy odkręcam ciepłą wodę w kranie to przy bojlerze słychać takie "terkotanie" - wydaje mi się że to w okolicy zaworu bezpieczeństwa... a sam bojler zachowuje się raczej dziwnie - nie wiem - może mi się tylko tak wydaje ale opisze co i jak.

Piec mam Per eko 17KW ze sterownikiem Tech st-37. Piec działa w trybie letnim. Ustawiona temp. zadana jest jednocześnie temp. do jakiej ma się podgrzać ciepła woda w bojlerze 200l. Ustawioną ,mam temp. 52st. Woda dochodzi do tej temp. dwa razy dziennie - tzn. w nocy i do południa kiedy wszyscy są w pracy. Niepokoi mnie to, że zaraz po osiągnięciu przez bojler temp. zadanej temp szybko spada - tzn. po 10 minutach o jeden stopień w dół, a później w ciągu 1godz. spada o 3-4 stopnie mimo że nie korzysta się z wody ciepłej. Histeraze mam ustawioną na 4 stopnie. a temp. załączenia pomp na 50st.

Czy coś jest nie tak ?? Czy może tak powinno być ?.

Wcześniej jak piec działał normalnie - tzn w trybie priorytet bojlera to ustawiałem sobie temp. na piecu 60st a wody 45 i szybko woda się zagrzała.... no i jak nie paliłem w piecu to woda przez 2 dni była ciepła.

Teraz raz w tygodniu z zaworu bezpieczeństwa sączy się woda - ale tylko z niedzieli na poniedziałek :-) W pozostałe dni tygodnia jest raczej spokój - ciśnienie z wodociągów to 3 bar także chyba w normie - może z wodociągów zwiększają wtedy ciśnienie ??

Proszę o jakieś opinie

P.S.

Jeszcze jedna dziwna rzecz - piec w ciągu 9 dni grzejąc tylko samą wodę spalił 90kg eko - groszku - to chyba za dużo ?? jak Wam się wydaję

 

Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terkotanie może być od zaworu zwrotnego, to nic groźnego, ewentualnie luźny grzybek w jakiejś baterii. czy posiadasz naczynie wzbiorcze na ciepłej wodzie? Jeśli nie to przyczyną kapania wody z zaworu bezpieczeństwa może być wzrost ciśnienia w bojlerze związany z nagrzewaniem wody . Było to niejednokrotnie opisywane na forum. Zawór zwrotny powoduje, że nagrzewająca się w zasobniku woda nie ma gdzie pomieścić przyrostu objętości pod wpływem przyrastającej temperatury. Nie pozwala na to zawór zwrotny. Spadek temperatury zależy od izolacjo zbiornika. Szybki spadek temperatury o 1 st. Może być spowodowany mieszaniem się wody po ustaniu grzania, pozostały spadek troszkę duży. O tyle temperatura powinna spadać po jakichś 3 do 5 godzin. Zużycie opału , nie znając ilości zużywanej wody raczej duże, chyba, że dużo zużywa się wody. Z mojego doświadczenia i podanych informacji prze innych na forum zużycie opału powinno się zawierać w przedziale 100 do 150 może 200 kg na miesiąc. U mnie ok. 100 kg przy zmodyfikowanym kotle junkers Supraclass (w zależności od opału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie zamiast terkotania było piszczenie :D ,pomogła wymiana zaworu bezpieczeństwa(groszowe sprawy), wymień i powinno być ok. Jeżeli jest to zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym to uszkodzeniu mogła ulec uszczelka lub sprężynka - w efekcie końcowym może to powodować cofanie się c.w.u do instalacji - stąd te nadmierne spadki temperatury

 

pozdrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zacznę od wymiany tego zaworka i zobaczę co się będzie działo...

A chciałem się zapytać jeszcze o jedną rzecz.

Co by się stało gdybym przełączył sterownik z trybu letniego na zwykły i po prostu pozamykał rozdzielacze ??

Mógłbym wtedy ustawić wodę na 50 a temp na piecu na 60st...

Czy coś by się mogło stać ??

 

Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciśnienie aż tak może wzrosnąć ??

Myślałem że raczej nic się nie powinno stać - bo w sumie dużo ludzi tak robi... zakręcają na rozdzielaczu albo po prostu wyłączają pompę CO i mają "tryb letni" :-)

A jakby na kablu od pieca do pompy CO wstawić wyłącznik i ją poprostu z palca wyłączyć ?? Sterownik i tak ją włączy bo chyba nie będzie wiedział nic o tym wyłączniku...

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem...

A więc muszę wezwać fachowca, bo zaworu zwrotnego jako tako nie widzę - jest chyba zawór bezpieczeństwa który pełni rolę tego zaworu. Taki zielony zawór ze strzałką w jedną stronę mam tylko przed pompą CO - a przed pompą CWU nie mam takie czegoś...

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli twój zawór bezpieczeństwa jest zainstalowany na rurze zasilającej bojler (w ciągu rury a nie na trójniku) to jest zawór bezpieczeństwa i zwrotny w jednym, nie piszesz czy masz podłączone naczynie przeponowe między zaworem bezp/zwr a bojlerem. jeżeli nie to zainstaluj naczynie ,które będzie przejmowało przyrost objętości wody po podgrzaniu i będzie zabezpieczało przed wzrostem ciśnienia w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.