Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak sprawdzić czy w popielniku jest płaszcz wodny.


Gość Alewalneło

Rekomendowane odpowiedzi

No to jak ma być prosto, to połóż rurę, albo profil zamknięty na ruszcie od środkowych drzwiczek do palnika, w drzwiczkach wytnij dziurę i przez nią wysuń rurę na zewnątrz wtedy nawet nie będziesz musiał robić klapki, bo taką rurę wystarczy częściowi zatkać np. wełną, Jest jednak jeden warunek przez taką rurę musi cały czas przepływać powietrze, żeby ją chłodzić, a po całym sezonie będziesz musiał ja wymienić, bo końcówka na pewno się upali, ale do testów to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alewalneło

Opał nie będzie opadać.

Puszczę prostą rurę PW do drzwiczek gdzie podłączę się do klapki PP która jest wielka jak stodoła i podzielę ją na dwie części.

Jeszcze mam pytanko PW do palnika podać z tyłu czy w którym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW musisz podać gdzieś w strefie trwożenia się płomienia, czyli gdzieś za dyszą palnika, niektórzy producenci w swoich kotłach podają to powietrze tuż za przegrodą palnika, a inni kilka centymetrów dalej, więc masz pole do manewru, ale i problem z wybraniem odpowiedniego miejsca, bez zdjęć czy szkiców z wymiarami palnika nic więcej nie jestem w stanie podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alewalneło

Palnik wygląda z grubsza podobny do tego tylko z tyłu nie ma tego zawirowywacza czy jak mu tam.

Drzwiczki u mnie są takie jak na tym zdjęciu tylko jeszcze węższe a otwór klapki PP jeszcze większy wskutek czego nie ma gdzie podłączyć rury tak by nie była na środku popielnika i nie przeszkadzała w wybieraniu popiołu.

No nic nie pasuje.

post-63908-0-24009200-1471985727.jpg

Drzwiczki-do-pieca-CO-kotla-CO-rozne-Typ-pieca-dwufunkcyjny-jednofunkcyjny-komora-spalania-dwufunkcyjny-z-zasobnikiem-cwu.jpeg

PS. Wiecie może gdzie kupić drzwiczki z mniejszą klapką PP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest akurat palnik MPM-DS i to starszej wersji z większą dyszą w przegrodzie, akurat w tym kotle PW podawane jest przez element wirowy dość daleko do dyszy palnika, tak to wygląda za przegrodą, na zięciu dwa elementy wirowe.

Clipboard012.jpg.1d476029dc50f635f9233702e27bcc95.jpg

I co ja mam doradzić pokazujesz mi zdjecia kotła który stoi u mnie w kotłowni i który nieznacznie zmodyfikowałem do swoich potrzeb, a konkretnie do typu i frakcji węgla jakim palę, oraz do zapotrzebowania na ciepło mojego domu, to tak nie działa tu ważne są detale.

W zasadzie najbezpieczniej byłoby podać PW zaraz za przegrodą nad dyszą, ale technicznie jest to bardzo trudne do wykonania, w twoim przypadku można spróbować doprowadzić PW pod rusztem i podać je do palnika prze jego podłogę, ale nie wiadomo jak to zadziała, te kanały na pewno prędzej czy później się zapopielą, a część gazów (płomienia) może uciekać zaraz za przegrodą do góry nie mieszając się z PW, wtedy kocioł będzie kopcił. zrób porządne szkice z wymiarami, bo będziemy błądzić po omacku prze cały najbliższy sezon.

Klapkę PP można kupić na Allegro są, a przynajmniej były dostępne w różnych wymiarach, niestety taką klapkę będzie trzeba wspawać w drzwiczki wcześnie usuwając starą, gotowych drzwiczek z klapką raczej nie uda się kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie znajomo mi ten palnik wygląda, ale możemy brnąć w to dalej:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast mnożyć byty i odbyty trzeba poszukać na forum - jest temat  

I w pierwszym poście w załączniku są podane sposoby podania PW, na to nie ma jednej recepty, zależnie od paliwa i konstrukcji palnika są różne sposoby podania PW

Miłego palenia opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób takie dwa kanały:

Clipboard014.jpg.cd6b3d6f7634d950135c35e786295bdc.jpgClipboard02.jpg.6d007d841e131975aabd6ce7d83d107c.jpg

Dorób drugą klapkę do drzwiczek, połączenia dokładnie uszczelnij i będziesz miał regulacje.

Przy okazji, to są zdjecia z tego forum, wystarczy trochę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alewalneło
2 godziny temu, sambor napisał:

Zamiast mnożyć byty i odbyty trzeba poszukać na forum - jest temat  

I w pierwszym poście w załączniku są podane sposoby podania PW, na to nie ma jednej recepty, zależnie od paliwa i konstrukcji palnika są różne sposoby podania PW

Miłego palenia opon.

Czyli według twojego tematu PW powinno być podane tam gdzie ta niebieska kreska? Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź nie żartuj

U siebie mam 4 otwory fi 18mm i to wszystko ,a kocioł ciągnie do 25kW.

Musiałbyś mieć szczelinę ok 2-3mm szeroką, ale ona się szybko zapcha, lepsze rozw podał kolega @Ryni 3 posty wstecz, na dodatek PW będzie podgrzewane od żaru w komorze zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11mm wcale nie musi być za mało, jest tyle zmiennych, które decydują o czystym spalaniu, że wymienię tylko kilka, może dysza PW jest nie w tym miejscu, może rozpala Ci się za dużo zasypu, może dysza palnika jest za wysoka, a możne temp. w zasypu jest za niska i brakuje temp. do dopalenia gazów w palniku, itd..

Dlatego właśnie tak się upiera przy podaniu większej ilości informacji o kotle, o palniku, czy o zapotrzebowaniu na ciepło, bo bez tego będziemy błądzić po omacku i może to zadziała, a może nie, przy czym bardziej prawdopodobne jest, że nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alewalneło
30 minut temu, sambor napisał:

Jak masz to pokazywałeś na zdjęciu to tak będzie kopcić, nie ma wacka , musi

Szczelina musi być za przegrodą a nie przed!

Czyli mam rozumieć , że ma być tam gdzie ta zielona kreska za tymi dwoma małymi elementami przegrody?

Tam gdzie niebieska kreska łatwiej wykonać.

1341069253_P_20200811_1205093.thumb.jpg.1bec53123dc3fd0735c6416b7ccf14a3.jpg

28 minut temu, Ryni napisał:

11mm wcale nie musi być za mało, jest tyle zmiennych, które decydują o czystym spalaniu, że wymienię tylko kilka, może dysza PW jest nie w tym miejscu, może rozpala Ci się za dużo zasypu, może dysza palnika jest za wysoka, a możne temp. w zasypu jest za niska i brakuje temp. do dopalenia gazów w palniku, itd..

Dlatego właśnie tak się upiera przy podaniu większej ilości informacji o kotle, o palniku, czy o zapotrzebowaniu na ciepło, bo bez tego będziemy błądzić po omacku i może to zadziała, a może nie, przy czym bardziej prawdopodobne jest, że nie zadziała.

Otwór palnika ma wymiary 14x6cm.

Zapotrzebowanie na ciepło według ciepło właściwe wychodzi gdzieś 10kw aczkolwiek wydaje mi się to za mało.

Kocioł to jakiś ulep od pana Mietka.

Posiada ruszt wodny.

Z tym rozpalaniem się całego zasypu to dobrze mówisz, rozpala się cały zasyp. A jeśli się nie rozpala cały zasyp to brakuje mocy.

Temperatura spalin potrafiła osiągać 620 stopni w czopuchu.

Najchętniej to bym się pozbył tego kotła tylko, że ,,on nie jest mój,, i narazie nie mogę, ponieważ jeszcze się nie rozciekł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zielona kreska , ale jakiś 1-2 cm od przegrody, (za przegrodą)

Ciepło właściwe podaje zapotrzebowanie budynku a nie ile wytwarza kocioł.

Zasyp się rozpala gdyż brak regulacji PP i komora zasypowa też nieszczelna i to z tym trzeba zrobić porządek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW najlepiej działa w przewężeniu kanału, tam gdzie gazy poruszają się najszybciej, czyli zrób duszę gdzieś pomiędzy niebieską, a zieloną kreską.

Paskudnie ten opis wygląda

Palnik mógł by być trochę mniejszy, węższy do 10kW, ale tego na razie nie ruszaj.

Sprawdź szczelność górnych drzwiczek i zrób przegrodę za dolnymi drzwiczkami pomiędzy popielnikiem, a paleniskiem, albo chociaż na próbę zasłoń zasłoń otwór do czyszczenia rusztu wełną, chodzi o to, żeby powietrze z klapki miarkownika nie dostawało się tamtędy do zasypu, jak uszczelnisz komorę zasypową łatwiej będzie Ci panować nad kotłem.

Temp. spalin na razie też pominę, choć jest za wysoka, ale o tym można pomyśleć po opanowaniu spalania.

Widzę, że @sambor mnie uprzedził.

Edit.

Jakie mniej więcej masz wymiary rusztu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alewalneło
43 minuty temu, sambor napisał:

Tak jak zielona kreska , ale jakiś 1-2 cm od przegrody, (za przegrodą)

Ciepło właściwe podaje zapotrzebowanie budynku a nie ile wytwarza kocioł.

Zasyp się rozpala gdyż brak regulacji PP i komora zasypowa też nieszczelna i to z tym trzeba zrobić porządek.

Nie wiem ile ten kocioł wytwarza nie posiada żadnej tabliczki znamionowej ani nazwy.

Kanał PW tam gdzie zielona kreska ma być na całą szerokość komory czy tylko na szerokość dyszy?

 

32 minuty temu, Ryni napisał:

PW najlepiej działa w przewężeniu kanału, tam gdzie gazy poruszają się najszybciej, czyli zrób duszę gdzieś pomiędzy niebieską, a zieloną kreską.

Paskudnie ten opis wygląda

Palnik mógł by być trochę mniejszy, węższy do 10kW, ale tego na razie nie ruszaj.

Sprawdź szczelność górnych drzwiczek i zrób przegrodę za dolnymi drzwiczkami pomiędzy popielnikiem, a paleniskiem, albo chociaż na próbę zasłoń zasłoń otwór do czyszczenia rusztu wełną, chodzi o to, żeby powietrze z klapki miarkownika nie dostawało się tamtędy do zasypu, jak uszczelnisz komorę zasypową łatwiej będzie Ci panować nad kotłem.

Temp. spalin na razie też pominę, choć jest za wysoka, ale o tym można pomyśleć po opanowaniu spalania.

Widzę, że @sambor mnie uprzedził.

Edit.

Jakie mniej więcej masz wymiary rusztu?

 

Po wymieniałem sznur uszczelniający we wszystkich drzwiczkach, w drzwiczkach popielnika (zespolonych) zamontowałem sznur by powietrze z popielnika nie szło przez ruszt pionowy a mimo to rozpala się cały zasyp , nie mam pojęcia dlaczego.

 

Wymiary rusztu bez blachy zmniejszającej ruszt to 18x28cm.

Natomiast z blachą zmniejszającą ruszt to 10x28cm.

 

P_20200811_211041_compress53.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Alewalneło napisał:

Kanał PW tam gdzie zielona kreska ma być na całą szerokość komory czy tylko na szerokość dyszy?

Tylko jak dysza.

Bokiem to będzie "lewe" powietrze.

Jak masz cienką szamotkę - tak 3cm to zrób z niej klin  i wstaw w dyszę, tak aby najwyższa część klina była przed szczeliną.Musisz doprowadzić do zwiększenia prędkości gazów w palniku tak aby gorące gazy zaciągały PW z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.