Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja co z kozą stalową (płaszcz wodny)


piobart

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa pytania co do instalacji c.o. w kamienicy.

Podstawą ogrzewania będzie koza z płaszczem wodnym (model B1E - koza stalowa z płaszczem wodnym 12 litrów - moc teoretyczna 8kw woda 2 kw powietrze), dodatkowo będzie dodany kocioł elektryczny 4kw na godziny nocne, ale sam piec to trochę później ze względu na koszt)

1. Czy zbiornik wyrównawczy musi być nad piecem? Czy może być po drugiej stronie pokoju lub nawet za ścianą pokoju w łazience? W linii prostej jakieś 5.5 metra od pieca. Głownie chodzi o doprowadzenie wody i kanalizacji - jeśli ma być nad piecem muszę doprowadzić przez cały salon kanalizację i wodę do zbiornika otwartego. 

2. Przy piecu będzie zamontowany rozdzielacz na 5 obwodów. Problem polega na tym, że od rozdzielacza rurki PEX muszą minąć drzwi do kolejnego pokoju. Nie wiem jak to rozwiązać. Niezbyt chciałbym iść podłogą ze względu na podniesienie podłogi i zmniejszenie otworu drzwiowego, który w kamienicy nie jest zbyt wysoki.  Generalnie rurki były by podniesione do jakichś 2.2m a mieszkanie ma 3.3m wysokości. 

Jak rozwiązać te problemy? :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam, 3 kondygnacje. Mam  55m2 mieszkania

 

chociaż swoją drogą nie o to było pytanie ;))) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytań to robisz po partyzancku to na 1 pytanie

-jako kanalizację daj małe metalowe wiadro i niech tam coś ścieknie - tak będzie na początku lub przy uzupełnianiu wody

napełnianie zrób przez podłączenie do powrotu grzejnika, tego który ci pasuje.

co do pyt 2

to jak dasz zbiornik na 3m to rury można dać bez problemu na te 2,3-2,5m, warunkiem dodatkowym jest pompa na zasilaniu instalacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie wolałbym na wiadro nie robić, zrobię podłączenie wody i kanalizacji - trudno trochę więcej roboty i otworowania ścian ale się zrobi.

Na zasilaniu pompa? W planach była na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to tak zrobię, dzięki za pomoc :)

a w którym miejscu instalacji zostawić trójniki do pieca elektrycznego żeby było najlepiej? Właśnie nad tym zacząłem się zastanawiać czy jeśli dam przed pompą to woda będzie wolała przepływać przez elektryczny krótszą drogą niż przez płaszcz wodny.  Tutaj mogę się też mylić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku projekt w wersji nr 1.

Główne sprawy:

1. Kocioł elektryczny - czy w dobrym miejscu? Podłączony na trójnik.

2. Rozdzielacz - czy warto czy lepiej np PEX 3/4 cala i trójniki na każdy grzejnik (rozdzielacz za jakieś 200zł) 

3. Czy łazienkę zasilać osobnym obwodem czy podłączyć pod kuchnię? Generalnie łazienka ma 3m2 i wejdzie tam tylko grzejnik łazienkowy 40x60wys (w przybliżeniu)

Koza będzie stała na prostopadłej ścianie do tej z rzutu praktycznie w samym rogu pokoju. Ze względu na kominy w ścianie zbiornik będzie powieszony nie bezpośrednio nad piecem a na tej ścianie prostopadłej. Mała odległość. 

Ogólnie stalowa część instalacji była by na rurach stalowych 3/4 cala a od rozdzielacza PEX16. 

projekt v1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze naczynie musi być podłączone na zasilanie

Po drugie obejście pompy zbędne- bez obejścia będzie OK

Po trzecie od kozy do trójnika z odejściem na naczynie i do samego naczynia, tylko metal, 1" lub Cu28

Po czwarte PEX 16 przeniesie ok 2kW mocy grzejnej więc łazienkę daj razem z kuchnią i będzie OK

Po piąte potrzeba jakiś zaw odcinających między kotłwm el a kozą.

Po szóste pamiętaj że jak będziesz odcinał kozę nie możesz odciąć naczynia wzbiorczego, gdyż kocioł el też będzie korzystał z tego naczynia

Po siódme nie ma znaczenia czy zrobisz rozdzielacz na trójnikach czy kupisz gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Faktycznie,  późno było jak rysowałem i mi się kreski pomyliły, miało być na zasilaniu

2. Pompa jest już na obejściu zainstalowana, to już mam 

3. Właśnie wiem że powinno być, ale wszystko było przygotowane przez "fachowca" na 3/4 cala i takie redukcje zostały zamontowane w piecu. Tak piec działał wcześniej.

4. W kuchni będzie grzejnik jednopanelowy 120x60. Sumarycznie to będzie coś koło właśnie 2kw razem z drabinką. 

5. Czy nie da się tego ominąć? Wolałbym nie pamiętać codziennie zakręcać. W godzinach nocnych działałby elektryczny - codziennie.

6. To to wiadomo :) Nie chciałbym wybuchu czy rozszczelnienia całej instalacji.

7. Wydaje mi się, że łatwiej prowadzić osobne rurki i minimalizować ilości złączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości dalibyście zbiornik wyrównawczy? Tak średnio licząc wychodzi mi koło 75 litrów w instalacji, licząc nawet 10% to wychodzi 7 litrów czyli najmniejszy 10 litrowy zbiornik wyrównawczy. Dać większy? Generalnie cenowo to mi obojętne bo 30 litrowy jest droższy o dosłownie parę złotych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie radzono mi dla pewności 30 litrowy ;) 

 

A wracając do tematu kotła elektrycznego, to da się go zamontować tak, żeby nie trzeba było nic zakręcać tylko żeby swobodnie działał z kozą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zależy od modelu. Najtańszy nie ma. Droższy ma pompe i nawet naczynie przeponowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się zastanawiam jakby podłączyć tylko do rury zasilania za pompą? Czyli takie dodatkowe obejście. Tylko drugi czujnik do sterownika żeby odpalał pompe. To tak teoretycznie dla pieca bez pompy. 

Ja raczej wybiore z pompą już kocioł el.

 

Wracając do naczynia wyrównawczego to czy jak dam 30 litrów to jakie to będzie miało złe strony? 

Nie mogę znaleść nigdzie informacji o wadach za dużego naczynia otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Już a raczej dopiero zaczyna się tworzyć instalacja, mam małą zagwozdkę, w łazience będzie grzejnik drabinkowy podłączony do obwodu CO kuchni ale w drabince na okres letni chciałem zainstalować grzałkę elektryczną 300w. Problem polega na tym, że na grzałce, którą chcę kupić jest napis "nie można stosować grzałek w zbiornikach ze stali nierdzewnej". 

Czy przypadkiem u mnie ze stali nie jest np. koza z płaszczem wodnym, grzejniki panelowe, rury metalowe od pieca do rozdzielacza? 

Czy któryś z tych elementów nie będzie miał problemów przez tą grzałkę w łazience? 

Pewnie bardzo głupie pytanie zadaję, ale podobno nie ma głupich pytań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.