Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory zwrotne i dodatkowa pompa mieszająca.


Wasyl73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do wymiany pieca na ekogroszek z zasobnikiem. Poniżej wstawiłem schemat instalacji jaką chciałem wykonać.

Proszę was o fachową opinię i sugestie co jest źle i jest do poprawy, a także proszę o odpowiedź na kilka pytań.

1. Czy warto montować widoczną pompę mieszającą między zaworem 4D a powrotem, jeśli nie to czy będzie tam działał obieg grawitacyjny?

2. Czy w takiej instalacji są potrzebne zawory zwrotne, jeśli tak to gdzie muszą być zamontowane?

3. W sytuacji gdy pompa mieszająca nie będzie montowana to czy zawory zwrotne też są potrzebne?

 

CCC.thumb.jpg.f10fccd80dc7c7a9694e375043665caa.jpg

 

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, zawór 4D 1 calowy już kupiłem, a możliwość 14-dniowego zwrotu już minął.

Chciałem zrobić na zaworze 4D żeby mieć możliwość regulacji temperatury na wyjście na grzejniki.

Tylko czytałem różne fora i jedni piszą że na 1 calowym zaworze 4D będzie ochrona powrotu pieca grawitacyjna, a inni piszą znowu że musi być dodatkowa pompa mieszająca bo grawitacyjnie nie pójdzie.

Wszystkie rury do zaworu 4D będą z miedzi fi 28.

Całą instalację mam wykonaną z miedzi.

Czy dla obiegu CWU lepiej zastosować rury miedziane fi 28 czy 22?

Bojler CWU 140 litrów z wężownicą.

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wasyl73 napisał:

Dziękuję za odpowiedź, zawór 4D 1 calowy już kupiłem, a możliwość 14-dniowego zwrotu już minął.

Chciałem zrobić na zaworze 4D żeby mieć możliwość regulacji temperatury na wyjście na grzejniki.

Oczywiście można na 4-D, nie zależnie co inni wypisują, ale pompa na powrocie z 4-D musi być - po prostu na fi 1", a takie są rury Cu28 obieg grawitacyjny zaw 4-D nie będzie działał lub będzie działał w ograniczonym zakresie.

Więc pompa jest raczej niezbędna.

Poprawiłem rys.

Rura do grzania CW jak najbardziej może być Cu22

forum 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, wszystkie rury do zaworu 4-D będą z Cu 28 a także powrót do pieca z 4-D.

Pompę na powrocie z zaworu 4-D muszę ustawić w sterowniku jako kotłową czy mieszającą, bo mam do wyboru?

I zabezpieczenie powrotu w sterowniku ma być ustawione jako zawór 4-D czy pompa mieszająca?

Piec firmy Ogniwo Eko plus 16 KW z sterownikiem eCoal.

W którym miejscu najlepiej zamontować czujnik powrotu, czy za pompą powrotną z zaworu 4-D i zaworem zwrotnym będzie dobre miejsce?

Rozumiem że niepotrzebny w tej instalacji jest bajpas z zaworu różnicowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek4321

Podepne się pod temat :  Sambor fajny schemacik . Ja bym potrzebował dołożyć do CWU zawór regulujący ATM, bypass do cyrkulacji wody i pompę. 

Miałby ktoś ochotę by podpowiedzieć jak to można wykonać wraz z wszystkimi wymaganymi ZZ i resztą klamotow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja_obslugi_termostatyczne_zawory_mieszajace_ATM_9530110038_3_AFRISO.pdf

Schemat masz na stronie producenta

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 16.06.2020 o 09:23, sambor napisał:

Oczywiście można na 4-D, nie zależnie co inni wypisują, ale pompa na powrocie z 4-D musi być - po prostu na fi 1", a takie są rury Cu28 obieg grawitacyjny zaw 4-D nie będzie działał lub będzie działał w ograniczonym zakresie.

Więc pompa jest raczej niezbędna.

Poprawiłem rys.

Rura do grzania CW jak najbardziej może być Cu22

forum 1.jpg

sambor dziękuję jeszcze raz za poprawiony schemat ze wstawionymi zaworami zwrotnymi, nie daje mi spokoju jeszcze jedna tylko sprawa, czy za pompą co jest lepiej wstawić jeszcze zawór zwrotny, czy nie jest potrzebny? 

Pompa CO to Grundfos Alpha 2  25-60 i będzie ustawiona na AutoAdapt.

Bardzo proszę o opinie.

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie 

Złożyłem całą instalację zgodnie ze schematem. Wystąpił jednak mały problem który mnie bardzo irytuje, po załączeniu się pompy CWU słychać przelewającą się wodę w rurach. Odpowietrznik automatyczny jest zamontowany przy róże zasilającej cu 22 do bojlera, przy napełnianiu układu odpowietrznik syczał. Teraz już nic nie syczy tylko słychać odgłos przelewającej się wody w rurach, instalacja w całości zalana wodą bo przy próbie dolania wody przelewa się naczyniem wyrównawczym.

Taka naszła mnie myśl, czy może być problem ze średnicami rur bo wygląda to następująco, przed pompą CWU (pompa zamontowana w pozycji poziomej) na ssaniu jest zawór z filtrem siatkowym 1" potem do pompy idzie rura cu 28, za pompą jest zawór zwrotny Valvex 1" sprężynowy z mosiężnym trzpniem, następnie zawór kulowy 1" potem trujnik 1" do termometru, następnie jest jakieś 10 cm rury cu 28 i redukcja cu 28 na 22 i dalej do bojlera leci już rura cu 22.

Czy może tak być zrobione że przed pompą jest większa średnica rury 28 a za pompą jest 22?

Czy lepiej tą przed pompą wymienić też na 22, jeśli tak to czy mogą zostać te wszystkie wymienione zawory 1" cz je też trzeba wymienić na mniejszą średnicę?

 

2086229439_forum1.thumb.jpg.3fdd3b9015f65bf7aaca4606c9ed39d5.jpg

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica w pinie między górą bojlera a dołem zbiornika przelewowego?

Możliwe że pompa od bojlera pracuje za mocno, zmniejsz jej bieg.

Pompa od grzejników podobnie - jest po prostu za duża.

Rozdzielacz grzejnikowy powinien mieć zakręcony odpowietrznik aut na powrocie ( dolna belka)

40 minut temu, Wasyl73 napisał:

czy je też trzeba wymienić na mniejszą średnicę?

36 minut temu, Wasyl73 napisał:

czy może być problem ze średnicami rur

Tu jest dobrze, nic nie kombinuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest w piwnicy a zbiornik wyrównawczy 2 piętra wyżej jakieś 6 metrów.

42 minuty temu, sambor napisał:

Możliwe że pompa od bojlera pracuje za mocno, zmniejsz jej bieg.

Pompa pracuje na 1 biegu przy starcie pompy słychać też przelewanie. Jak pracuje na wyższych biegach to przelewanie słychać cały czas. Słychać to także gdy pozostałe pompy są wyłączone.

42 minuty temu, sambor napisał:

Rozdzielacz grzejnikowy powinien mieć zakręcony odpowietrznik aut na powrocie ( dolna belka

Jest zakręcony.

42 minuty temu, sambor napisał:

Pompa od grzejników podobnie - jest po prostu za duża

Gdy chodzi tylko pompa od grzejników to jest wszystko ok. Problem występuje tylko gdy się załączy pompa od bojlera.

Jeszcze dla pewności mam pytanie, czy bojler poziomy 140L z wężownicą powinien być idealnie wypoziomowany czy delikatnie powinien mieć spadek?

Bo u mnie jest delikatnie wyżej w kierunku króćców zasilających.

Edytowane przez Wasyl73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wasyl73 napisał:

Bo u mnie jest delikatnie wyżej w kierunku króćców zasilających.

Prawidłowo.

To przelewanie to efekty bąbelków powietrza w bojlerze, z czasem mu przejdzie.

Możesz jeszcze odpowietrzyć ręcznie na przyłączach bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrz samą pompe jak sie da. Jak nie to pompa 3ci bieg, wlacz na chwile i wylacz i tak kilka razy. Powietrze moze dojdzie do naczynia. I tak z czasem minie czy bedziesz kombinowac czy nie. Wezownice sa upierdliwe jak nie ma zeby je cale przelac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobnie z tym słyszalnym przelewaniem się. Instalacja poprostu potrzebowała czasu na odpowietrzenie sie i samo ustalo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.