Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy nowicjusza - bardzo wysokie zużycie i spory rachunek


VanShooter

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

to mój pierwszy post na forum. Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział.

Kończę budowę domu. Posiadam ogrzewanie gazowe, podłogowe. Kocioł Junkers Cerapur Smart + zasobnik na wodę. Instalacja składa się z zestawu do ogrzewania podłogowego: rozdzielacz 6. i 8. obwodów.  Nie są jeszcze zainstalowane regulatory temperatury.

Sprawa wygląda w ten sposób, że gaz został uruchomiony 5 grudnia. Za grudzień oraz styczeń zużycie było 30 m3. W tym okresie było wygrzewanie - przez 1,5 tygodnia podłogówka chodziła na maxa, a w domu była sauna. Od lutego do kwietnia ogrzewanie chodziło cały czas jedynie na minimum i zużycie to uwaga - ponad 400 m3 (4678 kWh za 2 miesiące!) i b. wysoki rachunek. Jak to możliwe? Gdzie jest błąd? 

Edytowane przez VanShooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temp idzie na podłogówkę?

jak sterowane są obwody? masz regulatory?

jaka temp w pomieszczeniach?

wychodzi na to że mimo ciepła piec nadal działał tak jak by nie miał sygnału że nie potrzebuje grzać, to tak na logike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

każdy pokój jest na osobnej pętli. Regulatory pokojowe nie są jeszcze zainstalowane. W zestawie do ogrzewania podłogowego mamy taki ręczny "regulator" i tam było ustawione na minimum. Na każdym piętrze jest rozdzielacz, a z nim ten ręczny, fizyczny, regulator. 

Muszę sprawdzić jaka temp. szła na podłogówkę, bo tego niestety nie pamiętam. Oczywiście jeszcze nie mieszkamy. Ocieplenie jest zakończone.

Co do konkluzji - to mógłbym prosić szerzej? Jak to mogę wyeliminować?

 

Edytowane przez VanShooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz źle wyregulowaną instalację, pozakładaj regulatory bo tak pisalem ale mogę się mylić on grzeje mimo że nie musi

ja tu widzę problem i to trzeba by było zdiagnozować

pytanie czy budynek ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek jest cały ocieplony. 

Przez regulatory chodzi Tobie o regulatory pokojowe, prawda?

Mam jeszcze do dwóch rozdzielaczy takie urządzanie (domyślam się, że to również jest regulator - tylko czym się on różni od regulatorów pokojowych?), które również jeszcze instalator nie zainstalował.

 

 

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez VanShooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulatorów w pokojach nie potrzeba, ani mieszaczy na piętrach, trzeba tylko to prawidłowo policzyć i dobrze wykonać podłogówkę w pokojach

Poniżej schemat ogrzewania kotłem gazowym, zrobiony dla jednego z forumowiczów.

To przykład, nie należy z niego kopiować, gdyż może w innym domu nie działać prawidłowo.

Tu kocioł sam napędza podłogówkę.

układ podłogówki przykład.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor, bardzo dziękuję. Ja już mam wykonaną instalację. Podłóg zrywać nie będę ;-) 

Zachodzę w głowie jak to jest możliwe, że na ogrzewaniu minimum poszło 400 m3, a jak było wygrzewanie i była sauna to raptem 30m3 ?

To ustawienie na minimum było ustawione na zaworze termostatycznym, na każdym rozdzielaczu. Swoją droga jak się ma temperatura na kotle, stopień ogrzewania na zaworze i ostatecznie temperatura na regulatorach pokojowych?

Edytowane przez VanShooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że masz, pisałeś o tym, ale ten przyklad podałem jako instalację która powinna być wykonana - w Twoim przypadku są zbędne te pompy i zaw 3-D.

Temp wody powinno się ustawić na kotle, teraz za kotłem powinieneś wstawić sprzęgło i  z niego zasilić oba rozdzielacze, najlepiej bez zaw 3-D,

Najwięcej energii idzie jak grzejesz wodę do wysokiej temp, a następnie ją mieszasz do zadanej, niższej  temp.

Powinieneś dorobić do kotła automatykę pogodową ( czujnik temp zewnętrznej) i na kotle ustawiać temp wody na podłogę.

Następnie tak ustawić przepływy aby temp w pomieszczeniach była odpowiednia  - i to wszystko, nie potrzeba sterowników pokojowych, siłowników i wszelakich podobnych bzdetów, które kosztują i ew "pudrują " źle wykonaną instalację.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 lutego do 22 kwietnia jest 1968h, czyli piec idzie na mocy średniej (zakładając dla uproszczenia sprawność 100%) 2.38kW. Przecież to bardzo mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres to 3 lutego do 2 kwietnia. Zużycie w tym czasie 407 m3 i 4678 kWh. Na zaworze termostatycznym było ustawione minimum. Strach się bać co by było, gdybym było np. na 3 :)

Jak się ma temperatura na kotle, stopień ogrzewania na zaworze (regulacja od 1 do 5, co 0,5) i ostatecznie temperatura na regulatorach pokojowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sambor napisał:

To nie jest prosta zależność, tego nie określisz  jednoznacznie.

No dobrze, ale chociaż jakie powinny być zalecane ustawienia? Czy np. zawór termostatyczny mam ustawić na 1 i resztę sobie regulować przez regulatory pokojowe? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, VanShooter napisał:

ale chociaż jakie powinny być zalecane ustawienia?

Nie rozumiesz tematu!

Tam ma być tylko temp ustawiana na kotle a zaw 3-D ma nie być lub ma być otwarty ma full!

Temp wody ma być regulowana na kotle wg krzywej grzewczej i ma być zależna od temp na zewnątrz - pisałem Ci o tym w poście #8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, VanShooter napisał:

Mój instalator powiedział, że czujnik zewnętrzny nie spełnia swojej funkcji. Rozumiem, że teraz już go raczej nie zainstaluje?

To brednie!

Czujnik temp zewnętrznej w kotle gazowym to podstawa grzania domu.

Możesz go zainstalować w każdej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

To brednie!

Czujnik temp zewnętrznej w kotle gazowym to podstawa grzania domu.

Możesz go zainstalować w każdej chwili.

Ok, a czy potrzebuje jakiegoś przewodu na zewnątrz? Czy one są bardziej SMART i pobierają temp z internetu? Jaki model polecasz do kotła Cerapur Smart ZSB24-5C23

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sambor napisał:

Ale musisz mieć czujnik pogodowy lub na kotle ustawić około 30C, dodatkowo trzeba wyregulować przepływy w pętlach - to czynność, której większość pseudohydraulików nie rozumie i ją pomija.

Dzisiaj jak włączyłem testowo szybko kocioł, to po ok ~ 40 sekundach już było 40 stopni. Rozumiem, że przez temperaturę 30C chodzi o to lewe pokrętło?

Edytowane przez VanShooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj instrukcję !

Dowiesz się ciekawych rzeczy na temat związany z kotłem - np do czego służą pokrętła i jak wejść do menu nastaw.

Po za tym podaj czy chodzą pompy w rozdzielaczach i jakie są obecnie przepływy na rotametrach poszczególnych pomp,

Bez tego nie dalszej pisaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym delikatnie wrócić z tematem ;-) 

Mam już podłączone regulatory pokojowe i siłowniki. Wygląda to u mnie następująco:

1. Regulatory pokojowe SIMON 54 są podłączone do elektrozaworów

2. W dwóch miejscach mam regulatory AQUEN model -AQ.01.GOLD. One są podłączone do listwy sterującej siłownikami ogrzewania podłogowego AQUEN model AQ.4D.GOLD.

Regulatory pokojowe SIMON 54 również miały być podłączone do ww. listwy sterującej, ale nie mogą być ponieważ lista by się mogła spalić.

Mam teraz pytanie: Kiedy kocioł będzie wiedział, że ma się wyłączyć jak temperatura będzie osiągnięta we wszystkich pokojach w domu? Elektrozawory się zamkną, a następnie kocioł się wyłączy?

Podobno teraz jeszcze muszę dokupić regulator "matkę". Mam wrażenie, że jest bałagan przez to, że jest kupiona nieodpowiednia listwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.