Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Stabilne" rachunki za gaz.


koni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w pierwszej kolejności podam co ogrzewam.

Dom z 1960r. powierzchnia ogrzewana: 130m2 plus piwnica ok 30m2. Trzy ściany ocieplone styropianem grafitowym o grubości 15cm (nie mam dostępu do 4 ściany, dom postawiony w granicy), poddasze 2x15cm wełny, okna dwuszybowe. Na podłogach bez podpiwniczenia brak styropianu, będzie dołożony  w tym roku.

Czym ogrzewam: Vaillant 21kW + instalacja grzejnikowa+pogodówka. CWU 120L. Temperatura maks ustawiona na 40C, moc kotła ograniczona do 10kW. Temperatura 21C w dzień w nocy od 23:30 do 4:00 to 20,5C.

W czym rzecz.

Jest to nasz 1 sezon grzewczy kiedy ogrzewamy gazem.  I zastanawiam się jak to jest, że bez względu na temp. zewnętrzną, rachunki za 4 miesiące (listopad, grudzień, styczeń, luty) były praktycznie takie same. Kwota 500zł plus minus kilka złotych. Zużycie energii wg PGNiG ok. 2750kwh na miesiąc. 

Trochę mnie to dziwi, bo kiedy ogrzewaliśmy węglem i miesiąc był cieplejszy, to i opału szło mniej. Teraz czy to minus 5 czy plus 5 rachunek miesięczny taki sam :) 

Na rachunki nie narzekam, ale ciekawi mnie skąd ta stała wartość zużycia energii.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, koni napisał:

Vaillant 21kW + instalacja grzejnikowa+pogodówka

pogodówka czy podłogówka? Bo jeśli pogodówka do grzejników, to nie rozumiem po co na sztywno ustawiać max temp. 40*C. Chyba, że ogrzewanie niskotemperaturowe dla podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka. Ustawiłem 40C, bo w trakcie przymrozków i ustawieniach fabrycznych temperatura wody na grzejniki wynosiła ponad 50C. To kończyło się szybkim nagrzaniem pomieszczeń i wyłączeniem kotła, a zależało mi na ciągłym grzaniu. Lepszy komfort przy grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za wysoko ustawione krzywa grzewczą , też mam grzejniki temp na kotle mam ustawione max 70 st. Krzywa grzewcza ustawić mi temp na kotle. Chodź mam grzejniki mało kiedy mam na kotle 40 st. Jeśli jest minus 5 st to może wtedy dochodzi do 40 st . Przeważnie mam od 37 do 39 st kocioł pracuje cały czas. Temp w domu mam ustawione na 24 st cała doba . W pokojach mam od 23 do 24 st.

 

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas usilnie propagowałem tezę że przy grzejnikach kocioł powinien pracować bez taktowania bo większy komfort termiczny i tak było

Teraz doszedłem do przekonania że teza ta jest słuszna ale przy temperaturach minusowych

Kiedy kocioł pracował non stop miałem tak ustawioną moc żeby w domu było 22.5st niezależnie od pory dnia i nocy

Sprawdzało się to,ale teraz jak jest ciepło na zewnątrz zużycie gazu jest niewiele mniejsze niż gdy były temperatury minusowe,bo przy nawet minimalnej mocy kotła swoje m3 przez 24h musi połknąć

Też mnie to zastanowiło i podwyższyłem temperaturę zasilania tak aby kocioł dogrzał  w miarę szybko do zadanej temperatury i się wyłączył

Komfort termiczny nie jest o wiele mniejszy a zużycie gazu znacząco spadło

Temperaturę dzienną ustawiłem teraz na 23st a nocną na 22.5 z histerezą 0,1

Wiadomo że podczas pracy kocioł połyka teraz więcej gazu,ale ma długie przestoje bo w domu ciepło

Ot takie moje spostrzeżenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.