Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o poradę - dobór inwertera


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam ,w najbliższym czasie mam mieć montowany zestaw fotowoltaiki oparty o takie podzespoły panele 12szt SUNERGY SUN 60P 280w plus optymalizery inwerter Solax Power X1-3.0 jednofazowy.Jest to zestaw którego komponenty nie mogą być zmieniane bo oferta jest związana z lokalnym dofinansowaniem. Jedyną rzeczą jaką mogę zmienić to inwerter na trójfazowy za dopłatą.Moje pytanie brzmi czy te panele w tej ilości lepiej będą współpracować z inwerterem trójfazowym czy jednak jednofazowym.

 

Wysłane z mojego SM-G398FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co mittek doradza to nie wszystko bo ważne jest jak masz wykonaną instalację /czy np. rożne odbiorniki na rożnych fazach - prościej różnych bezpiecznikach ale na jednej fazie mogą być więcej bezpieczników oraz czy bedziesz korzystał z prądu w różnych taryfach i ile wykorzystywał.  Jaka umowa z dostawcą/odbiorcą prądu?? Kiedy bedziesz wykorzystywal najwięcej wytworzony prąd i czy odbiorniki są na jednej fazie bo gdy będą na innej to wowczas będziesz oddawal i po 20% potrąceniu bedziesz odbieral w tym samym czasie do odbiornika na innej fazie niż inwerter.  

Poczytaj o wyborze inwertera  - jakie czynniki brać pod uwagę 

Ja bym jednak wybrał trojfazowy i większy zakladając rozbudowę w najbliższym czasie i komfort wykorzystywania na wszystkich fazach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 Solaxy 1500W serii X1 jeden z nich wisi na zewnętrznej ścianie budynku deszcz na niego leje, słońce go parzy już 4 lata tak wisi sprzęt nie do zajechania.

Ja wym dopłacił do 3 fazowego, jednofazowe były fajne do czasu kiedy chałupę miałem przepiętą na 1 fazę, teraz przepoiłem na 3F i inwertery inaczej powpinałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuję za odzew. Mam taryfę G12w ,natomiast co do głównych odbiorników to mogę je przepiąć żeby pracowały na tej samej fazie co inwerter.Z tego co zdążyłem się zorientować to dostawca nie bilansuje międzyfazowo. Umowa uniemożliwia mi ingerencję po zamontowaniu zestawu( rozbudowa),A i tak po wyżej 4 kw.musze mieć trójfazowy.Zadając pytanie miałem na myśli czy ta ilość paneli nie jest za mała na trójfazowy inwerter,chodzi mi o napięcie z paneli rozkładające się na trzy fazy A na jedną.

Wysłane z mojego SM-G398FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Napięcie z paneli nie ma nic do napięcia na fazach, napięcie z paneli ma tylko wpływ na pracę falownika (w karcie falownika masz np. wartość napięcia rozpoczęcia pracy falownika Udc start itp).

Przychylam się do kolegów, którzy twierdzą, żebyś brał 3 fazowy. Wszystko będzie działać na pewno. Nie znam tych falowników ale najmniejszy falownik 3 fazowy mają 4 kW. Przy 4 kW napięcie wejsciowe/wyjsciowe to 140/180 volt bez problemu do osiągnięcia z tych paneli.

Trochę mało paneli (3360 W), falownik będzie pracował poniżej 80 % mocy i na pewno będzie pracował poniżej swoich możliwości. Należy pamiętać że podana wartość 280 Wat na panelach to jest wartość laboratoryjna i mało kiedy występuje w naszym kraju (temperatura, czym cieplej tym gorzej itp). Dlatego powinno się przewymiarować falownik do około 120 % mocy. Czyli w twoim przypadku w przyszłości to 6 kW.

Na jak długo umowa blokuje możliwość rozbudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.Umowa to 6 lat .Piszesz że w ich ofercie nie ma inwertera o mocy 3kw
trójfazowego ale firma która wygrała przetarg oferuje takowy za dopłatą. Nie wiem czy też tej firmy o której mówimy, ale ma mam taką opcję dlatego pytam które rozwiązanie jest lepsze. Wiem że napięcia z paneli nie mają powiązania z napięciem w sieci , chodziło mi raczej o sprawność urządzenia.

Wysłane z mojego SM-G398FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że proponują inwerter 3f innej firmy, bo w tym modelu to raczej nie znajdziesz 3kW z 3f

https://flexipowergroup.pl/produkty-pv/falowniki-solax-power/

6 lat trochę długo. Jeszcze pytanie jakie masz przyłącze.

Ja mam falownik pracujący z mocą 78% i widzę, że nie zawsze wyciąga z paneli całą moc. Ale naszczęście to tylko chwilowo (dokupuję panele) i zwiększam moc do 115 - 120%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Przyłącze jest na 6.6 kw . Przypuszczam iż przy takiej dopłacie jaką musiałbym wnieść to oscyluje wokół ceny inwerterera 4kw.Wiem że istnieje możliwość dołożenia paneli w czasie montażu ale wtedy muszę wpłacić całą wartość,bez dofinansowania, poza tym dołożenie paneli powyżej 4kw z automatu kwalifikuje mnie na falownik trójfazowy.

Wysłane z mojego SM-G398FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.