Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zacina Się Ślimak Podajnika Pieca Na Eko-Groszek


mykl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ja również mam problem z zacinającym się ślimakiem, ale niestety nie jest to chyba wina silnika i reduktora, gdyż nawet "ręką" nie mogę dokonać swobodnego obrotu.

Pewnego dnia doszło do wygaszenia piece z powodu braku opały, po chwili rozkręcania i stawiania na silnik, okazało się, że działa i jest z nim wszystko ok, po wykręceniu ślimaka, okazało się, że jest on w połowie jego długości całkowicie wytarty. Zamówiłem żmijkę i założyłem ją, ale niestety cały czas dochodzi mi do zrywania zawleczki, już tydzień walczę z tym tematem i rozkładam ręce.

Proszę o jakieś sugestie lub naprowadzenie na jakiś trop.

 

- wymiana ślimaka na taki sam wymiar (średnicę rury w środku mam 90, ślimak 85)

- naloty i nagar z rury usunięty (takie dostałem wskazówki od konstruktora)

- sam ślimak chodzi w miarę płynnie, ale mam wrażenie, jakby w jakimś miejscy o coś ocierał

- jeśli wsypię węgiel, to przez jakiś czas idzie ładnie, ale jak dochodzi do wypychania węgla, to zaczynają powstawać takie opory, że nawet "ręcznie" przy użyciu dość dużej siły są opory aby ruszyć ślimakiem

- węgiel cały czas ten sam w tego samego sprawdzonego źródła

 

Czy ma ktoś jakieś sugestie, pomysły. Bardzo proszę o pomoc, bo chwilowo rozkładam ręce.

 

Pozdrawiam

Seba

Witam, mam własnie od dwóch dni taki sam problem, kluczem ciężko ruszyć slilmaka. Lekko chodzi na pusto, ale jak sie zasypie nawet 3kg węgla to po 2 min slimak sie blokuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli slimak  nowy rura dobra wyczyszczona silnik kondensator dobry i oczywiscie piszemy tu o fajce czyli zwykłej retorcie to pozostaje chyba sprawdzic czy koncowy pazur slimaka nie jest za długi ewentualnie skrócic doszlifowac  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, mam problem jak w temacie zasilanie dociera do silnika ale nie przeklada sie to na krecenie slimaka, na poczatku sadzilem ze problem lezy po stronie blokowania sie ekogroszku ale po kilku razach okazalo sie ze bez zadnej ingerencji zaczynal dzialac. Ostatnio problem pojawia sie codziennie!!. Moj piec to Elektromet EKO - KWP25. Prosze bardzo o pomoc.

Witam mam ten sam piec i ta sama przypadłość jest tak żę piec zrobi pare podań wegla a nastepnym razem podajnik wlacza sie na sterowniku slychac buczenie silnika ale nie kreci slimak. dopiero po uderzeniu stuknieciu młotkiem o obudowe podajnika slimak rusza i znow kilka podań i przy nastepnym znow zacina i tak w kółko. Prosze o pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w ciemno wymienić kondensator w silniku jezeli nie pomoze to rozebrac podajnik i sprawdzić co sie stało  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zrobiłem drobny remont kociołka HEF 25 kw. eko plus. Po usunięciu resztek węgla z kosza i rury podającej do retorty zdemontowałem kosz i cały układ palnika. Zdemontowałem ślimak z całym napędem z rury. Lata i wilgoć w opale zrobiły swoje na "śrubie" ślimaka- cały czas "fabryczny". wżery korozyjne widoczne były gołym okiem. Pierwszą sprawą to dokładne oszlifowanie krawędzi ślimaka ze zgorzelin korozyjnych pilnikiem, pomiędzy ślimakiem wyczyściłem to szczotką drucianą ( ostrożnie pryska-korzystać z okularów). W ten sposób usunąłem zgorzeliny korozyjne oraz resztki pyłu węglowego który przywarł do ślimaka. następnie to samo wykonałem w rurze podającej węgiel do retorty szczotką drucianą którą umocowałem na kiju.Rozebrałem retortę (2 śruby m10) oczyściłem z korozji koronkę,kolano podające , talerzyk. Usunąłem resztki starego uszczelnienia. Całość zmontowałem i porządnie uszczelniłem.  Przed montażem ślimaka odłączyłem przekładnię od silnika. W silniku wymieniłem łożyska (kociołek ma 10 lat), oraz uszczelnienia. Sprawdziłem działanie przekładni po demontażu silnika delikatnie obracając ją włożonym w miejsce ośki silnika śrubokrętem delikatnie obracając w lewo i prawo obserwując koło napędzające ślimak okazało się że przekładnia nie posiadała żadnego luzu. W trakcie montażu dokonałem "przeróbki"--- ślimak obracając się przepychając węgiel przesuwa się do tyłu i opiera o kawałek grubej blachy 5mm,. Pomiędzy ślimakiem a blachą jest montowany krążek z mosiądzu który zastępuje "łożysko cierne".W TRAKCIE MONTAŻU ZAMONTOWANE 2 TAKIE TALERZYKI OBOK SIEBIE Mosiądz ścierając się wytwarza drobny wiórek który nie szkodzi ani pracy ślimaka ani procesowi palenia węgla..  W zeszłym sezonie było słychać wyraźny chrobot w trakcie pobierania opału.do zmontowaniu całości uruchomiłem piec celem rozpoczęcia sezonu grzewczego. Dzisiaj nie słyszę pracy ślimaka nawet gdy jestem w kuchni obok kotłowni. W zeszłym roku ślimak słyszałem w nocy w sypialni na 1 piętrze. Cały problem to "zgorzel" korozyjna oraz resztki miału oblepiająca ślimak i rurę, która "puchnie" i powoduje zwiększanie oporów ruchu węgla.Mój przegląd połączyłem z malowaniem komory spalania dlatego obejmował konserwację całego palnika.Wam pomoże sam demontaż ślimaka i przekładni z rury bez demontażu reszty. Zanim zaczniecie rozbierać silniki, wymieniać kondensatory, dorabiać "twardsze" kliny itd. proponuję wyjąć ślimak z rury dokładnie go obejrzeć wg. opisu powyżej . powodzenia. 

kazimip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przeglad to ja np robie po kazdym sezonie z ciekawosci czy cos tam nie koroduje zeby nie miec niespodzianek ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, raz w roku latem warto zrobić przegląd, bo takie "niespodzianki" pojawiają się zwykle na początku lub w szczycie sezonu gdy mróz największy, ewentualnie przed Wigilią i na części się wtedy czeka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, teraz z wszelkimi kotłami czy to węgiel, gaz czy inne medium, nie znasz dnia i godziny jak padnie, to w najgorszym momencie.

Ciężko naprawić od ręki i jak nie ma alternatywnego ogrzewania to doopa. Takie czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.