Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozsądny sposób na ogrzewanie domu użytkowanego w weekendy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry 
Poszukuję podpowiedzi w sprawie ogrzewania domu, który będę użytkował w weekendy, święta, długie weekendy, itp., ale przez cały rok. Pozwolę sobie zacząć od konkretów, a później przejść do pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.
- Dom jest wybudowany z betonu komórkowego 24cm + styropian 20cm
- Okna trzyszybowe, siedmiokomorowe PVC
- Parter 80m2 + poddasze użytkowe z sypialniami 40m2
- W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych
- W projekcie dom ogrzewany jest grzejnikami elektrycznymi i dodatkowo jest kominek z DGP
- Według projektu zapotrzebowanie ciepła na cele ogrzewania to Qco = 9,6 kW

W domu chciałbym w prosty sposób utrzymywać temp. ok. 10 stopni w tygodniu, a podnosić ją tylko na weekendy, gdy będę na miejscu. Idealne wydaje mi się więc połączenie ogrzewania elektrycznego i kominka. Ale nie chciałbym bazować na zwykłych grzejnikach konwektorowych. Do tej pory wymyśliłem dwa warianty:
1) Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne kablami + kominek DGP aby podgrzać w weekendy. 
a) Tutaj chciałbym spytać o konieczną grubość wylewki. Mam do zagospodarowania 23 cm wysokości podłogi na parterze: według projektu to styropian 15cm, wylewka 6cm, wykończenie 2cm. Na stropie to styropian 5cm + wylewka 6cm + wykończenie 2cm.
b) Czy kable grzejne układa się na poddaszu użytkowym, czy tam powinienem pomyśleć o jakiś grzejnikach?
c) Zastanawiam się też jakie są możliwości sterowania temperaturą przy ogrzewaniu kablami grzejnymi? Ustawia się jak bardzo mają grzać podłogę w nocy, a za dnia jest zbyt ciepło lub zbyt zimno i nie ma się już na to wpływu?
2)) Ogrzewanie wodne podłogowe bazujące na zbiorniku akumulacyjnym podgrzewanym w nocnej taryfie + kominek z płaszczem wodnym podłączony do tego samego zbiornika. Pytania związane z tym rozwiązaniem to:
a) czy to wykonalne? 
b) Jak duży musiałbym mieć zbiornik?

Z chęcią poznam też inne racjonalne finansowo alternatywy, jeśli coś przychodzi Wam do głowy. Słyszałem np. o grzejnikach elektrycznych akumulacyjnych, albo o grzaniu klimatyzacją, ale zupełnie nie wiem co o tym myśleć.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu na forum ma kocioł elektryczny. Taki kocioł to stosunkowo nie drogi punkt.

Do tego dobrze zrobione ogrzewanie podłogowe wg.projektu i powinno być ok.

Taniej z opłatami wyjdzie pompa ciepła powietrze woda, ale sam zakup jest kilkanaście razy większy od kotła elektrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
9 godzin temu, filipotto napisał:

Dzień dobry 
Poszukuję podpowiedzi w sprawie ogrzewania domu, który będę użytkował w weekendy, święta, długie weekendy, itp., ale przez cały rok. Pozwolę sobie zacząć od konkretów, a później przejść do pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.
- Dom jest wybudowany z betonu komórkowego 24cm + styropian 20cm
- Okna trzyszybowe, siedmiokomorowe PVC
- Parter 80m2 + poddasze użytkowe z sypialniami 40m2
- W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych
- W projekcie dom ogrzewany jest grzejnikami elektrycznymi i dodatkowo jest kominek z DGP
- Według projektu zapotrzebowanie ciepła na cele ogrzewania to Qco = 9,6 kW

W domu chciałbym w prosty sposób utrzymywać temp. ok. 10 stopni w tygodniu, a podnosić ją tylko na weekendy, gdy będę na miejscu. Idealne wydaje mi się więc połączenie ogrzewania elektrycznego i kominka. Ale nie chciałbym bazować na zwykłych grzejnikach konwektorowych. Do tej pory wymyśliłem dwa warianty:
1) Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne kablami + kominek DGP aby podgrzać w weekendy. 
a) Tutaj chciałbym spytać o konieczną grubość wylewki. Mam do zagospodarowania 23 cm wysokości podłogi na parterze: według projektu to styropian 15cm, wylewka 6cm, wykończenie 2cm. Na stropie to styropian 5cm + wylewka 6cm + wykończenie 2cm.
b) Czy kable grzejne układa się na poddaszu użytkowym, czy tam powinienem pomyśleć o jakiś grzejnikach?
c) Zastanawiam się też jakie są możliwości sterowania temperaturą przy ogrzewaniu kablami grzejnymi? Ustawia się jak bardzo mają grzać podłogę w nocy, a za dnia jest zbyt ciepło lub zbyt zimno i nie ma się już na to wpływu?
2)) Ogrzewanie wodne podłogowe bazujące na zbiorniku akumulacyjnym podgrzewanym w nocnej taryfie + kominek z płaszczem wodnym podłączony do tego samego zbiornika. Pytania związane z tym rozwiązaniem to:
a) czy to wykonalne? 
b) Jak duży musiałbym mieć zbiornik?

Z chęcią poznam też inne racjonalne finansowo alternatywy, jeśli coś przychodzi Wam do głowy. Słyszałem np. o grzejnikach elektrycznych akumulacyjnych, albo o grzaniu klimatyzacją, ale zupełnie nie wiem co o tym myśleć.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Bufor z kominkiem odpada bo mówisz że nie ma zgody, na Ślasku są co najmniej 2 firmy które przerabiają klimatyzatory na pompy ciepła i w to bym celował , koszt ok 10 tysi , kazde inne rozwiązanie podobnie więc warto przemyśleć choć nie namawiam , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To są tańsze nowe z gwarą ,

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-7kw-powietrze-woda-komp-panasonic-a-8883821391

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-7kw-powietrze-woda-komp-panasonic-a-8911279291

https://allegro.pl/oferta/inverter-pompa-ciepla-monoblock-4kw-5kw-6kw-7kw-7943499365

jak policzyć te wszystkie bufory kocioł a nieraz i komin czy to postawić czy wkład robić to już lepiej sie pakować od razu w cos tego typu tym bardziej że to ceny praktycznie te same co kotłów ,nie tych w castoramie ale takich w miarę normalnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć teraz myślę że grzejniki elektryczne z elektronicznym termostatem byłyby lepszym rozwiązaniem, zrobiłbym grupę obwodów załączanych zegarem sterującym (dom grzałby tylko w nocy i weekendy). Ustawiłbym temperaturę w tygodniu na 10 a w weekendy np 20. Do tego jakiś przekaźnik którego można zdalnie wysterować za pomocą telefonu aby ominąć zegar w celu np szybszego przyjazdu i jakieś zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe ale myślę że przy takim ociepleniu temperatura nie spadnie poniżej zera w dzień jak w nocy będzie delikatnie dogrzewane. Do tego taryfa G12W. A zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na PV w przyszłości. 

Np takie grzejniki załatwiłby twoje bolączki - Grzejnik elektryczny ścienny EGW-10C 1000W z WiFi czarny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Elektryczne Piece akumulacyjne + taryfa g12W. + Programator. 

Z piątku na sobotę(w nocy tanią taryfą) ładuje się piec a w sobotę rano już bucha ciepłym powietrzem. 

Tylko jeden to za mało trzeba kilka. Ja ogrzewam kawalerkę takim piecem tylko 3KW. Wygląda jak duży grzejnik. Prosty montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.