Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki i sadza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Posiadam piec Solid 25 kw. Dom 200 m2. Nie ocieplony, od maja spaliłem ok 3 ton jak do tej pory, myske że to całkiem dobry wynik ale mam sporo sadzy oraz spieków. Ostatnio więcej dlatego piszę 

Parametry :

Temperatura zadana 65 stopni 

Czas podawania 13 s 

Czas między podawaniami 1 minuta 

Dmuchawa 3 bieg 

Czas przedmuchu 15 s 

Czas przerwy w podawaniu 35min

Krotnosc 2 

Piec szybko osiąga temperaturę, długo trzyma ale za to szybko spada z 72 do 52 a potem piec na nowo się rozgrzewa. Załączam kilka zdjęć 

 

PS 

Piec czyściłem wczoraj 

IMG_20200130_175737.jpg

IMG_20200130_175757.jpg

IMG_20200130_175809.jpg

IMG_20200130_175848.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Visitor1230

Pytanie czy ten "podgrzewacz" ma ruszt wodny. Czy jest jakis deflektor nad palnikiem ?

Edit: Nazwa nie jest dziwna. Tak probowano obejsc wymagania piatej klasy czystosci.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja to tam widze przedmuch lewego powietrza 

Lekko na lewo od środka .

IMG_20200130_175809.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
46 minut temu, Patryk2337 napisał:

Jedno i drugie jest 

Jak Kolega @FAFAŁ zauwazyl masz przedmuchy pod korona palnika. To trzeba uszczelnic silikonem 1200°C albo sznurem kotlowym. ( tylko jezeli korona jest stala, bez mechanizmu obrotowego)Zaleznie co producent tam przewidzial. Tu masz realna strate opalu bo powietrze nie przechodzi przez palenisko a obok wydajnie wychladzajac przy tym kociol. To generuje strate opalu. Co do sadzy to nie mam Kolego dla ciebie dobrych wiadomosci. Po pierwsze ruszt wodny. To nic innego jak generator sadzy. Gazy  zamiast sie dopalic schladzane sa na ruszcie. I dzieki temu watraca sie sadza. Dlatego idiocie co wymyslil ten pseudowynalazek powinno kazac sie te wszystkie kotly wlasnorecznie czyscic. Druga sprawa to deflektor. Jezeli plomien go nie dotyka a w pelni obmywa dzieje sie podobnie jak w przypadku rusztu wodnego.  Zrob test zapalniczki i lyzki. Zbliz plomien do lyzki i zobaczysz kiedy lyzka zrobi sie czarna

Edit: spiekow to ja tam zbytnio nie widze. To wegiel ktory ma duzo lupkow. Widze za to czarne niedopaly w popielniku. Narazie nic nie przestaiaj w sterze. Jak uszczelbisz korone zaczni cie sie palic jak w kuzni. Wtedy ten palnik bedzie dzialal jak nalezy.  Bedziesz musial najprawdopodobniej zmniejszyc nadmuch i dosterowac podawanie i postoj odajnika. 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200m2 chałupa a kocioł 25kW nie wiem kto Ci to doradzał ale ktoś pojęcia nie miał. To co masz w popielniku to tzw. popcorn taki wungiel nie przeskoczysz, Pod deflektor możesz przymocować jakieś 2 cegły szamotowe aby ograniczyć ilość sadzy może to coś pomorze.

Jednak palnik a właściwie ten krater na tę chałupę jest zbyt duży... Połowa by starczyła, i może należało by ograniczyć jego możliwości np. wyciąć kawałek cegły i wpakować w środek aby wyglądał na mniejszy. U mnie w OEP 10kW kładłem na ostatnie 2 segmenty cegłę i dopalało się lepiej.

Jeśli nic nie pomaga zawsze pomoże wapno budowlane, wsypujesz do podajnika 2 garście i będziesz miał o wiele czyściej w kociołku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok dojdzie mi jeszcze ogrzewanie poddasza. Dlatego jest kocioł większy. 

Zacznę od poszukiwań węgla lepszej jakości, wiosną uszczelnie palnik 

 

Nie wiem czy to ważne ale mam zawór 3 drożny. Teraz mam ustawiony na niecałe 3 w 10 stopniowej skali i to daje mi temperaturę wody 50 - 55 stopni. Ale u mnie też są stare rury, część dopiero wymieniłem a termostaty też różnie mam ustawione tzn w jednych pomieszczeniach na 4 a w innych np łazienka mam na 2 i jest ciepło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wazne. Masz co prawda nieocieplony dom, ale moim zdaniem to dajesz zbyt wiele na obieg. Proponowalbym dostawienie silownikla do zaworu. I sterowac nim pogodowo. Jezeli ster kotla nie osluguje zaworu to mozna postarac sie o autonomiczny sterownik zaworu np. Techa. Swietnie sie sprawdzaja. Mialem w starym ekogroszkowcu. Efekt taki ze dla przykladu u mnie na dworze w tej chwili -0,5 °C.W domu 22,4 a woda na obieg ma 41°C. Dzieki takiemu sterowaniu jest sie w stanie utrzymac stala temperature w domu, stabilne dzialanie obiegu grzewczego. A kociol uzupelnia tylko straty budynku. Nie ma skokow temp. Dom nie jest przechladzany ani przegrzewany. 

Kilka lat temu wstawilem sobie wlasnie mieszacz i zaczalem go sterowac pogodowo. Jednoczesnie zrezygnowalem z obnizen nocnych. Oszczednosc wegla wyniosla cos ok 20%. I tak steruja swoja instalacja po dzien dzisiejszy.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
25 minut temu, Patryk2337 napisał:

Muszę kupić siłownik do zaworu

I czujnik temp. zewn.

19 minut temu, szari napisał:

I tak kociołek za duży

No jezeli dojdzie do tych 200m² jeszcze poddasze. Nieocieplone … Tragedii wielkiej nie bedzie. 

Wracajac jeszcze do tej sadzy. Doraznie mozesz Kolego podniesc zadana na kotle do 70 a nawet 75°C. W kotle bedzie cieplej. To moze ograniczyc tworzenie sadzy. Wiecej wegla nie spalisz. A wrecz moze nawet mniej jezeli ilosc sadzy sie zmniejszy. Ja bym poczekal do wiosny i wycial ten pierdzielony ruszt i zaspawal otwory. Wywalil deflektor a na pozostalosciach rusztu podwiesil plyte szamotowa ( jezeli wysokosc bedzie odpowiednia, tzn nie za niska)  pozostawiajac po bokach odstepy od wymiennika po jakies 5-8 cm. Zrobisz sobie w ten sposob swietny dopalacz gazow z czyms na ksztalt podwojnej komory nawrotnej. Wtedy w kotle bedzie czysto. A brak sadzy to oszczednosc opalu. 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mysle ze koszt nie bedzie jakis duzy. Jedenascie sezonow palilem w podobnym kotle :) Popelniajac wszystkie mozliwe bledy. Ale dzieki uporowi mianiaka i osobom na tym forum zaczalem w moim Klimoszu palic ekonomicznie. Trzymaj sie kilku zasad jezeli zalezy ci na ekonomice i zywotnosci kotla:

1 nie wrzucaj wilgotnego wegla do zasobnika. Korozja zezre ci slimak w tempie ekspresowym ( po trzech sezonach i tak trzeba go wyjac do oceny) a zbiornik przegnije na wylot w sezonie piatym ( przezylem)

2 wilgotny wegiel to strata opalu. potrzeba kupe energii do odparowania wody

3 co dwa miesiace najrzadzei czysc komore napowietrzajaca palnika

4 dwa razy w sezonie wygaszaj kociol  dla odkucia spieku na wyjsciu z retorty. Zaweza otwor wyjciowy dla wegla. 

5 co sezon sprawdzaj uszczelnienie korony palnika

6 regularnie czysc wymiennik zwlaszcza gdy jest poziomy. Sadza i pyl dziala jak izolator. Wiecej ucieka w komin. 

7  utrzymuj temp w domu na stalym poziomie. To realna oszczednosc. 

8 wysoka zadana temp na kotle

 

Mozesz tez sprobowac zrobic cos podobnego, na szybkiego bezkosztowo :)

Plyta szamotowa na ruszt wodny z gory. Wywalasz jednoczesnie obecnie podwieszony deflektor. 

Post z 2016-11-08 20:15

https://esterownik.pl/forum/posty,856/poradnik-palacza-dyskusja,80

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zaworze mam ustawione ok 3/10 bo wtedy czuję że dogrzane jest w domu. Nigdy wiecej nie dawałem. 

- podkleje palnik wiosną, 

- piec pracuje drugi sezon, nie czyściłem jeszcze retorty. Zrobię to wiosną. 

- nie czyściłem Komory napowietrzania, u mnie nadmuch wychodzi z retorty więc nie wiem jak to wyczyścić 

- o jako wymiennik chodzi? Nie bardzo wiem. Jakies zdjęcie mogę prosić? 

- ta płytę szamatową wystarczy wymierzyć, dociąć i swobodnie położyć na rusztach? Znajomy mi mówił że ten deflektor który on nazywał odpromiennikiem służy do tego aby chronił ruszta przed temperatura 

- palę suchym węglem,  cały czas leży na paletach. Sucho mam w zbiorniku aż za bo się kurzy jak dosypuje 

Edytowane przez Patryk2337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
18 minut temu, Patryk2337 napisał:

- nie czyściłem Komory napowietrzania, u mnie nadmuch wychodzi z retorty więc nie wiem jak to wyczyścić

Pod spodem palnika albo z boku masz rewizje. Tam wpada popiol przez otwory nadmuchowe.

 

25 minut temu, Patryk2337 napisał:

- o jako wymiennik chodzi?

po prostu kociol wewnatrz

26 minut temu, Patryk2337 napisał:

Znajomy mi mówił że ten deflektor który on nazywał odpromiennikiem służy do tego aby chronił ruszta przed temperatura

Nie do konca. Ma spelniac role dopalacza gazow. Wyrzadza w tej chwili wiecej szkody niz pozytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.