Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z wymiennikiem płytowym


smoku88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w pomieszczeniu gospodarczym oddalonym od domu około 10 m mam kocioł na wegiel i drzewo 17KW w układzie otwartym zalany glikolem a w domu piec kondensacyjny.kocioł  mam podłączony w domu za pomocą wymiennika płytowego secespol LB 31-30  z wymiennika mam podłączone do sprzęgła hydraulicznego.W domu mam 7 grzejników i około 800 metrów podłogówki.

Problem polega na tym że gdy na kotle mam 76 stopni to z wymiennika wychodzi 60 a wraca 50. Skąd taka różnica czy wymiennik byłby za mały?

Z góry dziękuje za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik jest przeciwprądowy, więc na wyjściu z wymiennika będzie zawsze mniej niż na wejściu od strony kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smoku88 napisał:

pomieszczeniu gospodarczym oddalonym od domu około 10 m mam kocioł na wegiel i drzewo 17KW

 

2 godziny temu, smoku88 napisał:

gdy na kotle mam 76 stopni to z wymiennika wychodzi 60 a wraca 50.

A ja się spytam ile stopni wchodzi na wymiennik z kotła?

Czyli po polsku - ile jest straty na przesyle? i jak to jest z pierwotną stroną wymiennika - ile stopni wchodzi na wymiennik i ile z niego wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech naszkicuje, jak są pompy po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedzy wymiennikiem a kotlem w ziemi jest rura preizolowana 32mm a w pomieszczeniu i od wymiennika do sprzegla zgrzewana 32. Tylko kociol daje rade bo jak ustawie 80 to nagrzeje do 80 i sie dmuchawa wylaczy tylko problem jest z odbiorem ciepla. Dlugosc rury w ziemi jakies 10-11 m i w budynku jakies 3 m. Od sprzegla do wymiennika tez jakies 3 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura od kotła do wymiennika przy 12kW i delcie T 10C wychodzi dla tej pompy na styk, nie zapominaj że tam masz glikol, który gorzej się przetłacza niż woda - dla wody to by wystarczyło , ja próbowałbym zrobić coś z odbiorem ciepła np mocniejszy odbiór - obecnie masz mały odbiór i pewnie dlatego tak się instalacja zachowuje.

Jak w domu podczas grzania ciepła nie brakuje to nie ma potrzeby aż tak mocno grzać na kotle, wg mnie powinieneś spróbować temp niższych np 65 C

Ponadto obciąż na próbę stronę wtórną - np podnieś temp podłogówki, większy odbiór na grzejniki np przez mocne wietrzenie w pomieszczeniach i zobacz co się dzieje z temp przed i za wymiennikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2020 o 07:03, smoku88 napisał:

Wchodzi na wymiennik na zasilanie 75 stopni mam przy  wymienniku termometr  a nabpowrocie nie wiem bobtam nie mam termometra, a z wymienika na sprzeglo idzie 60 stopni i wraca 50

Jest ok. 

Różnica temp na wyminniku plus roznica temp. na podmieszaniu sprzegla.

Jeśli zamknąbyś uklad  pozostałaby tylko różnicą sprzęgła.

Pogoń mocniej pompę sprzęgłową i pompę kotła, jak zwiekszysz przepływy to i wymiana czynników (sprawność) wzrośnie. Oczywiście aby nie powodować kawitacji czyli wyraźnych szumów w wymienniku.

Pozdrawiam. Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piecu ustawilem 80 na probe ale jesli ustawie np.65 to na stronie wtornej mam wtedy okolo 40 stopni i grzejniki sa letnie i mam zimno tam gdzie sa grzejniki a jesli zwieksze odbior ciepla np przez podkrecenie podlogowki na max (43stopnie ) to temperatura spada jeszcze bardziej ale zauwazylem ze jesli zmiejsze temperature np do 24 stopni to temperatura na stronie wtornej trochu wzrosnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.