Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłaczenie wymiennika płytowego


czarnyf21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Mam pytanko czy jak łaczymy dwa piece (węglowy i gazowy) za pomocą wymiennika płytowego to rury wychodzace z wymiennika w strone pieca powinne byc podłaczone np. górne otwory wymiennika to zasilania obydwu pieców a dolne to powroty, czy powinno być to połaczone krzyżowo? A czy wogóle to ma jakieś znaczenia? Dzie ;) kuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zwykle na wymiennikach są oznaczenia kierunku przepływów w postaci np. H1-H2 i H3-H4 ze strzalkami pokazującymi prawidłowy przepływ pomiędzy wejściem i wyjściem. Zwykle z tej samej strony ( góra ) jest wejście z kotła a drugie wyjście do instalacji ciśnieniowej, natomiast z drugiej

( dół ) odpowiednio wyjście do kotła a drugie wejście z instalacji ciśnieniowej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam. Czy mógłby ktoś mi podpowiedzieć jak powinien być prawidłowo podłączony wymiennik płytowy do Pieca C.O. Znalazłem dwa różne podłączenia i nie wiem czy u mnie jest dobrze.Myślę że coś jest nie tak bo zasilanie wymiennika jest gorące i wyjście z wymiennika też,a zasilanie na dom jest sporo chłodniejsze. Na piecu 60st rurka zasilająca wymiennik 55st , wyjście z wymiennika około 50 st a na wyjściu na dom 37st. Pompka obiegu domowego 1 bieg. Czy wymiennki mam żle podłączony czy jest za mały 13 lub 14 płyty. Czt zamulił się od strony domu po 4 latach pracy non stop. U mnie jest tak -( prawa góra zasilanie z pieca,prawy dół powrót do pieca. to jest obieg piecowy.) lewy dół powrót z domu,lwea góra podgżana woda wychodzi na dom. Dodam jeszcze że przednia i tylnia płyta wymiennika jest chłodniejsza niż środek. Proszę o jakieś porady co jest nie tak .

post-4343-0-43978400-1356351883_thumb.jpg

post-4343-0-75871000-1356351926_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko fakturę za ten wymiennik i tam jest napisane że jest 42 kw. Po świetach pojadę do tego sklepu i dowiem się coś więcej na ten temat. Zamontowany jest na piecu 17kw. Na termostatach w domu czy ustawię na 4 czy na 6 to nie ma żadnej rużnicy,nie mogę rozgrzać kaloryferów bo idzie na nie tylko 37-38 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko fakturę za ten wymiennik i tam jest napisane że jest 42 kw. Po świetach pojadę do tego sklepu i dowiem się coś więcej na ten temat. Zamontowany jest na piecu 17kw. Na termostatach w domu czy ustawię na 4 czy na 6 to nie ma żadnej rużnicy,nie mogę rozgrzać kaloryferów bo idzie na nie tylko 37-38 st Dodam 2 fotki

post-4343-0-65442600-1356387367_thumb.jpg

post-4343-0-61772200-1356387389_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Mam tylko fakturę za ten wymiennik i tam jest napisane że jest 42 kw. Po świetach pojadę do tego sklepu i dowiem się coś więcej na ten temat. Zamontowany jest na piecu 17kw. Na termostatach w domu czy ustawię na 4 czy na 6 to nie ma żadnej rużnicy,nie mogę rozgrzać kaloryferów bo idzie na nie tylko 37-38 st
    musisz miec połaczone przeciw pradowo ,czyli jak z jednej stony do góry masz zailanie, a na dole powrót, to obok na dole masz zasilanie a na górze wylot np na grzejniki i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk wklej jakiś schemat jak powinno być prawidłowo. Jak ściągnę tego fachmana to lepiej jak mu pokażę jak ma być. Jeszcze będę w sklepie tam gdzie kupiłem i może będą mieli jakieś schematy w opakowaniu. Powiedz mi jeszcze jaka temperatura wody powinna być na wyjściu na dom skoro na zasilaniu jest 55 a na powrocie do pieca 49-50. Zwiększałem biegi na pompce ale to tylko zchładzałem wyjście na dom,za szybki przepływ. Wkleję jeszcze jedno zdjęcie z opisem.

post-4343-0-89973400-1356424458_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiony jest bo piec mam poza domem jakieś 10m i zbiornik przelewowy jest 1,5m nad piecrm a kaloryfery na strychu są wyżej od zbiornika. Myślałem jeszcze jeszcze że się zamula bo boiler jest po stronie domowej i czasami sitko od filtra jest zamulone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model podam jak zdobędę.Myślałem żeby go zdemontować i połączyć rurki ale jaki bym miał powrót do pieca ,teraz jest 50 a powinno być 55. Nawet nie mogę palić drewnem bo przez wymiennik jest bardzo mały obieg piecowy i woda po 5 min ma już 80st. Te kaloryfery 2 szt. na strychu mogę zdemontować bo i tak są zakręcone i narazie nie planuję robić tam pokoju.Wtedy zbiornok w kotłowni był by wyżej od reszty kaloryferów może tak zrobić,albo większy wymiennik ale nie kupię drugiego za 500zł na prubę.Nie mam pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkład temperatur na wymienniku w/g mnie jak najbardziej masz poprawny. Tylko 5 stopni różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem kotła i to jedynie przy 55 stopniach zasilania to marzenie wielu posiadaczy zaworów 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spędziłem w kotłowni 2 godziny i mierzyłem termometrem elektronicznym wszystkie rurki i tak wyszło. Jak robiłem pomiary to w domu miałem otwarte dwa kaloryfery na ful a resztę na 4.Na dom wchodziła temperatura 39st a w środku była temp. 20.5 , 21.st. Wstawię rysunek jak idą rurki z kotłowni przez ziemie do domu,na całym tym odcinku mam 2 st straty.Dlatego mam wymiennik bo gdy by był otwarty bez ciśnienia to nie wiem czy poszła by ciepła woda.Do 22st w domu dociągnę ale więcej nie mogę. W lato ocieplałem strop super matą 180mm bo myślałem że ucieka ciepło sufitem ale nie odczuwam jakiś większych zmian,myślałem że skoczy jakieś ze 2 st.A le jak ma skoczyć jak w kaloryferach woda ma 37-39 st. Oczywiście na piecu cały czas 60st.wieczorem na piec dam 70st i zobaczę ile wejdzie na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kupiłeś wymiennik, który udaje, że jest wymiennikiem.

Większość tanich "zamienników" o porównywalnej liczbie płyt np. 30, ma o połowę mniejszą powierzchnię wymiany od wymienników markowych. Porównaj sobie parametry twojego urządzenia z wymiennikami Secespol lub Weberman. Pamiętam, że moje porównania dla wymienników 30 płytowych dały wynik 0,51-0,6m2 w stosunku do markowych 0,9-1,21m2 pola powierzchni wymiany.

 

Napisałeś na początku, że wyminnik pracuje od 4 lat. Czy oznacza to, że wcześniej było OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spędziłem w kotłowni 2 godziny i mieżyłem termometrem elektronicznym wszystkie rurki i tak wyszło. Jak robiłem pomiary to w domu miałem otwarte dwa kaloryfery na ful a resztę na 4.Na dom wchodziła temperatura 39st a w środku była temp. 20.5 , 21.st. Wstawię rysunek jak idą rurki z kotłowni przez ziemie do domu,na całym tym odcinku mam 2 st straty.Dlatego mam wymiennik bo gdy by był otwarty bez ciśnienia to nie wiem czy poszła by ciepła woda.Do 22st w domu dociągnę ale więcej nie mogę. W lato ocieplałem strop super matą 180mm bo myślałem że ucieka ciepło sufitem ale nie odczuwam jakiś większych zmian,myślałem że skoczy jakieś ze 2 st.A le jak ma skoczyć jak w kaloryferach woda ma 37-39 st. Oczywiście na piecu cały czas 60st. wieczorem na piec dam 70st i zobaczę ile wejdzie na dom.

to masz banalną sprawe, aby to wykonać ,wywal ten wymiennik (a wogóle wymiennik za 500zł to chyba jakaś zabawka ,wymiennik do instalacji domowej do 200m2 kosztuje 700-900zł netto )i to że sa grzejniki powyżej zbiornika to nie przeszkadza ,byle nie były wyzej niż możliowsci podnoszenia pompy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kupiłeś wymiennik, który udaje, że jest wymiennikiem.

Większość tanich "zamienników" o porównywalnej liczbie płyt np. 30, ma o połowę mniejszą powierzchnię wymiany od wymienników markowych. Porównaj sobie parametry twojego urządzenia z wymiennikami Secespol lub Weberman. Pamiętam, że moje porównania dla wymienników 30 płytowych dały wynik 0,51-0,6m2 w stosunku do markowych 0,9-1,21m2 pola powirzchni wymiany.

 

Napisałeś na początku, że wyminnik pracuje od 4 lat. Czy oznacza to, że wcześniej było OK?

Wcześniej było tak samo, 500zł cztery lata temu.Chatę mam 80m2 ze strychem jakieś 100m2,jaki ewentualnie powinienem kupić wymiennik i jakiej firmy. Rozumiem że u mnie jest spora rużnica pomiędzy zasilaniem a wyjściem,a ile według was powinno być,tyle co wraca do pieca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wymiennik ma moc znamionową , jest ona określana dla danej temp i wcale nie znaczy że twój obecny wymiennik jest za duży do twojej instakacji ,

Moc 42kW może być np dla temp 90/70 i przepływie 2m3/h a ty nie masz takich parametrów.

Sądząc po temp które podajesz na zasilaniu wymiennika i na wyjściu z wymiennika - wymiennik jest prawidłowo podłączony i nie jest za mały.

Raczej powinieneś podnieś temp na stronie pierwotnej np do 70C oraz zwiększyć prędkość przepływu przez wymiennik na stronie pierwotnej.

Istotnym elementem są strzałki na wymienniku , po zamontowaniu, powinny być skierowane w dół .

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak radzisz. Wczoraj podniosłem temp. że na wejściu do wymiennika była 60st a na wyjściu z wymiennika 55st a w domu wychodziła 48st. Zaraz dam na 70st i pompkę na piecu na 2 bieg,zobaczymy ile wejdzie na dom. Jak otworzą ten sklep po świętach pojade tam i poproszę o te parametry i podam Ci .Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo paląc w kotle na wyższej temperaturze poprawiasz warunki spalania. Kocioł pracuje wydajniej. To tak jak z silnikiem w aucie, pali najmniej i pracuje idealnie gdy ma około 85 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.