Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat do instalacji gazowej grzejniki + podłogówka. czujnik zewnętrzny


gradziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam aktualnie piec olejowy z rozprowadzeniem ogrzewania na podłogówkę i grzejniki . Za dwa tygodnie zmieniam piec na gazowy Termet gold plus 25kw jednofunkcyjny z zasobnikiem 140l . 

Z powodu mojej małej wiedzy odnośnie piecy gazowych i instalacji . Proszę o pomoc odnośnie schematu instalacji pod mój piec gazowy. 

Instalator proponuje za kotłem zainstalowanie sprzęgła hydraulicznego  na dwa obiegi ,a każdy z nich z pompą cyrkulacyjną-( z czego  pompę chce wyciągnąć ze skrzynki z podłogówki i umieścić ją za sprzęgłem w obiegu na podłogówkę ) - czy to jest dobry pomysł ? , bez żadnych zaworów mieszających 3d z siłownikami  na powrocie z podłogówki i grzejników przed sprzęgłem. Twierdzi że jest to zbędne . Proszę o jakieś argumenty za , jeżeli nie ma on racji. Poniżej zamieszczam  zdjęcia aktualnej instalacji jak wygląda i schemat instalatora jak chce to rozwiązać. 

Drugi temat to czujnik temperaturowy zewnętrzny do pieca  , który reguluje krzywą grzewczą . Twierdzi że jest on zbędny i wystarczy termostat pokojowy . Czy ma rację ? 

Z góry dziękuję za konkretne odpowiedzi , które mi pomogą. 

Zdjęcie numer 3 to jest poglądowe jak teraz wygląda instalacja z piecem olejowym.

83123969_171807380699599_8248777613032554496_n.jpg

2instalacja.png

83147104_2470255569969173_4985839886805237760_n.jpg

Edytowane przez gradziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój instalator to jakiś amator.Przy dwóch obiegach grzewczych musi być zawór mieszający na podłogówkę bo nie może iść ta sama temp.na grzejniki co na podłogę.Jeżeli  chodzi o wybór kotła o ile jestem zwolennikiem Termeta to akurat uważam że nie jest to najlepszy wybór dla dwóch obiegów grzewczych.Jeżeli jednak uprzesz sie przy tym kotle to powinieneś zaopatrzyć się w nie tani dedykowany do niego przez producenta moduł wielostrefowy SIM albo rozwiązanie Afriso PrimoBox ACB 910 Albo zastanowić się nad wyborem innego kotła np.Junkers który posiada moduł mieszacza MM100

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podejrzysz zdjęcie skrzynki z podlogowka to tam zachodzi juz mieszanie z powrotu z zasilaniem . Dodatkowo z tego co czytałem to mniejsza temperatura wchodzi dzięki sprzegle. Do tej pory podlogowka była zasilana do max 40 stopni i się sprawdzalo takie rozwiązanie i to bez sprzegla. Płytki maja 25-26 stopni. Także chyba nie jest źle ? Proszę o jakiś schemat poprawionego takiego układu jeżeli ktoś może. Z tego co czytałem to żaden piec gazowy nie jest dobry do takich dwóch obiegów . kwestia jak się rozwiąże instalacje pod te dwa obiegi. Licze na rzeczowe odpowiedzi , bo juz sam nie wiem co robić . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten zestaw z africo wydaje mi się ze to jest najciekawsza propozycja dla mnie przy piecu gazowym. Tylko jedno pytanie pytanie ,ten zestaw wszystko sam juz miesza , a u mnie w skrzynce podlogowki juz się sama woda gorąca z pieca miesza z powrotem podlogowki ? Wiec czy jest sens inwestować w taki cały zestaw ? Cały czas czekam również na odpowiedz odnosnie czujnika zewnętrznego temperaturowego do pieca (pogodowka).  Czy montaż jego daje jakieś zalety , czy nie jest konieczny . dziękuje za wszystkie odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszym pytaniem jest jaki zakres przeróbek ma zamiar wykonać autor tematu?

Jak tylko wymiana kotła, to niech zostanie to co jest, palimy w kotle i paliwa idzie ok 2x więcej niż trzeba, jak ma być sensowna i oszczędna przeróbka to powinna być zrealizowana opcja ze schematu z postu #4, ale z dostosowaniem do istniejących rur i rozdzielaczy.

Tu sam problem czujnika temp zewnętrznej jest marginalny w pierwszym przypadku ( wym tylko kotła, reszta zostaje) lub ważna dla dostosowania inst do kotla gazowego.

W pierwszym przypadku termet może być w drugim termet odpada - wszystko zależy od kasy i inwestora oraz od tego czy "fachowiec" będzie w stanie zrobić to co trzeba.

Jakie są rury do zasilania rozdzielacza podłogówki i ile jest grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody zasilające rozdzielacz podlogówki 20 , od rozdzielacza w podloge ida 16 . Dom ma 230 m2 dobrze ocieplony . jest jednopiętrowy z poddaszem nieuzytkowym. Na parterze 3 grzejniki i jedna drabinka wpieta w grzejniki w łazience ,  5 obwodów podlogowki. 

Piętro - 5 grzejników i 3 drabinki wpiete w grzejniki w dwóch łazienkach i tylko jeden obwód podlogowki w łazience dodatkowo. 

Na wymianę pieca zdecydowałem się żeby olej mnie nie zjadał jak do tej pory. Wole zainwestować więcej i żeby mi to z czasem się zwracało niż potem mieć do siebie pretensje ze została zrobiona lipa i gazu idzie bez sensu 2x więcej.  Pisze tutaj dlatego ponieważ mam mała wiedzę a nie chce właśnie popełnić błędu i pozwolić na jakiś prosty energostratna instalacje . na ten cel mam do przeznaczenia max 13 tys z piecem i zasobnikiem na wodę . 

Dziękuje z gory za odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura PEX20 jest za mała aby mieszacz z pompą były przy kotle, jedyna opcja zrobić mieszacz w skrzynce - jest miejsce i doprowadzić kable sterujące, tak aby było sterowanie przez automatykę kotła. wg danych z czujnika pogodowego + sprzęgło i dod pompa na grzejniki.

Oczywiście kocioł musi obsłużyć 2 obiegi grzewcze - termet odpada, chyba że robimy jakąś protezę ze sterownikiem niezależnym może z techa i-1m dałoby dostosować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrzynce od podłogowki jest pompka która idzie do pieca i miesza powrót z zasilaniem . czyli tak może zostać mam rozumieć ?  Instalator mówił mi o zamontowaniu 2 sterowników zebym mógł osobno albo podlogowke odpalić albo grzejniki gdybym chciał wiosna np. Sama podłogę. Proponował tez zainstalowanie sprzęgła za piecem i za nim obieg grzejników i drugi z grzejnikami . ale chciał pompę ze skrzynki podlogowki przenieść za to sprzęgło. A z tego co tu czytam przy takich przewodach nie zda to egzaminu ? Jeżeli chodzi o ta pogodowke to mam iść w kierunku zakupu jej do pieca ? Instalator stwierdził ze to jest zbędny gadżet ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pogrzebałem i chyba znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Czy po zakupie tego modułu sterującego i czujnika zewnętrznego ( pogodowki ) będzie to najlepsze rozwiązanie dla mnie ? MODUŁ WIELOSTREFOWY DO SYSTEMÓW GRZEWCZYCH SIM 2Z TYP 1LTT.1HT.YP TERMET

Na drugim zdjęciu schemat instalacji 

Screenshot_2020-01-19-15-34-55_com.android.chrome.png

Screenshot_2020-01-19-15-34-10_com.android.chrome.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gradziak napisał:

Czy czujnik temperatury zewnętrznej zakupić do pieca ? 

Jakie to żałosne!

Masz wiele innych problemów a nad gównianym czujnikiem się zastanawiasz - tak kup i na półkę połóż, w tej inst bez przeróbek ci jest zbędny, ale ty nie chcesz o przeróbkach słyszeć.

Możesz dać w tej skrzynce od rozdzielacza zaw 3-d termostatyczny , pompę zostawić + druga pompa na grzejniki + sprzęgło + kocioł,

Nastawić kocioł na około 50C i tak jechać cały czas, ale to nie da ci oszczędności jakich byś oczekiwał.

Powiedzmy że spalisz około 1,5 - 2 x gazu więcej niż miałbyś instalację optymalną, czyli wyjdzie prawie tyle samo co olej.

Więc albo robisz radykalnie albo nie robisz nic.

Dlaczego PEX25 a nie PEX20 - masz w poście #8, jak to mało to nie poradzę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytuje bo chce złożyć zamówienie i dlatego chce wiedzieć czy warto w ten czujnik inwestować . w tej skrzynce od podlogowki jest juz chyba pompa mieszacz który jest podłączony z kotłem . wypytuje co i jak bo chce mieć argumenty przy konfrontacji z instalatorem przy przedstawieniu co chce mieć zainstalowane i jak zapytania a czemu tak lub ze uważa inaczej. 

 

Jestem laikiem także proszę o  wyrozumiałość . Zależy mi na oszczędności na lata a nie na podobnych kosztach ogrzewania do oleju

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co ma bez przeróbek samej instalacji termet jest dobry, ale autor nic nie chce przerabiać, nawet na pompę z głowicą termostatyczną mówi "cacy"

39 minut temu, gradziak napisał:

w tej skrzynce od podlogowki jest juz chyba pompa mieszacz który jest podłączony z kotłem .

Więc co tu radzić, kup termeta, wstaw do istniejącej instalacji i będziesz widział ile pali , a czujnik kotła to za 50 -70 zł kupisz na alledrogo jak dojrzejesz do dalszych przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki kocioł w takim razie według was powinienem zainwestować . miałem kilku fachowców i wszyscy stawiali na termeta . serwis na miejscu , takie części , dobre opinie . Każdy pewnie poleca to na czym ma.lepsza $ widocznie w lodzkiem jest kasa na termecie . proszę w takim razie o poradę w jaki piec pójść i jak ma.wyglądać instalacja  przy nim. Wszystko jeszcze jest otwarte .w innym poście czytałem ze gazowki pod moja instalacje z 2 obiegami wszystkie są siebie warte i średnio się nadają. Więc juz nic nie wiem .......... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gradziak napisał:

To jaki kocioł w takim razie według was powinienem zainwestować

Najpierw musisz mieć świadomość i chęć inwestycji w przeróbki instalacji na to co masz, bez przeróbek - to już pisałem termet jest OK

Skończ więc szukać kotła, raczej popatrz jak przerobić instalacje.

Pisałem w tym temacie , gdyż prosiłeś mnie o to, ale widzę że moje pisanie jest psu na budę- ty po prostu tego albo nie czytasz,

albo nie potrafisz zrozumieć.

Zdaj się na jednego hydraulika, może jemu się uda coś z tego zrobić.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, sambor napisał:

Najpierw musisz mieć świadomość i chęć inwestycji w przeróbki instalacji na to co masz, bez przeróbek - to już pisałem termet jest OK

Pisałem już że chęć na przeróbki jest , ze wole doplacic na poczatku niż później tracić 2 razy na kosztach ogrzewania. 

Jeżeli za kotłem gazowym zrobię sprzęgło na dwa obiegi  , na obieg 1 grzejnikowy wrzuce pompę.

 2 obieg również wrzuce pompę i pociagne to przewodem pex25 do skrzynki podlogowki ja zostawie jak jest ? i na powrocie zamontuje zawór 3d z silownikiem i termostatem to będzie dobrze ?( czy powrót z podlogowki ma zostać pex20 czy również zmienić na pex 25 ? 

 

Czy to będzie dobrze ? 

Edytowane przez gradziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wybebeszyć ten rozdzielacz od podłogówki,zostawić tylko same belki i dać zawory odcinające.Wymienić rury na pex 25 lub 26 zarówno zasilanie jak i powrót.za sprzęgłem jedna pompa na grzejniki oraz zawór 3D z siłownikiem +pompa do rozdzielacza podłogówki(pex 25/26) będą potrzebne też zawory zwrotne w odpowiednich miejscach.Kocioł np.Junkers Cerapur Smart 5C+moduł mieszczacza MM100 +czujnik zewnętrzny.

Należy też wywalić te odpowietrzniki automat.z belek i zastąpić je ręcznymi

PRZERÓBKA.jpg

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Grundfos napisał:

Należy też wywalić te odpowietrzniki automat.z belek i zastąpić je ręcznymi

Na zasilaniu nie może zostać automatyczny ? Wielkie dzięki za schemat i odpowiedz teraz wszystko rozumiem . piec gazowy w moim przypadku musi być z modułem mieszajacym ? Bez tego to marne ekonomiczne ogrzewanie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu może zostać automat.Modul mieszacza powinien być,do niego się poddańcza siłownik zaw.3D i pompę OP Taki układ podaje producent i należy się go trzymać.Robisz coś dobrze albo uskuteczniasz partyzantkę.Teoretycznie na obieg grzejnikowy tez powinien być kolejny MM100 wg.producenta ale niektórzy twierdzą ze nie musi

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.