Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PIEC KWM SG3 za mocna dmuchawa?


GoldenBoy

Rekomendowane odpowiedzi

Tak nasyp normalnie miału, ja do normalnego palenia, potem przysyp połowę popiołem 2-5 cm, bo wiadomo, że idealnie równo się nie da, najwygodniej przysypać tył, wtedy niema problemu z rozpaleniem, nie jest to na pewno idealne rozwiązanie, ale zmniejszy się w ten sposób pow. paleniska i ilości energii przekazywanej ma wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, ( lekka nieobecność spowodowana feriami) .

Postaram się wieczorem, wrzucić wnioski co i jak robiłem źle + instrukcja sterownika ale dla serwisantów. 

Mam pytanie? Jaka temperatura powinna być po rozpaleniu , aby gazy z niższych poziomów spalały się na bieżąco przez rozgrzany górny miał ? Znalazłem tylko poniższą grafikę i ciężko wywnioskować jaka powinna być temperatura na piecu. 

etapy-spalania-wegla-1024x444.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz całe a,b,c https://czysteogrzewanie.pl/rozwoj/spalanie-wegla-i-drewna-od-kuchni/

Zapisz sobie tą stronę https://czysteogrzewanie.pl/ ,tam znajdziesz dużo potrzebnych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie, 

Jak palicie w takie dni jak teraz + 10C? ( odcz. 5 ) .

Piec , który posiadam 25kw zasypany na połowe czyli 25kg na 50 kg wkładu jest i tak przemiarowany. Nawet wybuchy się zdarzają bo miał się kisi i nie może przekazać temp. Komin wpowyzej 6 m ale wąski i jak dmuchawa przy spadku temperatury się rozkręca to zanim się rozpali to zadymia środowisko przez 5 min i co gorsza w komin idzie ciepło zamiast w dom i są wybuchy. 

Palę od 18~19 i trzyma do rana, ok. godz. 7 jest jeszcze 55 C dosypuje jeszcze ~5kg miału sposobem kroczącym, ciepło do południa. (Cykl palenia ze względu na prace 8-16 ) 

Czy lepiej palić 25kg i odkręcić kaloryfery, przynajmniej na czas pierwszych 2 godz gdzie gazy i kiszenie opału jest największe żeby nie tracić tej energii która uchodzi kominem, zadymia i strzela?

Czy palić mniej np.15 kg - 20 kg ale czy to wytrzyma do rana? Ale jak to wpływa na kocioł i czy nie czasem więcej pojdzie energii na rozpalenie niz na ogrzanie ? Ale brak wybuchów dymienia itp 

Sądze, że ten piec fajnie by chodził jak byłoby ~ -10C i wtedy pelny załadunek 50kg / 24h cykl / 65 C na piecu kaloryfery 4/5 na termostatach a tak, +5 + 10 C na dworze , temp na piecu daje minimum zeby go nie katować sadzą i wędzeniem tj. 57C ( przez dmuchawe i tak buja go do 62C - bo kaloryczny miał ) wybuchy bo termostaty 3/5 i temperatura nie ma gdzie ujść a 4/5 to już pewnie sauna i do rana nie przetrzyma aby dosypać. 

I trochę jestem w kropce : bo miału nie wyrzuce a pieca z dmuchawą nie przerobię, (2 letni piec )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tej chwili powinieneś wypełnić połowę komory zasypowej szamotem, ja przez całą zimę paliłem na połowie komory i to w zupełności wystarczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to jedyne wyjście z tym piecem na te ciepłe zimy. 

Jak to wygląda w praktyce? Taki zasyp z ograniczoną ładownością? Wpływa to negatywnie na żywotność pieca? NA ruszt wodny na tylej ścianie ?  

Ryni napisz jak je zamontowac, bo widzę ze są rozne grubosci tych cegiel... zaprawy itp 

https://www.castorama.pl/result/?q=cegła+szamotowa

Chyba tak jak na zdjeciu ale chyba jedynie do poziomu tylnych otworów powietrza wtórnego 

 

KWM-SG-wymiary.png

imageproxy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widział bym to w ten sposób:

Clipboard01.jpg.4522e3e752c23a193e5ba9023e8ef460.jpg

W praktyce szamot jest cięższy od węgla, jednak nie spotkałem się z żadnymi problemami, które wynikały by z ograniczenia wielkości komory szamotem.

Jak to zrobić,? Wystarczą cegły o wymiarach w przybliżeniu 24/12/6cm, czyli typowych dla cegły pełnej, trzeba je oczywiście najczęściej dociąć, żeby dało się je poukładać w komorze zasypowej. Ja w starym kotle układałem cegły ma zakładkę dodatkowo przekładając ja cienką warstwą wełny mineralnej dla uszczelnienia, ale to nie jest konieczne, bo z czasem wszystkie szczeliny i tak wypełnią się popiłem.

Jeśli chodzi o PW, to jeśli jest tak jak na przekroju to zasłaniasz również szczeliny PW które nie biorą udziału w spalaniu, nie mają kontaktu z weglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zredukuje go jednym rzędem cegiel , nie wiem ile to bedzie paleniska z 1/3 ?

Wiem, że otwór z powietrzem pod rusztem jest z prawej strony, więc cegły mogę ustawic z tylu badz z lewej strony. 

Po co zatykać tylne wloty ? Nie lepiej aby z kazdej strony dmuchało , przy zmniejszonej sile dmuchawy? Wiadomo , że przedmuchy i siłe będzie trzeba zredukować jak do mniejszego pieca.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są kanały do podawania dodatkowego powietrza (PW) i w miarę możliwości powinny być zachowane proporcje tego powietrza do powietrza z pod rusztu, jeżeli zmniejszamy ruszt o połowę w zasadzie też powinniśmy zatkać połowę tych kanałów, jednak uważam tak tylko dlatego, że ten kocioł nie ma możliwości niezależnej regulacji tego dodatkowego powietrza. Zgodnie z zasadami PW reguluje się niezależnie pod kontem jakości spalania i jego ustawienia zależą głównie od typu węgla.

Więc jeśli masz te kanały w poziomie tak jak na przekroju to możesz zasłonić część z nich proporcjonalne do wielkości rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle 80°C, w obiegu CO za zaworem mieszającym 40°C kocioł dolniak bez dmuchawy, więc to niewiele pomoże mogę się jedynie odnieść do starego kotła, gdzie przy takich  temp. musiałem schodzić do 35-40°C, ale to było zabójstwo dla kotła i komina, dlatego w takich okresach starałem się palić cyklicznie tak by kocioł dochodził chociaż do 55°C, a to było kłopotliwe, ale za to smoły i sadzy w kotle i w kominie było mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ja mam 3 warstwy szamotu. Pierwotnie komora bez szamotu ma ok. 50 cm głębokości 30 cm szerokości. Przy 3 warstwach szamotu ok. 30 cm głębokości. Wsypuję obecnie 10 kg x 2 . Temp. 50 stopni. Ale potrzeba będzie spalac poniżej 20 kg bo ciepło a więc z 16 kg na noc, raz na dobę. Palę w dwustanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jestem dopiero w domu i mogłem pomierzyc tą komorę dokladnie. Ma 42 głębokości . Przy 3 warstwach szamotu głębokość się zmniejsza do 21 czyli o połowę. Bez szamotu mogę dołożyć 33 kg węgla a z szamotem 16. Tyle erraty. Acha, te 10 kg zasypu przy 50 zadanej spala się od 4.30 rano do 17 . Brak sadzy czy smoly. W mieszkaniu 21 stopni. Mógłbym jeszcze dać jedną warstwę ale to na te temperatury za dużo ujętej mocy i kociołek robi się ospaly. Lepiej raz dziennie np po południu zasypać z 12 kg i to wydoli do przed południa . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to masz z dmuchawą taki pionowy ? mozesz jakeis zdjecia wrzucic ja kto wygląda u Ciebie ? Ile tam masz razem cegiel ? U mnie jest glebokosci 45 cm na 33 szerokosci w wysokosci nie wiem zbytnio bo mam jeszcze miał z porannego dorzucenia. 

https://www.castorama.pl/cegla-szamotowa-64-x-114-x-240-mm-id-35717.html 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ile cegieł? Niech policze...6 sztuk tych większych , 3 sztuki dużych na samej górze ale przecięte na pół. Po bokach weszły mi te cieńsze 3 cm , może ze 3 sztuki ale są także pocięte by można je było równo z tymi dużymi spasować by od czoła były wszystkie równe. Pogmatwany opis, może po zdjęciach zakumasz:) Powinno Ci wejść 3 rzędy i będzie pół komory zmniejszone. Jak masz obawy, daj 2 rzędy.

Mój kocioł to Camino 18 kW.

W pierwszym rzędzie widać jedną sztukę złożoną z dwóch kawałków. Dlatego tak, bo cegły pasowalem z tego co było pod ręką. Działa bdb, można tak zrobić bo po jakimś czasie cegły pękają . Słaba jakość. :)

20191218_170225.jpg

20191218_170231.jpg

20191218_170201.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.