Skocz do zawartości

GoldenBoy

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O GoldenBoy

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu
 1. dzięki za zdjęcia :) , ja juz swoje ulozylem na szybko jeden rząd ( 45 na 35 ) bez popiołu dla samego zmniejszenia komory. Zobaczymy co z tego wyjdzie , narazie wiadomo wolno się rozpala... czas pokaże jak z dymem i gazem. Dam znać jutro.
 2. i to masz z dmuchawą taki pionowy ? mozesz jakeis zdjecia wrzucic ja kto wygląda u Ciebie ? Ile tam masz razem cegiel ? U mnie jest glebokosci 45 cm na 33 szerokosci w wysokosci nie wiem zbytnio bo mam jeszcze miał z porannego dorzucenia. https://www.castorama.pl/cegla-szamotowa-64-x-114-x-240-mm-id-35717.html
 3. Jakie temperatury na piecu masz obecnie ustawione w takie cieple dni ? powiedzmy od 3 do 10 C ? Na tych 50 % rusztu ? Masz dmuchawe?
 4. Zredukuje go jednym rzędem cegiel , nie wiem ile to bedzie paleniska z 1/3 ? Wiem, że otwór z powietrzem pod rusztem jest z prawej strony, więc cegły mogę ustawic z tylu badz z lewej strony. Po co zatykać tylne wloty ? Nie lepiej aby z kazdej strony dmuchało , przy zmniejszonej sile dmuchawy? Wiadomo , że przedmuchy i siłe będzie trzeba zredukować jak do mniejszego pieca.
 5. Chyba to jedyne wyjście z tym piecem na te ciepłe zimy. Jak to wygląda w praktyce? Taki zasyp z ograniczoną ładownością? Wpływa to negatywnie na żywotność pieca? NA ruszt wodny na tylej ścianie ? Ryni napisz jak je zamontowac, bo widzę ze są rozne grubosci tych cegiel... zaprawy itp https://www.castorama.pl/result/?q=cegła+szamotowa Chyba tak jak na zdjeciu ale chyba jedynie do poziomu tylnych otworów powietrza wtórnego
 6. Witam ponownie, Jak palicie w takie dni jak teraz + 10C? ( odcz. 5 ) . Piec , który posiadam 25kw zasypany na połowe czyli 25kg na 50 kg wkładu jest i tak przemiarowany. Nawet wybuchy się zdarzają bo miał się kisi i nie może przekazać temp. Komin wpowyzej 6 m ale wąski i jak dmuchawa przy spadku temperatury się rozkręca to zanim się rozpali to zadymia środowisko przez 5 min i co gorsza w komin idzie ciepło zamiast w dom i są wybuchy. Palę od 18~19 i trzyma do rana, ok. godz. 7 jest jeszcze 55 C dosypuje jeszcze ~5kg miału sposobem kroczącym, ciepło do południa. (Cykl palenia ze względu na prace 8-16 ) Czy lepiej palić 25kg i odkręcić kaloryfery, przynajmniej na czas pierwszych 2 godz gdzie gazy i kiszenie opału jest największe żeby nie tracić tej energii która uchodzi kominem, zadymia i strzela? Czy palić mniej np.15 kg - 20 kg ale czy to wytrzyma do rana? Ale jak to wpływa na kocioł i czy nie czasem więcej pojdzie energii na rozpalenie niz na ogrzanie ? Ale brak wybuchów dymienia itp Sądze, że ten piec fajnie by chodził jak byłoby ~ -10C i wtedy pelny załadunek 50kg / 24h cykl / 65 C na piecu kaloryfery 4/5 na termostatach a tak, +5 + 10 C na dworze , temp na piecu daje minimum zeby go nie katować sadzą i wędzeniem tj. 57C ( przez dmuchawe i tak buja go do 62C - bo kaloryczny miał ) wybuchy bo termostaty 3/5 i temperatura nie ma gdzie ujść a 4/5 to już pewnie sauna i do rana nie przetrzyma aby dosypać. I trochę jestem w kropce : bo miału nie wyrzuce a pieca z dmuchawą nie przerobię, (2 letni piec )
 7. Witam ponownie, ( lekka nieobecność spowodowana feriami) . Postaram się wieczorem, wrzucić wnioski co i jak robiłem źle + instrukcja sterownika ale dla serwisantów. Mam pytanie? Jaka temperatura powinna być po rozpaleniu , aby gazy z niższych poziomów spalały się na bieżąco przez rozgrzany górny miał ? Znalazłem tylko poniższą grafikę i ciężko wywnioskować jaka powinna być temperatura na piecu.
 8. Żebym dobrze zrozumiał , po nasypaniu miału , wyznaczyć połowę powierzchni i na nim położyć 5 cm popiołu, a drugą część normalnie rozpalić paleniskiem z drewna? Ten piec jest dość wąski , podam wymiary i zrobię zdjęcie wewnatrz
 9. Dom 150 m2 ocieplony z 3/4 stron 10tką , jedynie południowa ściana czeka do ocieplenia w tym roku. Ponownie rozpaliłem mokrym miałem, który został przemieszany i odczekał swoje 24h. Niestety wystąpiło fuknięcie, nawet na mniejszych obrotach . Komin nie ma też dużego przekroju i pewnie po części tez on nie wyrabia w początkowej fazy rozpalania, (mniej niż 15 cm - czyszczony 2tyg temu ). Wnioski : 1. Przy miale wilgotnym tej kaloryczności (26j) temperatura jest zbyt duża i przy nawet mniejszych obrotach dmuchawy , gazów jest na początku za dużo? 2. ALBO może drewno powoduje zadymienie i szybki wzrost ? Przy rozpalaniu na wierzch miału kładę dosłownie 1.5 klocka drewna rozbitego na 4 części aby zajął całą powierzchnię paleniska. ( dziś zrobię zdjęcie ) 3. Histerezy nie zmienię na tym sterowniku , w instrukcji jest 1C ( mogę zmienić siłę nadmuchu 1-50, czas przedmuchu, częstotliwość ) Zauważyłem jeszcze jedną rzecz : gdy temp spada o te 2C ( na 58cm) i załącza się dmuchawa to temperatura spada do 51 a następnie dopiero rośnie do ustawionej, chociaż w środku jest już porządny ogień. ( z tego drewna + zew. dym ) Przeszła mnie myśl, że może tego drewna jest za dużo ?? Bo to fukanie i zadymienie powstaje jedynie na początkowych 1-2 fazach rozpalania ?? Przetestuję dziś na tej samej ilości miału i ustawieniach ale na miale ze swoją naturalną wilgotnością, czyli niepodlanym. Zobaczymy czy wystąpią fuknięcia.
 10. Przeprowadziłem test przy mokrym miale. Podlałem go konewką i wymieszałem dokładnie. Miał rozpalił się szybciej, ale generował chyba podobną ilość dymu. Cykl palenia był dłuższy (powyżej 24h ) Dla testu podkręciłem o 3 stopnie nawiew i ustawiłem o 1C więcej zamierzonej temp niestety zamiast powstania ognia przy nadmuchu, generował się i generował, aż nastąpiło fukniecie i dopiero pokazał się ogień. Tak jakby ta siła dmuchawy ZADUSZAŁA powstanie ognia. Przy mniejszym nawiewie , gromadzenie gazowego dymu nie występowało i po chwili pojawił się płomień. Więc poziom nawiewu pozostawiam na stałym poziomie. Może jeszcze zmniejszyć odstępy nadmuchu z 5 na 4 min ale powietrze i tak ciągle dochodzi przez uchyloną klapkę na dźwiczkach zasypowych na 2mm, więc nie wiem czy to coś znacząco zmieni, ale przetestuje i zobaczę czy nie podbija temperatury.
 11. Kanaliki czyszczę przed każdym zasypaniem specjalnym haczykiem , dziurka po dziurce. Dziś rozpalę również o 18 z taką samą ilością miału ale go delikatnie zwilżę. Zobaczymy co z niego pozostanie i w jakim zadymieniu będzie trwał cykl. Nie wiem czy zmniejszenie nawiewu z np 5 min na 4- 3 min nie wychładza szybciej pieca ? Jest taka możliwość ? Bo jeżeli jest ona jedynie do usunięcia gazów a dmucha powietrzem zbyt często może go faktycznie szybciej "studzić" co wiąże sie z częstszym spadkiem temp i częstszym załączaniem dmuchawy do 60C? Ustawienia pozostawiam bez zmian : Dmuchawa 20/50 5min/10sec + zwilżę jedynie miał .
 12. Histereza niestety nie jest możliwa do przestawienia. W instrukcji, która zalaczylem podana jest wartość 1C ale niestety w praktyce są to 2C. Martwi mnie jedynie długi okres nadmuchu do zamierzonych 60C ( spada do 58 załącza się dmuchawa, spada jeszcze niżej do 56-57 i jakieś 15min potrzebuje dobić do 60C ale rośnie i tak do 63. W trakcie podbijania niestety troche dymu z komina idzie, ale to juz taki pewnie urok suchego miału. Nie chciałbym go moczyć bo komin ma 3/4 wkładu ale dół jest z starego budownictwa i mógłby się zacząć kruszyć a idzie przez środek budynku. Reasumujac : Zwiekszenie obrotów ; szybsze uzyskanie 60C ; większe ale krótsze zadymienie okolicy ; prawdopodobne wybuchy obroty 20/50 wolniejsze uzyskanie 60C ; mniejsze zadymienie ale dłuższe ; brak wybuchów
 13. Czy za zadanie cyklu nadmuchu 5min/10 sek ma za zadanie trzymać tą zamierzoną temperaturę, czy zastosowanie jej jest jedynie do pozbycia się gazów? Pytam bo po załączeniu 10 sek cyklu i tak temperatura delikatnie spada poniżej 60ciu C a następnie włącza się wtedy dmuchawa aż do ustalonej 60 stopniowej temperatury. Zakres pracy jest od 57-63 C
 14. Jest możliwość ustawienia mniejszych wartości odstępów jak i czasu przedmuchów min. 1min/1sek. Ale tak jak pisał poprzednik, ustawienia pozostawiłem bez zmian, ustawiłem jedynie + 4 C do temp czyli 60 C. Przy załadunku 8 sip - 4kg czyli ok. 32 kg miału , pozostały 2 sipy odpadu ? które nie przeleciały do popielnika ( załącznik ) . Cały cykl palenia od 18 do 15. ( 21h ) Popielnik prawie całkowicie pusty, wyczyszczam go przed paleniem aby mniejszą granulację miału, która przedostanie się przez żeberka przesypać ponownie na górę nowego paleniska. Miał 26mj wydaje się, że jest Oki ale też nie posiadałem zbytnio innych, więc ciężko mi porównać czy po innych są takie pozostałości (załącznik ) . Jestem z Kalisza - miał od firmy z Opatówka. .
 15. Sterownik, który posiadam to sterownik domer'a proton bez PID. Przywróciłem ustawienia fabryczne, czyli 5 min/10sec ale zmieniłem siłę nawiewu z ustawień fabrycznych 50 ( skala 1-50 ) na 15 i rozpala się oczywiście dłużej ale bez wybuchów. Nie wiem czy nie jest to za mała siła nadmuchu bo nad ranem te 10sec z tą mocą może nie dojść do miału już nad samym popielnikiem i mogą zostać spieki. Zastanawia mnie, że ust fabryczne wprowadzają wartość 55C gdzie przy opisie pieca, oraz również na innych forach temp powinna być min. 60C . Z w/w ustawieniami temp waha się między 54-63 więc możliwe, że średnia z tych wartości wyjdzie 60. Różnica miedzy PID a zwykłym sterownikiem jest taka, że można ustawić różne wartości siły nadmuchu w trakcie pracy? Zwykły sterownik np stałe 15 na cały cykl Sterownik z PID np 30 na rozpalenie/20 podtrzymanie/30 na końcówkę? Edytując znalazłem odpowiedz w instrukcji Płynna regulacja obrotów dmuchawy - NOWY ALGORYTMRegulator PROTON PID posiada możliwość ustawienia maksymalnych i minimalnych obrotów dmuchawy, co umożliwia dokładne dobranie mocy z jaką będzie pracowała dmuchawa.Stopniowe załączanie dmuchawy od minimalnych do maksymalnych obrotów wydłuża żywotność silnika oraz zapobiega nagłemu spalaniu gazów nagromadzonych w kotle (tzw. strzelanie). W regulatorach konkurencji jest tylko jeden parametr odpowiedzialny za moc dmuchawy – w regulatorze PROTON PID można ustawić minimalne i maksymalne obroty. Instrukcja mojego sterownika w załączniku Proton - sterownik piec.pdf
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.