Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat CO i CWU do sprawdzenia


DamianM

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję Waszej pomocy w ocenie schematu CO i CWU. Dom parterowy 120m2. Ogrzewanie w 100% podłogówka - 850 metrów rurki podzielone na 10 sekcji. Do ogrzewania dobrany wstępnie kocioł VICTRIX 12 X TT 2 ErP i zasobnik 160 litrów. Kocioł ma wbudowany zawór bezpieczeństwa oraz naczynie przeponowe więc z tego co rozumiem nie potrzeba już ich dodawać do CO. Wydajność pompy też nie powinna być problemem. CWU wykonane będzie z PP 25mm. Kocioł ma wyprowadzone wyjście na zbiornik CWU. Czy schemat jest poprawny? Czy należy coś zmienić?

41f338444d18a0a9med.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radziłbym kocioł 20 i rury PP32 do rozdzielacza, oczywiście rozdzielcze z odpowietrznikami ręcznymi a nie automatycznymi oraz bez tego separatora  gazów na zasilaniu - po co on?

Natomiast potrzeba filtru na powrocie grzania CW, tak jak na powrocie z podłogi.

Naczynie do CO może być potrzebne ale to trzeba przeliczyć

Potrzeba też ZB2,5 bar i manometr do odczytu ciśnienia, a w układzie napełniania kotła potrzeba zaw zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym na zasilaniu zimnej wody do zasobnika/kotła jest pomiędzy zasobnikiem a naczyniem przeponowym!! Naczynie powinno być jako pierwsze od wymiennika CWU. 

BTW: Nieścisłość w opisie instalacji: na schemacie wymiennik CWU, a w opisie- zasobnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor - dużo czytałem o separatorze gazów i sporo osób go poleca. Pierwszy raz spotykam się z opinią, że nie jest potrzebny. Podobno lepiej działa niż odpowietrzniki, które będą zakręcone bo mogą zaciągać powietrze. Zawór bezpieczeństwa na układzie CO znajduje się w kotle. Manometr też. Drugi manometr jest na zimnej wodzie. Potrzeba jeszcze gdzieś? 

@gmaj22 - na stronie: https://www.immergas.pl/produkty,7401/zestaw-tt-12-komfort-160?dest=1 jest informacja, że to zasobnik.

Czy teraz jest poprawnie?

5f0527262aa614e0med.png

Czy na układach podłogówki i grzania ciepłej wody powinny być zawory zwrotne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie obrażam, tylko ustępuję ci pola - to twoje pieniądze , twoja instalacja , ja tylko jestem kibicem.

Wypunktowałem ci błędy lub potrzeby a ty uważasz że to źle, więc rób tak dale , zobaczymy gdzie dojdziesz.

Może jeszcze podaj gdzie wyczytałeś że separator powietrza jest aż tak dobry i w jakich instalacjach się go stosuje?

Pewnie dlatego aż tak dobry że go już kupiłeś, okazyjnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nikt się nie obraża to dobrze. Nie kupiłem jeszcze nic. Zaczynam od schematu. Wypunktowałeś błędy i za to dzięki. Na temat separatora natknąłem się w tym filmie: 

Wydawał mi się dość rzetelny. Poszukałem później informacji na ten temat w internecie i nie znalazłem żadnych negatywnych opinii. Cena nie jest kosmiczna więc chciałem założyć na zasadzie, że nie zaszkodzi a pomóc w razie czego może (np. w pierwszym odpowietrzeniu instalacji). Jeżeli nie trzeba to chciałbym się dowiedzieć dlaczego.

Co do naczynia w kotle to według specyfikacji posiada objętość 5,8l. Zrobiłem obliczenia swojej instalacji i wyszło mi, że potrzebne będzie naczynie 3,6l o wstępnym ciśnieniu 1,75 bara (dla temperatury 50 stopni). Przy teoretycznej temperaturze 80 będzie to 5,5l. Powinno wystarczyć?

Dołożę jeszcze zawór bezpieczeństwa 2,5 bara na powrocie z ogrzewania i manometr. Czy reszta będzie poprawna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczny filmik, jak zwykle reklama sprzedawcy,

Powiedz mi skąd będzie to powietrze ( gazy ) się brało w wodzie?

Takie urządzenie ma sens jak grzejesz wodę do temp prawie 100C a w instalcję wpuszczasz max 40C , jakbyś miał kocioł stałopalny i bufor to warto ale w twoim przypadku nie ma sensu

Lepiej kupić dod naczynie przeponowe, które wg mnie obecnie jest za małe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sambor napisał:

jakbyś miał kocioł stałopalny i bufor to warto ale w twoim przypadku nie ma sensu

Nawet nie wiem czy wtedy jest sens. Ale to pewnie indywidualnie w kazdej instalacji. Bufor skutecznie wylapie te babelki. Jedyne co to zrobic odpowietrznik w najwyzszym punkcie (dennicy) a zasilanie odbiory po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie o wyłapanie przez bufor idzie, ale po pierwsze podczas pracy na bufor kocioł zasuwa na maxa po drugie trafiają się bufory bez górnego przyłączenia albo jak jest górne to tam też podłącza się odbiory.

Pierwszy raz spotykam się że ktoś chce podłączać separator na wyjściu kotła kondensacyjnego zasilającego wprost podłogówkę i jednocześnie daje na belki odpowietrzniki automatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elmagico33 no to żeś wymyślił, wiem wiem żarcikiem to było...

To coś podobnego jak ostatnio @Andrzej_M_ zaprezentował z tą kopalnią węgla od wilka i elektrownią liska... Poszukaj, fajne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie sytuacji. W takim razie wywalam ten separator. Czy teraz schemat jest poprawny? Czy jakieś elementy są jeszcze potrzebne? 

a27f9ee54f9ecdadmed.png

Czy układ do grzania zasobnika i grzania CO traktuje się jako osobne układy i każdy z nich trzeba zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zawory zwrotne wywaliłem, manometr też. 

Co do naczynia to policzyłem wszystko jeszcze raz i tak wychodzi:

749c1a55c5f02811med.png 

Nie wystarczy naczynie 5,8 l?

Jeszcze temat średnic rur. Z kotła do zbiornika to chyba 3/4"?

Gdzie mogę znaleźć sposób obliczenia średnicy rur dolotowych do rozdzielaczy. Zakładając przepływ 1000l/h. Dać 1"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.