Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam

posiadam instalacje co i cwu jak w załączniku,

w tym tygodniu podłączyłem piec gazowy, w tej chwili grzeje tylko na potrzeby cwu,

w zimę planuje grzać gazem, ja chciałem się podpytać czy warto w przypadku tego rozwiązania instalować pogodówkę i termostat pokojowy, i co zrobić żeby piec gazowy w jak największym okresie kondensował, oraz na jak najlepiej ustawić pompę w piecu gazowym, proszę również o uwagi do całego układu.

Dodam że tej zimy grzałem węglem którego zużyłem 2,5 tony, dom jest dobrze ocieplony.

ins_CO_CWU.pdf

Opublikowano

Nie rozumiem tu czegoś, to masz podłogówkę czy dopiero planujesz . przy kotle kondensacyjnym podłogówka sprawdza się dobrze (ze względu na pracę z niską temperatura) .Zeby kocioł kondensacyjny pracował ze sprawnością znamionową cały sezon ,trzeba zaprojektować instalację do pracy w niskich temperarurach np. 70/55 (zasilanie/powrót)lub nawet mniej np. 55/40.Uruchomienie kotła zostaw serwisantowi, do tego potrzebny jest analizator spalin.nie znam kotłów Beretty ,ale w kotłach innych producentów wydajność pompy jest sterowana elektronicznie przez sterownik kotła,dlatego nie trzeba samemu nic grzebać.Twój wymiennik to sprzeczność ,praca z niską temp (dla wysokiej sprawności) da nam zbyt niską temp ciepłej wody, i odrotnie wysoka temp ciepłej wody (lepszy komfort)= niestety niska sprawność kotła.

Opublikowano

instalacje ma taką jak na rysunku, ewentualnie w grę wchodzą jakie jej zmiany na rozwiązanie korzystniejsze dla kotła kondensacyjnego czyli na powrót podłączyć jak najniższą temperaturę, może gazówkę podłączyć pod dolną wężownice jest większa teoretycznie powinna odebrać więcej ciepła i na powrocie do gazówki była by niższa temperatura??

Opublikowano

większy odbiór ciepła= wiecej go trzeba wyprodukować,zsyskasz kilka procent sprawności,ale musisz podgrzać od niższej temperatury ,czyli więcej wyproukować ,nie wiem czy to się opłaci .Tak nawiasem mówiąc to niezłą sobie przepompownie wykombinowałeś . 6 pomp w kotłowni to prawie jak w wieżowcu. Przy tym zasobniku grupa pompowa ze spezęgłem hydraulicznym jest niepotrzebna,ale cóż już to masz . Napisz jakie masz temp zasilanie powrót z kondensata przy grzaniu tylko wody i temp wody .oraz jakie temp max zimą na CO . Bo na zimę możliwe że opłacalne było by podłączenie dwóch wężownic szeregowo dla obniżenia temp powrotu .

Opublikowano

dopiero testuje różne ustawienia na razie zrobiłem tak:

temp zasilania 65C powrót 62C(pod koniec grzania) czas grzania ciepłej wody około 3 godzin zżucie gazu około 1m3

ps no trochę jest tych pomp:) ale jak na razie przynajmniej na węglu koszt grzania zimą wyszedł nie dużo bo niecałe 2000zł, ciekawe jak wyjdzie na gazie:) chce tak ustawić żeby cały czas kondensował, zastanawiam się czy warto założyć pogodówke (do sterowania pracą pieca w zależności od temperatury zewnętrznej - nie podłogówkę:mellow:) i termostat pokojowy?

a czemu mówisz że przy takim zbiorniku nie trzeba sprzęgła hydraulicznego? co bym zyskał (według mnie jedną pompę mniej)

a co myślisz o takim rozwiązaniu jak w załączniku??wer2.pdf

a co do temp CO zimą z pieca węglowego to na zasilaniu było 70C ale rozpalałem o 16 i paliło się 22 a potem bufor oddawał ciepło a na powrocie nie mierzyłem

Opublikowano

Przepraszam faktycznie żle przeczytałem ,regulator pogodowy i pokojowy jest wskazany ,pierwszy będzie utrzymywał temp zasilania na właściwym (najniższym)poziomie (zależnej od temp zewnętzrnej ściśle wg zaprogramowanej charakterystyki ) co ważne w kondensacie .Pokojowym sterował bym grupę pmpową. czyli kocioł ma utrzymywać temp w buforze w zależnośći od temp zewnętrznej,a pokojowy ma załączyć pompy i pobierać ciepło z bufora ,tylko wtedy gdy temp pokojowa jest za niska.

sprzęgła nie trzeba, bo bufor jest w tym przypadku sprzęgłem. ja do bufora podłączył bym pompę obiegu grzejnikowego ,a do innego wyścia z bufora ,pompę z mieszaczem do podłogówki .

Opublikowano
sprzęgła nie trzeba, bo bufor jest w tym przypadku sprzęgłem. ja do bufora podłączył bym pompę obiegu grzejnikowego ,a do innego wyścia z bufora ,pompę z mieszaczem do podłogówki .

a czy mógłbyś narysować te rozwiązanie czy coś to poprawi w pracy układu?? bo jeżeli nie to i tak już wydałem kasę na sprzęgło hydrauliczne więc nie warto było by zmieniać

Opublikowano

nic to już nie zmieni ,masz tak jakby dwa sprzęgła, jedno za drugim ,oprucz tych kilkudziesięciu watów (pompa) nic nie zaoszczędziśz, ale swoją drogą 1m3 gazu i 3 godziny ,zeby zagrzać 80 l wody to strasznie dużo, i niska sprawność.

Opublikowano
ale swoją drogą 1m3 gazu i 3 godziny ,zeby zagrzać 80 l wody to strasznie dużo, i niska sprawność.

no właśnie też mi się tak wydaje, bo żeby zagrzać te 80litrów cwu to muszę ogrzać cały bufor bo zasobnik z cwu jest w środku dużego zbiornika owinięty wężownicą (piec gazowy) czyli musi sie nagrzać całe 300litrów, przynajmniej ja to tak rozumie,

Opublikowano
Przepraszam faktycznie żle przeczytałem ,regulator pogodowy i pokojowy jest wskazany ,pierwszy będzie utrzymywał temp zasilania na właściwym (najniższym)poziomie (zależnej od temp zewnętzrnej ściśle wg zaprogramowanej charakterystyki ) co ważne w kondensacie .Pokojowym sterował bym grupę pmpową. czyli kocioł ma utrzymywać temp w buforze w zależnośći od temp zewnętrznej,a pokojowy ma załączyć pompy i pobierać ciepło z bufora ,tylko wtedy gdy temp pokojowa jest za niska.

właśnie nie jestem do końca przekonany czy to się sprawdzić, ale przez to że nie do końca rozumie działanie pogodówki, czy ma utrzymywać zadana temperaturę CO w zasobniku (chyba była by potrzebna jakaś czujka) czy temperaturę wychodzą z pieca gazowego,

a wracając do grzania wody to nie wiem czemu ale jak ustawie na piecu gazowym temp wychodzącą z pieca na 60C to po jakimś czasie temperatura wychodząca jest dużo ponad około 70C. może to przez bufor??

Opublikowano

Pobieżnie przejżałem instrukcję tej beretty ,i powiem tak ,pogodówkę to już masz, wystarczy podpiąć czujnik temp zewnętrznej, ale nic ci to nie da ze względu na brak rozdzielności w sterowaniu CO i CW ,W typowym układzie czyli wężownica zasobnika (zasobnik tylko do CW) podłączona przez zawór trójdrogowy do kotła .ustawiamy nielazeżnie temp CW np. 60 st i osobno CO np. 45 st .Wtwoim przypadku można ustawić tylko jeden parametr (CO=CW) dlatego przy sterowaniu pogodowym Temp CW byłaby zależna od temp zewnętrznej, przy niskiej temp zewn, wysoka temp CW i odwrotnie przy temp zewn. dodatniej

temp CW była by niska.

Pogodówka w tej berettcie zmienia temp wyjściową z kotła w funkcji temp zewn. brak jest czujnika temp bufora.Jest możliwość podpięcia czujnika temp CW i termostatu pokojowego jak również możliwość sterowania dwoma pompami obiegowymi (grzejniki i mieszacz podłogówki).

temperatura na wyjściu z kotła nie powinna przekraczać nastawy ,po przekroczeniu o 1-2 stopnie palnik w kotle powinien się wyłączyć,a pompa kotłowa powinna cyrkulować do momentu obniżenia temp do włąściwej bufor niema tu nic do rzeczy.

Opublikowano

chyba tej zimy sprawdzę bez pogodówki i termostatu, zobaczę ile będzie brał gazu, będę włączał i wyłączał ręczenie, (tak jak bym palił śmieciuchem rozpalać po południu i palić do późnego wieczora)

najważniejsze żeby kondensował, jak nie będzie to zrobię tak jak na drugim schemacie, jak ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to proszę o uwagi, ps czy tylko jedna osoba na forum ma pojęcie o CO:) dzięki za uwagi sawo jak coś to pisz, chętnie posłucham rad mądrzejszych:)

a co do CWU to dzisiaj ustawiłem Tzasialnia=70C na powrocie było 66C, zużycie gazu 0,85m3, czas grzania 1h15min (tyle potrzebował żeby nagrzać CWU do odpowiedniej temperatury), daje to na miesiąc około 26m3(koszt 26m3*1,4zł/m3=36,5zł + opłaty stałe) czy to jest duże zużycie??

wczoraj próbowałem grzać tak żeby kondensował ale efekt był nie zadowalający 4godziny grzania z Tzasialania 50C Tpowrót47 a woda ledwo co ciepła z a zużycie gazu 0,55m3

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

witam ponownie,

znalazłem banalne rozwiązanie dla mojej instalacji :D

co o tym myślicie?

opis schematu - CWU grzane osbno sterowane sondą w zasobniki a CO sterowane termostatem pokojowym,

piec będzie dużą cześć kondensował i nie powinno być problemu ze sterowaniem temp. w zasobniku i w pomieszczeniach,

pytanie tylko czy trzeba instalować zawory w zaznaczonych miejscach i dodatkowe odpowietrzniki?

Instalacja_grzewcza_schemat_ver3.pdf

Opublikowano

te 0.85m3 to przy pojedynczym nagrzaniu zasobnika? - ile osób korzysta z cwu?

 

myślę, że niestety zbiornik kombinowany o ile jest wygodny do spięcia wielu instalacji, to w lecie wychodzą wszystkie jego wady - żeby nagrzać 80 l wody musisz powyżej wymaganej temperatury zagrzać dodatkowe 220l wody, bo przynajmniej w tym układzie grzejesz najpierw bufor a od niego grzeje się zbiornik cwu - a właśnie w nim masz czujnik - dlatego przy obniżeniu temperatury nie zagrzała Ci się odpowiednio cwu

 

zawory zwrotne nie pomogą, jeżeli chcesz korzystać z dobrodziejstwa kondensacji a nie wychładzać jednocześnie zbiornika potrzebny zawór przełaczający trójdrogowy lub zwykły ręczny odcinający zbiornik, ale to ryzyko zagotowania wody przy włączonym kotle na paliwa stałe - wystarczy że zapomnisz otworzyć i woda się gotuje - brak odbioru ciepła przez co

Opublikowano
te 0.85m3 to przy pojedynczym nagrzaniu zasobnika? - ile osób korzysta z cwu?

 

tak przy pojedynczym nagrzaniu zasobnika, 3osób,

teraz robię inaczej, piec chodzi 24h/doba z zadaną temp. 50C zużycie około 1,2m3 no i woda ciepła jest cały czas a zużycie tylko troche wieksze

a co do układu wersja3 to chyba tak nie może być bo to będzie układ otwarty a do mojego pieca gazowego musi być układ zamknięty:(

robię według schematu niżej, mam nadziej że tak się sprawdzić, woda w cwu będzie sterowana sodą a dolną wężownica będzie grzana woda CO i będzie sterowana termostatem pokojowym

proszę o uwagi co do układu i sterowania nim, mam nadzieje że piec będzie kondensował -trochę inaczej podłącze powroty z Conect Base i pieca węglowego tak aby na wężownice od CO trafiała najzimniejsza woda - mam nadzieje że poprawi to efekt kondensacji

PS wywalam pompę miedzy buforem a Conect Base zgodnie z uwaga Sawo

Instalacja_grzewcza_schemat_ver4.pdf

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.