Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie domu z lat 70


Daniel12345

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w tytule dom z lat 70, powierzchnia która grzeje obecnie to 100m Góra i jedno pomieszczenie w garażu około 20 m. W domu jest górne zasilanie czyli rury 2 całe i wgl. Pięć to sas 29kw smieciuch. Chciałbym zmodernizować kotłownie myślę o piecu tłokowym typu kotrem carbo 1 z myślą o paleniu miałem. W przyszłym roku chce dźwigać dom i doszło by około 100m może trochę mniej. I myślę o piecu 20kw co o tym myślicie? Lepszy tłok czy pellet? Aha bym zapomniał dom to z wierzchu żużel a wsrodku pustak piankowy jako tako ocieplenia nie ma tylko na strychu nad każdym pomieszczeniem jest styropian na betonie. Czy jeśli bym się zdecydował. Zmienić piec muszę odrazu przerabiać piony czy nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wypełnij   http://cieplowlasciwie.pl/  ,aby sprawdzić zapotrzebowanie budynku.   Tłoka sobie odpuść  lepszy będzie podajnik  ślimakowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Tlokowce działają po japońsku, czyli jako tako tylko przy dużym zapotrzebowaniu. Okresu przejściowe i małe moce to niekończące się problemy. No i te kotły to generalnie są generatorami sadzy.

edit: ktoś tu kiedyś mądrze napisał, ze tłoki to ślepa uliczka w rozwoju kotlarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
3 minuty temu, Daniel12345 napisał:

A co sądzicie o pellecie? Czy przy zmianie kotła wymieniać całe c.o?? 

Pellet. Kocioł pelletowy będzie droższy. Instalacja musi mieć mieszacz z siłownikiem. Żeby było ekonomicznie Instalacja musi być bez błędów i musi być sterowana pogodowo. Jeżeli dom jest kiepsko ocieplony. Zużycie może być znaczne kosztowow stosunku do węgla. Jeżeli masz kupić jakiegoś ulega z odstawionym palnikiem pelletowy to sobie daruj.  Nasi ... heh wiodący producenci wypuszczają w większości tez lepsze lub gorsze ulepy. 
Jezeli polski producent to biawar z sterowaniem pluma i buforem, innych moim subiektywnym zdaniem sobie daruj. Jeżeli kocioł ma być w pełni bezobsługowy to włoski edilkamin albo duńskie rtb i blackstar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na ekogroszek to lepszy wybór od tłoka i tańszy od kotła peletowego .Z dobrym palnikiem i sterownikiem z pidem.

https://www.kotly-malina.pl/kociol-na-ekogroszek-o-mocy-24-kw-kotly-5-klasa-i-ecodesign.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/
zainteresuj się tym. Co do instalacji jak powyżej.
Mam taki kocioł i polecam. Kontaktuj się z kolegą Pieklorz tu na forum,on jest producentem,na pewno Ci doradzi.Co do instalacji to kolega Visitor1230 ma rację,musi być poprawnie zrobiona,czy to będzie pellet czy ekogroszek.Ja mam same grzejniki,więc temperaturą na nie steruje zawór 4D z siłownikiem za pomocą tzw. pogodówki. Na powrocie z zaworu została założona pompa,która go dogrzewa. Temperaturą kotła też steruje pogodòwka,mam ustawioną tzw. krzywą grzewczą, która zaczyna się od 60 stopni,a kończy na 75 stopniach. Wszystko działa tak jak powinno. Jestem bardzo zadowolony po przejściu z tzw smieciucha na podajnik.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy musiałbym pozbyć się górnego zasilania i wyprowadzić normalne c.o? Pytanie bo chwilowo grzeje te około 120m ale w przyszłości będzie 220m a nie chce za rok czy dwa znów zmieniać pieca czy np można zmienić chwilowo sam piec bo wtedy ten duży zapas z wody w rurach był by na plus a w przyszłości zrobić całe c.o od podstaw jak podniose dom co sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Malina 24 kw jest przewidziany do ogrzewania 220 m ocieplonego budynku. Przelicz na cieplowlasciwie  dom po rozbudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, szelest napisał:

Kocioł Malina 24 kw jest przewidziany do ogrzewania 220 m ocieplonego budynku. 

Przejrzałem (co prawda pobieżnie) linka ale nie zauważyłem by była tam mowa o ocieplonym budynku .

Bardziej bym się skłaniał że nieocieplonego  :-) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację  błędnie wpisałem,miało być nieocieplonego.Dzięki za sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w przyszłości było by te 220m i ocieplenie budynku to czy wtedy kocioł nie będzie przewymiarowany w sensie że za duży? Wiem że może zadaje głupie pytanie ale będę traktował te inwestycje jako inwestycje na lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moce kotłów 5 klasy to są najczęściej moce maksymalne a nie nominalne. Dlatego przyjmij dla tego 24 kW kotła moc 20 kW przy - 20C a 8-10 kW przy 0C.

Ale 140 litrów pojemności wodnej swoje robi i odwdzięczy się stabilną pracą kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co z ogrzewaniem czy zmieniać rury robić od nowa całe co i najważniejsze chce się pozbyć naczynia otwartego bo w przyszłości cały strych będzie zagospodarowany. W przyszłości planuje także ocieplenie także może lepiej kupić taką maline ale 20kw jak myślicie?? Dodam że jak zrobię dobudowe to cała górę chciał bym grzać podłogowka. Boję się przewymiarowanego kotła i tego że będę niepotrzebnie spalal węgiel i grzal atmosfere. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotychczas instalacja działała to może na razie wepnij nowy kocioł w starą instalację. Piszesz że planujesz podnosić/dobudować piętro,chcesz się pozbyć naczynia otwatego. Wtedy możesz wymienić całą instalację. I tak będziesz miał połowę domu rozgrzebaną. Teraz zrób dobrze dół instalacji przy kotle,aby później podłączyć nowa. Nie możemy podejmować decyzji za Ciebie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.