Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pompy kotłowej Defro


konrad546

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę was o pomoc odnośnie instalacji pompy na powrocie do pieca.

Temperatura kotła 60 stopni

Temperatura zaworu 40 stopni

Temperatura Cwu 49 stopni

Temperatura powrotu 39 stopni

Tak wygląda u mnie praca pieca do tego dużo pali i nie równo pracuje.

Aby dogrzać powrót ustawiłem pompę CWU jako przewalowa na sterowniki i z ciągła praca tej pompy mam 53 stopnie na powrocie ale z filmików i postów na forum wiem że bardzo dużą strata energii ciepła jest więc moje pytanie gdzie zainstalować pompę ?

Jakiej firmy? 

I co do niej dołożyć?

Też jestem w trakcie ocieplania rur przy piecu.

Dodam że przy temperaturze plus 5 stopni na dworzu spala mi około 25 kg na dobę

Mam nadzieję że ktoś mi pomoże w tym temacie

IMG_20191227_222434570.jpg

1577482302-picsay.jpg

15774828566794801913077637341130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa tak jak na zdjęciu, musi być pomiędzy zaworem 4D a połączeniem powrotu z CWU.

Dodatkowo na do zamontowania ZZ na obiegu CWU oraz CO za pompami (w ogóle gdzie masz pompę od CO).

Pompę możesz założyć taką samą jak masz na CWU,.

Uruchom piec z PID,

 

IMG_20191227_222434570.jpg.830a9d1dd4d8a66f3391a01cabf8d991.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiążę to mój problem z niedogrzanym powrotem?

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

Instalator zalozyl mi zwykle zawory a z tego co się dowiedziałem muszą być zwrotne.

Zauważyłem że po wyłączeniu pompki Cwu woda z zadanej 49 rośnie do 54 

Wydaje mi się że brak tych zawórow też jest przyczyną większego spalania i utraty ciepła czy się mylę?

 

Czy zamiast tych zwykłych zaworów nad pompkami mogę wstawić zwrotne? Czy coś jeszcze muszę dodać?

1577485899-picsay.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda pompa obiegowa może być montowana w pozycji pionowej i poziomej ważne aby tylko oś wirnika była w poziomie.

Tą pompę ze zdjęcia sobie daruj bo jest zbyt duża i prądożerna na pierwszym biegu ma 42W, pamiętaj że pompa kotłowa będzie pracować 24h/dobę więc niech będzie energooszczędna.

Ja u siebie mam wilo yonos pico 25/1-4 kosz około 430 zł.

29 minut temu, konrad546 napisał:

Czy zamiast tych zwykłych zaworów nad pompkami mogę wstawić zwrotne?

lepiej ZZ nie zamieniaj tylko dołóż.

pompę od CWU ustaw na 0,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa może żeby nie generować sobie kosztów to pompkę CWu która mam zainstalowana zamienię na tą prądożerna a ta właśnie Wilo zamontoje na powrót. Co sądzisz o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepszy pomysł ale poszukaj jakiejś 25/40-180 i przynajmniej trochę lepszej marki np LFP, ta która wkleiłeś może być zbyt wydajna i trzeba będzie ją dławić poza tym to chińczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina instalatora, instalacji i mechaniki płynów :)

Zakładając że reszta instalacji jest ok, to montaż tej pompy podniesie znacząco temperaturę powrotu co przy odpowiednich ustawieniach paleniska, sterownika oraz temperatur na CO i CWU przyczyni się do ustabilizowania pracy kotła a to w konsekwencji daje wymierne oszczędności.

Narysuj schemat swojej instalacji.

Jak masz rozwiązane mieszanie (uzysk odpowiedniej temperatury) na obiegu podłogowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg podłogowy też jest drugim moim tematem gdzie też nie pracuje prawidłowo.

Czujnik temperatury mam na belce powrotu. Przed pompa zamontowany jest zawór 3 drożny regulacja od 20 do 43 bez siłownika.

Przykrecilem  go do minimum.

Temperatura z czujnika to 32 stopnie. I w żaden sposób nie mogę jej obniżyć.

Na zasilaniu 35 stopni

15774880075251573790468536626850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór to zawór termostatyczny.

Skoro na belce powrotu masz 32 stopnie to ciężko będzie aby ten zawór dał ci mniej na zasilaniu :).

Zmniejsz przepływ przez pętle co powinno znacznie obniżyć temperaturę na pętlach ( na 1 i 3 widać że przepływy masz duże).

Ten czujnik temperatury z beli czymś steruje czy jest tylko do podglądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy na tych rotametrach nie działają prawidłowo . Nie wskazują przepływu jaki jest dokladnie. (Zacinają się)

Czujnik tylko do podglądu. Pompka jest z tych prądożernych i dużych więc pracuje na 1 biegu. 

 

To dlaczego mam 32 stopnie i nie moge tego obniżyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podobnie jak rotametry jest porostu zacięty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zaworu zwrotnego w odpowiednim miejscu na obiegu podłogówki - powinien być na głównym powrocie do kotła, za wpieciem powrotu z rozdzielacza podłogi do głównego powrotu. Zapewne go tam nie ma i zawór do podmieszania bierze wodę zamiast z powrotu podłogówki z powrotu kotła. Przydław do minimalnego przepływu ten zawór motylkowy na powrocie w rozdzielaczu pod termometrem i zobacz co się będzie działo z temperaturą na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy może być zaworek zwrotny przy piecu, na powrocie przed zaworem 4d czy musi być zaraz za mieszajacym z podlogowki?  Bo występuje u mnie podobny problem i mam ten sam błąd, oraz czy jak jest powrót z grzejników to tam też założyć zwrotny? Mam jeszcze jedno pytanie czy dołożenie owego zaworka wydłuży czas podtrzymania na piecu? Ew. Jakiej reakcji się spodziewać? 

Z góry dziękuję i pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.