Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobrymi radami .... czyli dobór grzejników


Jozefg1

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie to: 70/55 - 20 = 42,5 

                       55/40-20 = 22,5 

Dla 55/40 potrzebujemy niemal 2 razy większych grzejników niż dla 70/55.

@Jozefg1  się nie pomylił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może zdjęcie starych grzejników? Wysokość 60 cm? Jeśli nawet były to TA-1, to  te książkowe 150 W z żeberka jest mocno dyskusyjne. Miałem gdzieś bardziej realistyczne tabele z lat 90tych i przy parametrach 90/70 nie było to  150 Wat. Jeśli twoje stare grzejniki to np. S130 lub S130a, wysokość 60 cm, to ich moc jest porównywalna z mocą obecnie zamontowanych grzejników ALU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moc" grzejnika czy też samego żeberka jest głównie uzależniona od jego pojemności wodnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie; moc jest to zdolność przekazania energii w czasie i wcale nie jest zależna od ilości zgromadzonej energii. 1W= 1J/s . Z dużej beczki może płyn wyciekać bardzo powoli ( mała moc ) albo szybko ( duża moc ). Mimo że ilość zgromadzonego płynu w beczce ( energia ) jest porównywalna.  Pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie przepływem reguluje sobie deltę. Ale znowu większy przepływ to szybsze wyciąganie wody z beczki no i wiadomo z czym się to wiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hermogenes napisał:

Z dużej beczki może płyn wyciekać bardzo powoli ( mała moc ) albo szybko ( duża moc ). 

Sąsiedzie to typowe rady starego bimbrownika- choć tu akurat inaczej wychodzi  - duża moc(%) i najlepszy smak jest przy małych kropelkach

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając tu o grzejnikach zastanawiam się czy u mnie jest wystarczająco żeberek, a chodzi mi konkretnie o ten pokój w którym najczęściej przesiaduję przed laptopem. Pokój ma 12 m2 temperatura 20 st. C, 2 okna jeden grzejnik aluminiowy pod oknem, grzejnik Armatura Gavia 14 żeberek, czy to nie za mało bo jak siedzę to czuję trochę chłód po nogach. Obok jest pokój 16 m2, dwa okna 2 grzejniki po 10 żeberek jeden aluminiowy Armatura i jeszcze stary nie wymieniony żeliwny i temperatura 22 st.C.

Ktoś powie to się przenieś do tamtego pokoju, ale tam jest TV i żona zawsze coś sobie ogląda,  a mi by to zakłócało pracę na komputerze. Więc zastanawiam czy nie zwiększyć ilości żeberek, albo grzejnik pod drugie okno. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hermogenes dobra myśl tylko że zaraz u niej zrobi się chłodniej i wyciągnie grzejnik elektryczny, a nie mamy jeszcze minusowych temperatur na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz źle ja mam gabinecie 10 żeberek Al krakowskich na 16 m2 i w całym domu 1 żeberko na 1,5 m2 przy takich temperaturach jakie mamy przepalam trochę w kominku od 14 do 20 . Weź pirometr i pomierz temperaturę ścian może masz jakieś dziury termiczne w ścianach. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Hermogenes za odzew. Dziur to raczej nie ma w ścianach bo dom ocieplony, ale okna mnie niepokoją, montowane 20 lat temu dwuszybowe plastyki, ale chyba uszczelki zaczynają szwankować bo nie mogę ustawić do końca prowadnic w oknach żeby to bardziej dociskało. Tak jak w innym poście opisałem, że w ubiegłym roku przeszedłem na pellet i ociepliłem w końcu poddasze 30 cm wełną to od razu różnica na piętrze w porównaniu z tym co było przedtem gdy były tylko trociny. Skoro pojawił się temat kaloryferów więc to mnie skłoniło zapytać się czemu "marznę" w moim fotelu. Dobra może faktycznie potrzebny pirometr i zbadać gdzie ciepło ucieka.

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Hermogenes napisał:

No nie; moc jest to zdolność przekazania energii w czasie i wcale nie jest zależna od ilości zgromadzonej energii. 1W= 1J/s . Z dużej beczki może płyn wyciekać bardzo powoli ( mała moc ) albo szybko ( duża moc ). Mimo że ilość zgromadzonego płynu w beczce ( energia ) jest porównywalna.  Pozdrawiam Hermogenes 

"Moc" była w cudzysłowie :) Staram się tłumaczyć w sposób popularny. Żeby było całkiem prawidłowo, napiszę, że przy stałej różnicy temperatur i przepływie,  grzejnik  oddaje tym więcej ciepła im jest pojemniejszy. Jeden więcej przez konwekcję, drugi przez promieniowanie -to już zależy od jego budowy. Pamiętam jak kiedyś to się Q przeliczało na ilość wody gorącej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobra  - z grzejnikami wyjaśnione, dobrane, dostawca z dobrymi cenami upatrzony -  teraz pora na kocioł kondensacyjny. Stary Junkers podłączony równolegle z podajnikowcem trochę starawy, ma chyba z 15 lat i lada moment pewnie padnie. Może się uda załapać na jakieś zielone dofinansowanie....

Trochę przeglądałem propozycje handlowców i przyznam że zdurniałem

Potrzebuję moc 14kw i to niby proste ale w specyfikacjach kilku kotłów czytam że najwyższa sprawność jest przy 30% mocy max... to niby mam mieć 30kW kocioł?  Nie wierzę! 

 Konkretnie: Jaki kocioł kondensacyjny wiszący zainstalować w miejsce starego Junkersa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.