Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Talos PID - grzanie CWU, sterownik pokojowy


nightwatch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, używam od niedawna kotła Dragon ze sterownikiem Talos PID i palnikiem SV 200. Działa to nieźle, w trybie automatycznym rzeczywiście daje radę. Ale jest parę rzeczy które nie do końca wydają się przemyślane

1. Mam termostat pokojowy podłączony pod sterownik. Są dwa dostępne tryby działania z termostatem - jeden to taki że kocioł cały czas utrzymuje nastawioną temperaturę tylko wyłączana jest pompa CO gdy ma nie grzać, a drugi to taki że temperatura kotła jest obniżana o ileś tam stopni gdy termostat mówi 'nie grzać' a pompa CO działa cały czas.

Oba te tryby wg mnie nie są do końca dobre. W pierwszym kocioł mocno się przegrzewa - nie ma odbioru ciepła więc temperatura rośnie i przekracza zadaną o kilka stopni. I tak zostaje aż nie spadnie, co trwa dość długo bez pomp.

W drugim trybie temperatura spada, pompa CO działa cały czas, ale z kolei gdy trzeba grzać ciepłą wodę w bojlerze to kocioł załącza pompę CWU nie wyłączając pompy CO. No i w rezultacie bardzo długo musi się rozgrzewać bo mu CO cały czas zabiera ciepło, a po drugie grzeje kaloryfery gdy miał ich nie grzać (termostat mówi cały czas żeby nie grzać). Wg mnie w takim wydaniu tryb #2 jest bezużyteczny.

Tak w ogóle to zdaje mi się że grzanie CWU nie wyłącza pompy CO także wtedy gdy CO ma grzać. Niby ok, ale bardzo to wydłuża nagrzewanie bojlera bo po prostu piec dwóch rzeczy na raz nie może uciągnąć.

Ktoś ma receptę na powyższe? Najbardziej pasował by tu 'priorytet CWU' - czyli niezależnie od wszystkiego, jeśli masz grzać CWU to grzej, a pompa CO ma być w tym czasie zatrzymana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jak możesz zobaczyć w instrukcji programista wymyślił to tak, że priorytety pracy pomp dobierają się same.

Jak masz wyższą nastawę CO od CWU to jest równoległa praca pomp, tryb zimowy

Jak zrobisz wyższą nastawę CWU od nastawy kotła, to wówczas automatycznie ustawia się tryb priorytet CWU, czyli najpierw bojler a później CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, nie zauważyłem tej informacji w instrukcji. Sprawdzę jak się to zachowa w przypadku pracy z termostatem. Teraz mam CO 50stopni, CWU 48 stopni, obniżenie CO z termostatem miało być o 10 stopni czyli do 40. No i mimo tego że CO miało być poniżej CWU to i tak pompa CO chodziła cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cóż, po sprawdzeniu wygląda na to ze z termostatem pokojowym w trybie 'obniżania temperatury' to działa tak jak opisałem, czyli źle, niezależnie od tego czy ustawiona temperatura CWU jest wyższa czy niższa od ustawionej temp. CO.

A nawet, powiedział bym, po podniesieniu temperatury CWU ponad CO jest jeszcze gorzej - bo wtedy sterownik grzeje kaloryfery jeszcze dłużej razem z CWU - aż uda mu się nagrzać bojler, co oczywiście trwa tym dłużej im wyższa temp CWU.I to mimo tego że termostat domowy mówi żeby już nie grzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pieklorz napisał:

Jak zrobisz wyższą nastawę CWU od nastawy kotła, to wówczas automatycznie ustawia się tryb priorytet CWU, czyli najpierw bojler a później CO

Ale wtedy musi być na ten czas "podbicie" temperatury CO/kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Snurq napisał:

No to rzeczywiście słabo, najlepsza opcja to domykanie zaworu po osiągnięciu zadanej. Spróbuj napisz do producenta, może jest jakaś aktualizacja.

@nightwatch nie ma mieszacza - chyba że coś przeoczyłem

Chyba nie  ma też głowic termo na grzejnikach, bo po co obniżał by na kotle aż o 10 C?

Trzeba przerobić, albo dać  na kotle 60 C, obniżenie 10 stopni i CWU 50 C. Ale wtedy minimalny przepływ na grzejniki. Jest szansa, że nie przegrzeje.

Próbuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest mieszacz a nawet głowice na grzejnikach, ale w sumie po to używam tego termostatu pokojowego zeby to nim kontrolować temperaturę. Zależało mi żeby piec nie działał bez potrzeby gdy domu nie trzeba grzać (bo kotłownia jest poza domem i rury pod ziemią itd... - straty gdy przetacza się wodę w kółko bez potrzeby). No ale da się na szczęście zrobić tyle żeby piec nie obniżał temperatury a tylko powstrzymał sie od pompowania wody w CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Podzielę się z Wami opiniami na temat sterownika Talos bo myślę że mam już trochę doświadczeń.  Początkowo oceniałem go bardzo pozytywnie z uwagi na tryb automatyczny, jednak w miarę użytkowania wyszły problemy dla których nie mam rozwiązania. Niektóre wynikają z braku możliwości konfiguracji ustawień sterownika, a niektóre wyglądają na pozornie dobre pomysły programisty które jednak powodują więcej problemów niż rozwiązują. Być może sterownik nie przewidywał pracy w takiej konfiguracji jaka jest u mnie.

1. Gaśnięcie pieca w trybie automatycznym/PID - kiedy piec przejdzie w podtrzymanie i trwa to dłuższy czas (powyżej 2h) potrafi zgasnąć - nie rozpala się już i mamy alarm. Coś jest źle skonfigurowane w trybie podtrzymania i nie ma żadnych możliwości zmiany parametrów, więc nie mam na to wpływu. Miałem dość rozpalania co parę dni i przełączyłem na tryb ręczny, ale to trochę bez sensu.

2. W razie przerwy zasilania, gdy prąd powróci kocioł może 'wstać' albo w trybie pracy, tj wznowić palenie, albo w trybie zablokowanym gdy nie robi nic. Ten drugi oczywiście kończy się wygaśnięciem kotła. A od czego to zależy? Producent mówi że od tego jaka jest temperatura wody - sterownik uznał że gdy temp. wody jest poniżej minimalnej temperatury załączenia pompy CO to nie będzie wznawiał palenia (mimo że spokojnie mógłby w wielu przypadkach bo tak naprawdę temperatura wody wcale nie wskazuje na to że przerwa była tak długa że wznawianie pracy nie ma sensu). No i w takiej sytuacji zupełnie nie czuję się bezpiecznie z tym kotłem, gdy nikogo nie ma w domu nawet króciótka przerwa zasilania może spowodować wyłączenie ogrzewania na stałe.

3. Współpraca ze sterownikiem pokojowym jest utrudniona a czasem nieprawidłowa. Z uwagi na ograniczenia konfiguracji sterownika nie jest możliwe obniżanie temperatury CO poniżej 50st gdy sterownik mówi 'nie grzać' - piec mimo wszystko utrzymuje temperaturę 50 a na dodatek na stałe załącza pompę CO- czyli w rezultacie grzeje cały czas. Druga opcja obsługi termostatu pokojowego polega na wstrzymaniu pracy pompy CO gdy ster mówi 'nie grzać', ale to prowadzi do mocnego przegrzewania kotła i w mojej opinii marnowania ciepła. 
Podobne zastrzeżenia mam do grzania wody w bojlerze, z jakiegoś powodu uznano że trzeba w tym samym czasie też grzać kaloryfery, bez zwracania uwagi na to czy sterownik pokojowy każe grzać czy nie. Rezultat: grzejemy kaloryfery i CWU naraz, nagrzanie bojlera trwa godzinę zamiast 10 minut bo całe ciepło idzie w kaloryfery zamiast w bojler, no i mamy godzinę niepotrzebnego grzania w domu.

4. Jakoś nie do końca logiczne wydaje mi się zarządzanie wytworzonym ciepłem, dużo tego się marnuje - zamiast np wykorzystać nadmiar ciepła po zakończeniu cyklu palenia i go wrzucić choćby w CO lub bojler to kocioł przegrzewa się o kilkanaście stopni i czeka aż ta gorąca woda wystygnie. Sterownik pokojowy mówi 'stop' - no to moc kotła się zmniejsza ale ster grzeje dalej jeszcze przez jakiś czas bo zmniejsza moc stopniowo, no ale kocioł rozpędzony na max więc przegrzeje się mocno i tak zostanie.

Wg mnie dało by się dużo poprawić gdyby ster umożliwiał szerszą konfigurację, wygląda jakby rozmyślnie usztywniono i powiązano ze sobą różne parametry w nadziei że u wszystkich będzie OK a użytkownik lepiej żeby nie namieszał.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenia są, bo nie wszyscy potrafią skakać po parametrach. Sam wolę jednak nieco więcej ustawić jak zdawać się na automatykę. 

Ad.1 fakt, programista wymyślił podtrzymanie z automatu, działa na węglach o większej zawartości popiołu tak 7-10% i kaloryczności 24-26MJ. Jak jednak damy mocniejszy węgiel z małym popiołem a jest jeszcze termostat, to się robi kicha.

Tu w prostszym, ale nowszym Argos PID zmieniono soft i dla trybu automatycznego samemu można dobrać podtrzymanie.

 

Ad.2 tak się zachowa każdy sterownik. Przy dłuższym zaniku prądu i zejściu poniżej wygaszenia nie podejmie pracy. Jak masz takie zaniki u siebie, to musisz sobie założyć zasilanie awaryjne tj inwerter z pełnym sinusem plus akumulator trakcyjny 100-120mAh

Ad3 

To kwestia softu, standardowy ma minimalną nastawę 40 a dany producent kotła może mieć na 50, bo ma być zawór mieszający zamiast kiszenia kotła

Ad4

Tu podobnie każdy sterownik jak grzeje i przerwiemy proces termostatem przeciągnie nastawę na kotle, tyle, że nas interesuje temperatura powietrza w domu w tym wypadku a nie kotła... Jak odcinasz odbiór ciepła nagle, to temperatura na urządzeniu grzewczym wzrośnie.

Jak zależy Ci na tym, aby bojler ładował się osobno, to musisz zadać wyższą temperaturę na bojler jak na kotle. Wówczas soft z automatu przełączy się na priorytet CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2 - no to zależy jaką temp minimalną załączenia pompy ustawisz. Ja ustawiłem 45 stopni bo chciałem jakoś dojść do ładu z trybem podtrzymania i sterownikiem pokojowym (żeby unikać wychładzania kotła), no ale wtedy mamy problem z przerwami zasilania - nie wstaje i już. Tak więc może i dobre intencje, ale w sumie więcej szkody niż pożytku z tej funkcji.

A z zadawaniem wyższej temp na bojlerze to sprawdzałem i jakoś nie bardzo to tak działało z tym priorytetem (opisane wyżej - jeszcze gorzej...), poza tym nie potrzebuję wysokiej temp wody bo bojler ma 300 litrów.

Co do przeciągania temperatury z termostatem pokojowym - miałem poprzedni piec i prosty sterownik tech-st37 i tamten choć prostszy to był bardziej przemyślany i sensowny. Jak to działało z termostatem - kiedy dostał sygnał żeby przestać grzać to przechodził w podtrzymanie, ale woda w kaloryferach jeszcze była pompowana do momentu aż temp na kotle nie spadła (do tej nastawionej albo minimalnej - już nie pamiętam). Podobnie z bojlerem, jak nagrzał CWU to nadmiar ciepła był przerzucany do kaloryferów, ale dopiero po osiągnięciu temperatury bojlera.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz

m w Ah się wbilo. Może kupić powerbank! 

Pozdrawiam Krzysiek 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.