Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie C.w.u.


kaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie!!!

Pytanko może trochę dziwaczne ale do rzeczy :)

Kociołek warmet sds ceramik,zasobnik c.w.u.(300l - biawar),na grzejnikach głowice termostatyczne,brak zaworu mieszającego.Cały układ c.o. i c.w.u. zasilane jedną pompą - czyli jedna pompa na całą chałupę.Tak więc na dzień dzisiejszy temperatura w zasobniku jest zawsze taka sama jak w kotle.Chciałbym cos dołożyć aby na kotle móc zadać na przykład 80C a w c.w.u. mieć 65C - czy jest jakaś opcja bez zakładania dodatkowej pompy ekstra do c.w.u.. Jedyna automatyka to miarkownik unister. Myślałem o zaworze termostatycznym mieszającym honeywella ale maksymalna temperatura to tylko 60C a co z legionellą - zalecane okresowe przegrzewanie zasobnika <_< ?. Dodatkowo w razie czego to gdzie go podpiąc??

..a może jakiś elektrozawór.. - spadek temperatury otwiera obieg na bojler,podrośnie zamyka obieg

 

za info będę wdzięczny

 

pozdro serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

miałem ten sam problem i tak go załatwilem:

 

elektrozawór z tej firmy  http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39

 

i przekaznik  http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/52 

 

do tego sterwnik  http://www.euroster.com.pl/index.php?euroster=e1100b

 

i po kłopocie.

 

pozdrowienia

 

lucjans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przy Twojej instalacji i kotle wyłączanie zasobnika nie jest najlepszym pomysłem. Zasobnik cwu to dobre zabezpieczenie kotła przed jego przegrzaniem, następna zaleta to to, że woda przepływająca przez zasobnik podnosi temperaturę powrotu kotła. Ogrzewając wodę w zasobniku do temperatury 80 stopni C, dysponujesz dużo większą energią zgromadzoną w zasobniku.

Także moim skromnym zdaniem stałe ogrzewanie wody w zasobniku cwu przez kocioł i utrzymanie wysokiej temperatury w bojlerze to same zalety. Można jedynie zainstalować zawór odcinający ogrzewanie wody w zasobniku, gdy temperatura na kotle jest niższa od temperatury bojlera.

Pomyślałbym raczej nad obniżeniem temperatury wody wypływającej z zasobnika do instalacji cwu za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego. Przy takim rozwiązaniu dysponujesz dużo większą ilością ciepłej wody (80 na bojlerze 60 na wyjściu).

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i dzięki za zainteresowanie tematem :)

Zgadzam się z tym,za zasobnik to super bufor oraz zabezpieczenie ale w swoim starym bojlerze(wytrzymał 10 lat) zawsze trzymałem temperaturę pomiędzy 60 a 70C. Poniżej 60C ponoć legionella powyżej 70C to ponoć nadmierne odkładanie kamienia :) ?? W nowo zakupionym też tak planowałem aby wytrzymał jak najdłużej <_<

Choć ostatnio widziałem u kumpla jak na zasobniku miał 85C :) .

Czy rzeczywiście nikt nie przywiązuje do tego wagi czy też mity o odkładającym kamieniu zbyt przesadzone i można spokojnie trzymać 70 czy 80C na c.w.u. przez cały czas ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita, ja będę również CWU miał i u mnie woda ze studni jest bardzo bardzo twarda czyli przy takich temp kamienia sporo. Wiec mnie to tez ciekawi. Nie chciał bym zasobnika bo 2 latach wywalić ze względu an kamień.

 

Ale tak jak napisal lucjans1 to rozwiazne to ten problem u mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z ciekawości sprawdziłem i... coś mi się wydaje, że lucjans1 coś wie, a nie tylko z ciekawości pyta :) No chyba, że coś źle szukałem, ale...

 

Najniższa cena w jakiej znalazłem (niemiecki ebay) http://cgi.ebay.pl/Danfoss-AVTB-25-thermos...93%3A1|294%3A50

 

W jedynym polskim sklepie internetowym, w którym urządzenie znalazłem cena netto wersji 20 była sporo wyższa niż w podanym linku.

 

Jak widać urządzonko kosztuje tyle co dobry bojler <_>

 

Wg mnie rozwiązanie tego typu jest lepsze od podanego przez lucjans1, gdyż jak pisał guitar nie używa prądu, lecz ta cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG :) :) :) :) Lekko chora cena za trochę zawora <_<

 

To jednak zainwestuje sobie w ten przekaznik i sterownik. To ten moj sterownik oraz przekaznik by musial chodzic kupe lat zanim by sie rachunek za prad wyrowna z cenna zakupu tego zawora Danfoss :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena mnie samego zaskoczyła, ale są innych firm np.

Regulator temperatury OB-30

REGULATOR TEMPERATURY BEZPOŚREDNIEGO DZIAŁANIA

GRZANIE TYP OB-30 Zastosowanie grzanie: para wodna, woda, nieagresywne ciecze Korpus brąz ASTM B584 Gniazdo stal nierdzewna 304 Zawór stal nierdzewna 304+teflon Kapilara miedź w oplocie ze stali nierdzewnej, wypełniona płynem Sonda miedź niklowana Osłona sondy mosiądz lub stal stopowa 304 Ciśnienie wejściowe max 10 bar Zakres temperatur °C 0÷35 °C

25÷70 °C

40÷100 °C

60÷130 °C

70÷150 °C Przeciążenie kapilary wynosi 20°C max różnica ciśnienia 10 bar Długość kapilary 2, 3, 5 m Dokładność regulacji ±3°C, stabilną pracę zapewniają mieszki tłumiące drgania Temperatura max 185°C

 

Przyłącza gwintowane 1/2", 3/4", 1" Współczynnik Cv 3,7; 4,6; 5,8 Waga 2,7; 2,8; 3Niestety nie mam ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.armstronginternational.com/temp...fier=C4.1.2.1.1

 

Niestety ceny od 442$ - widać to jednak nie tanie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już nie stosowałem tego typu zaworów. Ostatni który kupowałem Danfoss- AVTB 20 Kosztował ok 300 zł, ale to było dawno temu. miały one jedną wadę , jak dostał wyższą temperaturę powrotu od zasilania to zawieszał się i aby go uruchomić trzeba było mocno schłodzi mieszek przy zaworze zimna wodą albo lodem. Pozostają regulatory elektroniczne. Właściwie to wszystkie można zastosować byleby był dwustanowy do wysterowania cewki elektromagnesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.