Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana kotła węglowego na gazowy kondensacyjny bez zamykania instalacji


Sebastian80

Rekomendowane odpowiedzi

witam,
we wrześniu chciałbym dokonać wymiany kotła oraz z zmodernizować CO. Instalacja z grubych rur, działała grawitacyjnie, 4 lata temu dołożona pompka po wymianie części grzejników żeliwnych na aluminium. Jeśli chodzi o modernizację to postanowiłem tylko wymienić dwa grzejniki żeliwne na dole domu (estetyka) i założyć wszędzie termostaty. W kwestii wymiany kotła węglowego na gazowy kondensacyjny wykonawca zaproponował mi aby nie zmieniać instalacji na układ zamknięty tylko pozostawić otwarty i zastosować wymiennik ciepła aby woda z otwartej instalacji nie maiła styczności z kotłem kondensacyjnym. Niby sensowne ale czy to nie wpłynie negatywnie na sprawność instalacji. Będzie chyba konieczność ustawienia wyższej temperatury na kotle bo jednak jakieś straty ciepła na wymienniku będą więc przełoży się to na wyższe rachunki. Ponadto skoro kocioł będzie grzał taka małą ilość wody to chyba ją szybko nagrzeje i często będzie się włączał i wyłączał co raczej nie jest korzystne dla kotła. Poza tym chyba dość duży powinien być wymiennik co wpłynie na koszty. Co sądzicie o tym rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pracuje na otwartej instalacji już 6 lat i wszystko o.k.

Instalacja przepłukana przed montażem i założony dodatkowy filtr (odstojnik) na powrocie.

Piec założony nad samą podłogą w kotłowni i ma do zbiornika wyrównawczego ponad 6 metrów pionie.

Daje mu to ciśnienie 0,6 bara ( 6 metrów słupa wody) i to wystarcza, aby czujnik ciśnienia "myślał", że pracuje w układzie zamkniętym

( dla tego pieca min. ciśnienie to 0,5 bara ).

ps.

Instalacji nie zamykałem bo mam ciągle jeszcze wpięty piec z podajnikiem ( na duże mrozy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




p.s. Grzejniki panelowe lepiej by pracowały z kondensatem


Przepraszam że wciskam się w wątek, ale możesz uzasadnić? Bardzo mnie ciekawi dlaczego lepiej.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik oddaje cieplo przez konwekcje i promieniowanie. W przypadku pracy grzejnika na niskich temperaturach (np. pod kotlem kondensacyjnym) wazny jest udzial promieniowania. Teraz sprawdz sobie procentowy udzial promieniowania i konwekcji w oddawaniu ciepla dla grzejnika alu i grzejnika panelowego wtedy zobaczysz dlaczego panelowy bedzie lepszy :) Panel oddaje w 35% przez promieniowanie, alu tylko w 4 do 8 %. Tylko ze u autora tematu jesli posiada grzejniki zeliwne a zamontuje panelowe bedzie trzeba zalozyc zawory z nastawa wstepna zeby zrownowazyc instalacje z racji duzych oporow grzejnikow panelowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.