Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła węglowego na gazowy - formalności


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem wymiany mojego kotła na ekogroszek na kocioł kondensacyjny. Jest dużo na forum o technicznych czy ekonomicznych aspektach takiego ruchu - ja chciałbym zapytać o formalności.

Konkretnie o konieczność wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę itp.

Jest to dość oczywiste gdy trzeba budować/przebudować instalację gazową. Natomiast ja mam wykonane w kotłowni podejście pod kocioł c.o. (zakończone zaworem i zaślepką). Podłączenie kotła będzie około 1 metr od tego podejścia. Obecnie gazu używam tylko do kuchenki gazowej.

Mam opinię kominiarską i nowe warunki przyłączenia.

Czy muszę mieć projekt i pozwolenie na budowę w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem to pytanie w paru miejscach.

Umówiony fachowiec uważa, że pozwolenia nie potrzeba bo jest już podejście - zrobić kawałek rurki i podłączyć.

Gazownia uważa, że nie potrzeba projektu i pozwolenia - tylko "na czas podłączenia powinien Pan złożyć wniosek o wstrzymanie dostawy paliwa gazowego. Po podłączeniu urządzenia należy wykonać główną próbę szczelności i dostarczyć do nas dokument celem ponownego uruchomienia gazu."

Natomiast stanowisko starostwa jest odmienne: "w związku z instalowaniem odbiornika gazu (rozbudową instalacji o kocioł) należy przedłożyć  do tutejszego organu projekty oraz wniosek i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Składać można w nowej wersji 3 egz. projektu i wniosek zgłoszenia lub "po staremu" 4 egz. projektu i wniosek pozwolenia na budowę."

Także wszystko jasne 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, marcin napisał:

Składać można w nowej wersji 3 egz. projektu i wniosek zgłoszenia lub "po staremu" 4 egz. projektu i wniosek pozwolenia na budowę."

 

8 godzin temu, sambor napisał:

Na pewno nie pozwolenie, to załatwia się obecnie zgłoszeniem !

To samo powiedział architekt jak rozbudowuje garaż ale od września - zmiana przepisów. Może jest okres przejściowy? Lub dopuszczają obie formy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnę trochę temat, gdyż powiem szczerze jestem trochę w kropce. Oczywiście nie zamierzam się uchylać od tworzenia projektu itp jeżeli jest to konieczne. Natomiast tak na logikę (wiem, że logika niekoniecznie ma tu znaczenie 😉 ) ktoś tam kiedyś to podejście zaprojektował jako podejście do kotła CO, wykonał i odebrał. Co prawda kotła tam nie było przez 25 lat, ale był przewidziany.

Tak więc obecnie tworzenie nowego projektu praktycznie identycznego z tym co jest wydaje się trochę duplikowaniem tego co starostwo powinno w papierach mieć (fakt, że ja też powinienem, ale gdzieś mi ten projekt zaginął).

Generalnie bardziej logiczne wydaje mi się zdanie gazowni. Oczywiście wykonawca wykona wszelkie próby szczelności itp.

Zdaję sobie sprawę, że jeżeli starostwo uzna, że np. powinienem drugi raz wykonać i odebrać praktycznie identyczną instalację to nie pomoże że powiem, że gazownia mi pozwoliła 😉 Ale już nie bardzo mam gdzie się pytać i chyba sam muszę podjąć decyzję czy iść w projekty czy raczej uznać, że instalacja jest już wykonana i wystarczy podłączyć kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie instalacja jako taka zostanie - instalator twierdzi, że do istniejącego kurka podłączy kocioł kawałkiem rurki o długości około metra. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co o takim rozwiązaniu mówi prawo.

Wiadomo, że np. kuchnię gazową mam podłączoną na wężu elastycznym i mogę ją sobie postawić pół metra w jedną czy w drugą stronę. Nie wiem na ile taka zasada dotyczy kotła gazowego.

Natomiast dziś dostałem jeszcze odpowiedź gazowni na pytanie dlaczego starostwo twierdzi inaczej - odpisali, że może starostwo wymaga, oni nie. No cóż. Zrobię więc ten projekt, chociażby dla świętego spokoju.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.