Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hybrydowa pompa ciepła + kocioł gazowy, czyli co po ekogroszku


jarrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
rozważam przejście z kotła na ekogroch ze względu na możliwość otrzymania dofinansowania i w sumie już trochu zaczyna mi przeszkadzać loteria z opałem i obsługa kotła.

Do tej pory - przez 4 lata - w miarę ogarnąłem mój kociołek i koszt ogrzewania z CWU wychodzi około 2700zł/sezon. Przy średniej cenie eko około 1000zł/t.
W instalacji większość to grzejniki oraz dwa małe obiegi podłogówki. Przy temperaturach zewn. powyżej 0°C wystarczy jak na instalację idzie 36°-38°C. Przy mrozach -20°C i większych ( a raz takie były przez ponad tydzień, dla utrzymania temp. 23°-23,5°C  szło około 44°C.

Wynik z ciepłowłaściwe http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5rhl  wypluwa wskaźnik zapotrzebowania na energię na poziomie 87kWh/m2 rocznie.

Zastanawiam się czy hybryda powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym kondensacyjnym w przypadku mojej instalacji będzie miała ekonomiczne uzasadnienie ?

I od czego zacząć, żeby nie dać się wpuścić w szambo sprzedawcom w/w systemów ogrzewania ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jarrek napisał:

Zastanawiam się czy hybryda powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym kondensacyjnym w przypadku mojej instalacji będzie miała ekonomiczne uzasadnienie ?

Cos mi podpowiada ze... nie.

Hybryda oparta o kocioł który masz (wykorzystywany w zimie) i pompe ciepła lub kocioł kondensacyjny (wykorzystywany od wiosny do jesieni)  wypadnie lepiej. Nie udowodnie Ci niczego liczbami, pisze intuicyjnie.

3 godziny temu, jarrek napisał:

Przy temperaturach zewn. powyżej 0°C wystarczy jak na instalację idzie 36°-38°C. Przy mrozach -20°C i większych ( a raz takie były przez ponad tydzień, dla utrzymania temp. 23°-23,5°C  szło około 44°C.

Według tego co piszesz powinno byc OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał:

Najpierw musiałbyś przeliczyć czy obecne grzejniki dadzą radę dogrzać dom przy zasilaniu wodą o temp 50-55C

To znaczy do tej pory jak na grzejniki przy największych mrozach szło 44°C  to było wystarczająco ciepło w domu, powrót na 4-drogowym zaworze był wówczas około 40°C. Opisałem wyżej dokładnie.
Rozumiem, że dla kondensatu takie temperatury są ok i wydajność będzie na optymalnym poziomie ?

18 godzin temu, PioBin napisał:

Hybryda oparta o kocioł który masz (wykorzystywany w zimie) i pompe ciepła lub kocioł kondensacyjny (wykorzystywany od wiosny do jesieni)  wypadnie lepiej.

Niestety, żeby uzyskać dotację muszę pozbyć się swojego kotła na ekogroch.

@sambor
Ponoć dużo firm już robi takie zestawy; Viessmann, Ariston, Buderus i jakieś tam jeszcze. Biorę pod uwagę zestaw hybrydowy, żeby mieć alternatywę w razie "wu" oraz patrząc przyszłościowo, gdyby pojawiły się jakieś konkretne dotacje pod fotowoltaikę, która mogłaby zasilić PC.

Jedno co mnie zastanawia to często teoria teorią a praktyka praktyką i np. po zainstalowaniu okazuje się, że trzeba to, tamto czy jakieś inne cuda, przeglądy itp, które zjedzą jeszcze  z 20% dodatkowego budżetu.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie hybrydy to w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotła na gaz- to głównie kwestia sterownika ogarniającego oba urządzenia.

Przeglądy i serwis są podstawą gwarancji na sprzęt - więc nie tu o czym mówić, natomiast ich koszt , szczególnie przy PC potrafi mocno zdrenować kieszeń.

Grzejniki działające na zasilaniu do 50C są jak najbardziej OK dla takiej hybrydy.

Na czas "wu" to mam DS-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem na chwilę obecną mogę wziąć sam gaz, a w przyszłości - kiedy będą dotacje na fotowoltaikę dołożyć PC ?
I to wszystko na zasadzie takiej, że dochodzą dodatkowe elementy bez większego demolowania tego co będzie związane z gazem...

A jak kształtują się cenowo koszty przeglądów kondensatu i PC ?

I jakiej wielkości kondensat ?
Doczytałem, że najważniejsze, żeby modulował w jak największym zakresie. Ewentualnie jakiej firmy do prostej instalacji z jedną pompą CO i jedną CWU z dostępem przez @

I to samo pytanie odnośnie pompy ciepła. Czym się kierować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł weź ok 20kW np termet gold + ma szeroką modulację i jest tani + serwis jest popularny i tani.

Dostępu przez internet nie jest potrzebny.

Pompa w kotle obsłuży CO i jednocześnie CWU.

Natomiast do takiego kotła potrzebny jest komin dwuścienny.

Co do cen za przeglądy to pytaj lokalnie - są spore różnice dla danej marki i lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nie wpakował bym sie w PC. Masz gaz to wstawiaj gaz, ew.na lato wstaw klimatyzacje i bedziesz zadowolony.

Co do sterowania przez @ jest to po prostu zbędne. Ustawisz kocioł raz a dobrze i zapominasz :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.