Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura zadana kotła


sakundo10

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników pieców na paliwa stałe. Posiadam kocioł metal fach smart eko plus, zasilam go pelletem. Mam ustawiona temperaturę zadana kotła na 60 stopni. Chciałbym ją zmniejszyć w celu obniżenia spalanej ilości pelletu ale ni jak nie mogę tego zrobić. Temperatura minimalna jest 60 i niżej nie da się zejść. Czym to może być spowodowane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie temperatury kotła nie oznacza oszczędności w opale. Tak nam się tylko wydaje ale to błędne myślenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eliks napisał:

Obniżenie temperatury kotła nie oznacza oszczędności w opale. 

Mozliwe ale dysusyjne. Napewno powoduje wieksza strate energii cieplnej juz wytworzonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po stronie odbioru ciepła zainstalować zawór 3D sterowany pogodowo. Mamy wtedy idealne warunki pracy kotła i regulację temperatury grzejników lub podłogówki niezależnie od temperatury kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Mozliwe ale dysusyjne. Napewno powoduje wieksza strate energii cieplnej juz wytworzonej.

To kocioł na groch. Jak zwiększy z 60 do 65 stopni przy zaworze 4D,  nie zauważy żadnego wzrostu zużycia opału,  to już sprawdzony temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Digitrax napisał:

I po stronie odbioru ciepła zainstalować zawór 3D sterowany pogodowo. Mamy wtedy idealne warunki pracy kotła i regulację temperatury grzejników lub podłogówki niezależnie od temperatury kotła.

Sterowanie pogodowe (nalezy podkreslic ze jest to pomiar temperatury na zewnatrz) jak najbardziej ale moze sluzyc jedynie do ustalenia temperatury medium dla instalacji. Na tym sie konczy jego rola.

29 minut temu, eliks napisał:

To kocioł na groch. Jak zwiększy z 60 do 65 stopni przy zaworze 4D,  nie zauważy żadnego wzrostu zużycia opału,  to już sprawdzony temat. 

Tylko po co? Skoro nie zauwazy roznicy. Ma miec cieplej w kotlowni? Chce podniesc temperature w kominie? Dba o temperature powrotu? (rozsadne) = To niech wstawi pompe kotlowa ktora przetloczy ciepla wode na powrot i bedzie mial np. 5C mniej niz na wyjsciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to żeby kocioł żył dłużej i spalał "lepiej". Ludzie zawsze kombinują jak koń pod górkę.  Jeśli jest naklejka tak jak u moich rodziców na kotle że zadana 65* i powrót 55* to instalator ma tak zrobić żeby było wg instrukcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci od starej daty to raczej nauczeni trzymac min. 75C bo rusza grawitacja a pompka niepotrzebna i kosztuje (zakup + prad).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jesli ktos pomierzy:

a) sprawnosc kotla na temperaturze ustawionej np. 50 i 70

b) "czystosc" / sklad spalin analizatorem dla temperatury ustawionej 50 i 70

przy identycznym/powtarzalnym procesie spalania to mozna by rozmawiac czy podniesienie temp. kotla wplywa lub nie wplywa korzystnie dla uzytkownika kotla.

Temperature powrotu jako tylko funkcje ochrony przed korozja narazie pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu to nie tylko ochrona kotła przed korozją to też poprawienie procesu spalania - przy wyższej temp na kotle lepiej zachodzi proces spalania.

Np w kotłach na pellet wysoka temp w komorze spalania ułatwia proces zgazowania paliwa na palniku i lepsze jego wykorzystanie - czyli rośnie sprawność i czystość spalin - czyli tak naprawdę te wszystkie VTC czy Ladommaty montowane na powrocie służą nie do ochrony samego kotła, ich głównym celem jest poprawa procesu spalania a przy okazji mamy ochronę kotła.

W moim palniku zaleca się pomiary analizatorem przy temp spalin około 160C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

5* na kotle robi różnicę. Ja w peleciaku "najczyściej" mam przy zadanej 70*. Czysto i w komorze spalania i w wymienniku. Poza tym to mit, że podwyższenie temperatury zadanej skutkuje większym spalaniem paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Ja w peleciaku "najczyściej" mam przy zadanej 70...

Ustaw 80 to bedzie jeszcze czysciej i przeciez nie spalisz wiecej pelletu. 

Masz czysciej bo syf ze spalania nie przykleja sie do wymiennika tylko wylatuje kominem.

W dniu 30.06.2019 o 01:10, sambor napisał:

Temperatura powrotu to nie tylko ochrona kotła przed korozją to też poprawienie procesu spalania - przy wyższej temp na kotle lepiej zachodzi proces spalania

To oznacza ze taki kociol nigdy nie powinien powstac.

Dawno temu @heso pisal ze rozgraniczenie procesu spalania od wymiany/odbioru ciepla ze spalin jest podstawa. Nie wiem czy zmienil zdanie ale ja tez sie z tym zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w skrajność. Między zadaną 65* a 70* różnica w spalaniu jest niezauważalna. To nie tylko moja opinia, poza tym przepraszam, jaki syf z pelletu wylatuje mi kominem przy większej temperaturze kotła? Co to za bzdura? W dobrze wyregulowanym peleciaku nic się nie przykleja, można go czyścić pędzelkiem. Ty myślisz że jak kotły robią ecodesign? Przy zadanej 60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, PioBin napisał:

Masz czysciej bo syf ze spalania nie przykleja sie do wymiennika tylko wylatuje kominem.

Ja się spytam jaki syf- może u kolegi coś jest, u mnie jest pył, czyszczony odkurzaczem.

Co co rozdziału spalania i odbioru ciepła to popatrz jak jest u mnie: palnik jest w kotle dodatkowo w takim "wiadrze " z dnem z żarobetonu/ szamotu, nie wiem dokładnie z czego, ale to nie istotne, spaliny i płomienie odbijają się od tego deflektora i dodatkowo ogrzewają palnik z zewnątrz a następnie oddają ciepło do płaszcza wodnego i wylatują na zewnątrz.

PRZEKRÓJ KOTŁA.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sambor napisał:

Co co rozdziału spalania i odbioru ciepła to popatrz jak jest u mnie: palnik jest w kotle dodatkowo w takim "wiadrze " z dnem z żarobetonu/ szamotu, nie wiem dokładnie z czego, ale to nie istotne, spaliny i płomienie odbijają się od tego deflektora i dodatkowo ogrzewają palnik z zewnątrz a następnie oddają ciepło do płaszcza wodnego i wylatują na zewnątrz.

I to jest rozsadne. Nie wiem czy wystarczajace. Byc moze da sie to zrobic lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie firmowe Wolfa dla kotłów CNK, w tym przypadku można prowadzić kocioł na niskiej temp i nic złego się nie dzieje - brak smoły, sadzy, prawidłowe spalanie.

Nie ważne jaki będzie palnik - czy na gaz czy na olej czy na pellet zawsze jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.