Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła na pellet


suzik

Rekomendowane odpowiedzi

Swoją drogą, uważam, że Eliks spaliłby mniej, gdyby nie dopuszczał do cyklicznego wychładzania starej, grawitacyjnej instalacji o dużym zładzie wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zadajemy 24 w pomieszczeniu przy prawidłowo wykonanej podłogówce pracującej cały czas ( ogrzewanie podłogowe dąży do wyrównania temperatury podłogi z temperaturą otoczenia ) To jaką temperaturę musi mieć podłoga żeby utrzymać w pomieszczeniu te 24 st ? 26 ? 28 ? To i tak przeciętny użytkownik odczuwa to jako chłodną podłogę ( letnią) oczywiście mówimy tu o ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie mam podłogówki. Ale z tego co rozmawiałem z innymi, którzy mają, nie chcieliby jej wychładzać nawet na chwilę. Ale może mało wiem, doszkalam się cały czas:-):-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Benton661 napisał:

Eliks kupował do łazienki dodatkowy grzejnik na prąd. O typowym komforcie przy takim grzaniu (start, dogrzewanie, stop)  nie ma więc mowy...

Zaraz zaraz, jak cytujesz to poprawnie. Grzejnik na prąd kupiłem jak kocioł nie grzał domu, bo przecież były takie dni po 20 parę stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o tym na forum muratora w środku sezonu grzewczego, o ile pamiętam. Nie byłoby tego, przy stale działającej pompie CO i z termostatami na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Benton661 napisał:

Osobiście nie mam podłogówki. Ale z tego co rozmawiałem z innymi, którzy mają, nie chcieliby jej wychładzać nawet na chwilę. Ale może mało wiem, doszkalam się cały czas:-):-)

No ok. Ale  w takim układzie o jakim rozmawiamy żeby uzupełnić straty wpuszczam w instalację trochę wyższą temperaturę niż przy grzaniu ciągłym więc podłoga jest trochę cieplejsza niż przy ciągłym grzaniu. To tylko taka akademicka dyskusja ale zawsze się przydaje. Przerabiałem już różne warianty i w różnych układach robiłem instalacje z ciąglym grzaniem podłogówki również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa ta wasza dyskusja ,i ja się trochu dokształcę , Eliks to ty straszny zmarzluch jesteś jeszcze się elektrycznie dogrzewasz przy 20 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Benton661 napisał:

Pisałeś o tym na forum muratora w środku sezonu grzewczego, o ile pamiętam. Nie byłoby tego, przy stale działającej pompie CO i z termostatami na grzejnikach

To nie było w środku sezonu grzewczego. Uruchamiałem grzejniczek (z którego jestem mega zadowolony) w czasie kiedy nie grzałem CO. 

 

@Kordjano no jestem. U mnie w domu ponizej 23* nie schodzi. 2 stopnie mniej i tona peletu zaoszczędzona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to przy 23 to okna otwierają , bo im duszno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661 post z muratora z 7. kwietnia

Cytat

Kolego stałem przed tym samym dylematem aż kupiłem sobie grzejnik konwektorowy 2KW do większej łazienki (12m2) który włączam 10 minut przed kąpielą, właśnie na okresy przejściowe. W tym czasie mam w łazience już 26 stopni. Grzejnik ma termostat, 3 tryby mocy i nawiew którego nie używam. Kupiłem w Media Expercie za 80zł i jestem mega zadowolony. Możesz go postawić lub zawiesić na ścianie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w łazience nawet latem gdybym nie palił w kotle byłoby chłodno (łazienka od północnej strony). Dlatego jeszcze jak miałem śmieciucha co drugi dzień przepalałem na CWU i grzejnik łazienkowy. Teraz też co kilka dni odpalam Lagunę.

@eliks mówisz o tym modelu?

https://www.mediaexpert.pl/grzejniki-i-konwektory/grzejnik-konwektorowy-volteno-v0268-basic,id-734001

Zastanawiam się też nad zakupem czegoś takiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest świetny.  Po włączeniu czekasz 2 sekundy i unosi się przyjemne ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Puławiak napisał:

A może dzieci ma małe ? 

Dla dzieci temperatura powyżej 23 stopni jest niezdrowa:-):-)

Później rodzice się dziwią, że dzieciaki takie chorowite...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Puławiak napisał:

No ok. Ale  w takim układzie o jakim rozmawiamy żeby uzupełnić straty wpuszczam w instalację trochę wyższą temperaturę niż przy grzaniu ciągłym więc podłoga jest trochę cieplejsza niż przy ciągłym grzaniu. To tylko taka akademicka dyskusja ale zawsze się przydaje. Przerabiałem już różne warianty i w różnych układach robiłem instalacje z ciąglym grzaniem podłogówki również.

Przy ciągłym grzaniu  w Lagunie , potrzeba dołożyć osobne sterowanie obwodami mieszaczy, co komplikuje instalację i zwiększa niepotrzebnie jej koszt. Może Włosi pójdą po rozum do głowy i zwiększą możliwości tego sterownika, bez jakiejś skokowej podwyżki ceny całości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ? Żeby komplikować układy które dobrze działają ? Po co robić ciągłe grzanie ? Skoro taki układ jak jest sprawdza się bardzo dobrze. Od wielu lat w całej europie - taki Edilkamin czy tez MCZ ( producent reda) sprzedaje swoje urządzenia w całej europie i to w dużych ilościach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam do wyboru:

1. Wyłączenie kotła od termostatu

2. Wyłączenie pompy od termostatu

3. Stała nastawa temperatury obiegu mieszacza

4. Sterowanie pogodowe obiegami mieszacza.

Z dwóch pierwszych korzystam sporadycznie, najczęściej w okresach przejściowych.

Klient powinien mieć możliwość wyboru, z którego trybu chce korzystać i kiedy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak bez końca... To temat na pogawędki przy flaszce, nie na forum :-):-):-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem :-):-). Ale cóż, siła wyższa...:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Benton661 napisał:

Dla dzieci temperatura powyżej 23 stopni jest niezdrowa:-):-)

Później rodzice się dziwią, że dzieciaki takie chorowite...

Tak tak. Kiedyś wychowany byłem przy kaflaku i kozie rozgrzanej do czerwoności i myślisz że w domu było 23*? Było 26* i każdy jakoś żył,  mało chorował.  Dzisiejsze zwalanie winy że dzieci chore bo w domu za ciepło to argument z dupy. Każdy ma w domu tak jak lubi. I nie uwierzę w to, że przy siedzeniu na gaciach i krótkim rękawku przy 21* jest cieplutko.  

Aha, moje dzieci do wybitnie chorowitych nie należą,  za to mam znajomego u którego w domu marzne i tam jego dzieciaki (dwojka) przynajmniej 3 razy w szpitalu leżały na płuca, oskrzela i Bóg wie co jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Benton661 napisał:

U siebie mam do wyboru:

1. Wyłączenie kotła od termostatu

2. Wyłączenie pompy od termostatu

3. Stała nastawa temperatury obiegu mieszacza

4. Sterowanie pogodowe obiegami mieszacza.

Z dwóch pierwszych korzystam sporadycznie, najczęściej w okresach przejściowych.

Klient powinien mieć możliwość wyboru, z którego trybu chce korzystać i kiedy...

Dokładnie  tak , oprócz tego jeszcze sterowanie pogodowe kotła [ mało przydatne] i harmonogramy kotła cwu ,i temperatury pokojowej to właśnie podoba mi się w plumie , nie zależnie jaką masz instalacje każdy coś znajdzie dla siebie , przecież nie każdy zamawia kocioł i wykonuje całą nową instalację , owszem coś można poprawić , dołożyć ale nikt nie będzie całej instalacji robił od nowa bo teraz tak robią a 20 lat temu było inaczej . Co do tych temperatur pokojowych to ja u siebie na termostacie pokojowym robiłem korektę , bo jak podłączyłem to na termostacie pokazywało mi 23st a termometr pokojowy pokazywał mi 21.5 st i czuć było już że pora na dogrzanie , więc pytanie czy te temperatury na termostatach macie bez przekłamań ? najlepiej temperatury utrzymywać takie żeby domownicy się dobrze czuli nie marzli ,ani nie przegrzewali sie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić korektę stopni w termostacie.  U mnie jest to jakieś 0,5* ale w drugą stronę. Nie tykam tego bo jak strzele pirometrem prosto w termostat to pokazuje podobne wartości więc nie ma co się bawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.