Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet+bufor+kominek z pw+solary czy sie da i czy warto?


Biernas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Zaczynam w tym roku budowe domu i chcialem uslyszec Wasze opinie na temat polaczenia pieca na pellet z buforem, solarami i kominkiem z pw . Im wiecej czytam tym mniej wiem...

1. Duzo ludzi odradza z uwagi ze piec potrafi zejsc moca do potrzeb budynku tylko co ze sprawnoscia i rozpalaniem co chwile ?

2. Widzialem bufory "samorobki" ktore nie odbiegaly od tych reklamowanych na stronach producentow - tez chcialbym taki wykonac tylko jak zmiescic 3 wezownice w srodku ( jedna do c.w.u i oddzielny zbiornik ktory juz mam, druga kominek trzecia solary prozniowe przewymiarowane na wspomaganie c.o. )

3. Nie mam dostepu do gazu z siec a pompy ciepla to chyba dla mnie " za wczesnie"

4. Mam dostep do tanszego drewna do kominka oraz pelletu.

Pytanie:

- czy jest sens ladowac bufor np do 85 st pelletem i potem piec sie wygasz np na 12 godzin i czy jest to ekonomiczne ? Jaka jest temp optymalna dla pelletu ? Czy to zalezy od producenta?

- przewymiarowane solary prozniowe z tego co czytalem potrafia wspomagac c.o. a latem np basenik dla dzieciakow czy ktos moze ma tak to polaczone? 

- jakie trudnosci mozna spotkac przy budowie takiej instalacji?

- myslalem o przewymiarowaniu troche pieca i dlatego bufor poniewaz w przypadku powiekszenia sie rodziny mam cala gore tzn poddasze do wykorzystania na jakies pokoje - takie zabezpieczenie zeby kiedys nie zabraklo. Czy to dobry pomysl?

Budynek dopiero bd stawial wiec jeszcze moge namieszac. Miejsce na bufor mam.

Pzd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastor. PC ale awaryjnie pewnie i tak kominek? Foto na dachu dobra sprawa ale koszta foto plus PC to ile mam opalu i kiedy sie to zwroci? Sprawnosc foto tez spada z wiekiem. Chyba ze ktos dotacje dorwal to moze i tak ale duzo gadania i z " czystego powietrza" nie slyszalem zeby ktos dostal tylko papiery papiery poprawki papierow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Animus napisał:

Biernas czy ty aby jesteś normalny?

Nowy dom zaczynasz budować pod paliwa stałe?

 

 

 

Trochę przesadzasz. A skąd Wiesz, ile będzie kosztował kWh za 5 lat albo za dwa miesiące, jak unia wywróci inwencję twórczą naszej władzy, która ma doskonałe pomysły na uregulowaną gospodarkę.

Okaże się, że Twoja pompa ciepła jest be...... i jak ktoś teraz zaprojektuje dom bez komina, to co będzie? Koledzy, którzy sparzyli się na paliwach stałych (jak wyżej), łatwiej mogą przejść na PC, ale nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Animus napisał:

Biernas czy ty aby jesteś normalny?

Nowy dom zaczynasz budować pod paliwa stałe?

A co to szkodzi?  Też grzejesz paliwem stałym, na dodatek węglem.

Sam pale drewnem i pelletem już 9 lat i sobie chwalę a patrząc na stan kotłów to jeszcze następne 10 lat ociągną - to dobra opcja szczególnie jak się uniezależni od węgla.

Kotły na pellet i HG są coraz bardziej popularne w Europie i USA.

Tylko to trzeba przemyśleć i prawidłowo zestawić aby wszystko grało.

Do PC mnie nie ciągnie, choć czasem je innym montuję.

Moja rada - dobrze przemyśleć instalację, prawidłowo ją wykonać , wrócić tu po uruchomieniu i pierwszym sezonie grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet i bufor przemawia do mnie tym ze nie ma duzo strat, nie ma podtrzymania plomienia i czesto sie nie uruchamia zapalarka. PC jak zaczalem czytac ile kosztuje serwis, czesci zamienne i to ze wiekszosc producentow daje gwarancje 2 lata to mnie odstraszylo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pellet + bufor+ plus kominek dobre rozwiazanie. Co wazne. Kociol w swoim sterowniku musi miec obsluge bufora. Mam u siebie kociol Biawar ze sterowaniem Pluma.
Sterownik jest o tyle inteligenny, ze tak dlugo nie odpala kotla dopuki bufor sie nie wychlodzi. Dogrzewajac bufor kominkiem odsuwa´sz w czasie odpalenie kotla.U innych producentow nie jest to standartem. Pomimo braku odbioru kociol przekraczajac ustalona histereze w dol odpala sie tyk czy tak. To ewnidentny mankament. Co do solarow. jezeli dysponujesz srodkami i nie jest wazny az tak czas zwrotu inwestycji pomysl o zestawie typowym PV. Czyli nie glikol pompa itd. Tylko panele fotowoltaiczne. Mozna zakupic zestaw ze sterowaniem i wielostopniowa grzalka na prad staly. Grzalke montujesz w bufor i masz wspomaganie. Z tym ze zestaw 3000 Wp nie wspmoze wydajnie duzego bufora. Zestwa rurowy moze byc jeszcze mniej wydajny. Dlatego trzeba tu isc w koszty. I wstawic tzw. kaskade buforow. Czyli dwa. Na zime ladowane sa dwa bufory. A okresach jesiennych i wiosennych jeden odlaczasz. Wtedy PV da juz rade dogrzewac bufor na tyle, ze kociol sie nie odpali przynajmniej w dzien.

Mam u siebie taki wlasnie zestaw z malym buforem 300 L ( drugi kaskadowy zostanie dostawiony wlasnie w tym roku i bedzie pracowal w w/w trybie). Moim zdaniem nie warto ladowac bufora do 80 stopni. Warto go prowadzic na temp do 65 stopni w mrozy. Gdy jest cieplej to 55. Wazne zeby bufor byl super ocieplony. To podstawa. Przy zestawie PV nie masz ryzyka w postaci problemow jakie wystepuja przy maksymalnej wydajnosci zestawu glikolowego. Gdzie cieplo musi byc odebrane, a nie ma ku temu warunkow. To dziala jak prad z gniazdka. jezeli zestaw bylby w stanie zagrzac bufor do 80 stopni to termostat wylacza odbior pradu i nic sie nie dzieje. Ponizej wklajam ci screen z wykresu Pluma. Dni ostatnio sa sloneczne. W nocy temperatura spada ponizej zera. Kociol pracuje tylko w nocy. W dzien wystarczaja same panele PV. Dom mam co prawda niewielki. Ale tez i nieszczegolnie ocieplony.

Uklad taki musi byc sterowany pogodowo. I dobrze przemyslany. Nie stosuje u siebie nocnych obnizen temp. w domu. Jedynie obnizenie nocne CWU. Cieplejsza wode potrzebuje po poludniu. I zalatwiaja to PW grzejac bufor.  Ponizej moj uklad i wykres z ostatnich dwoch dni. 

uklad.JPG

uklad 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za screeny. Myslalem o buforze okolo 1000 l i wtedy bym odebral nadmiar ciepla w lato. Mowisz ze nie ma sensu grzania do 80st buforu pelletem ale to ze wzgledu ekonomicznych idzie wiecej opalu a tyle samo "energi wyprodukujemy" czy z innego wzgledu? Nie moge znalezc na to pytanie odpowiedzi. Duzo zaplaciles za taki zestaw pv? 

Pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

A co to szkodzi?  Też grzejesz paliwem stałym, na dodatek węglem.

A wiesz, w którym wieku budowałem dom?

4 godziny temu, bonanza napisał:

Trochę przesadzasz. A skąd Wiesz, ile będzie kosztował kWh za 5 lat albo za dwa miesiące, jak unia wywróci inwencję twórczą naszej władzy, która ma doskonałe pomysły na uregulowaną gospodarkę.

Okaże się, że Twoja pompa ciepła jest be...... i jak ktoś teraz zaprojektuje dom bez komina, to co będzie? Koledzy, którzy sparzyli się na paliwach stałych (jak wyżej), łatwiej mogą przejść na PC, ale nie odwrotnie.

Jest właściwie odwrotnie, dom budowany pod pompę ciepła, można ogrzać wszystkim,  a dołożenie komina to żaden problem. 

Widzę że chcesz wywalić kupę kasy na przestarzałe urządzenia z poprzedniej epoki.

Pelletowiec z buforem to kupa kasy, w dodatku drogie ogrzewanie, porównywalne z gazem, kocioł gazowy kondens to 1/4 tej ceny. 

Kominek z płaszczem wodnym to chyba na czas wojny, sprawność mierna, smrodek od płaszcza wodnego, najgorszy z możliwych kominków.

Solarów  też się nie opłaca bez dotacji.   

Podliczając to wszystko, to śmiało można powiedzieć ze masz kasy jak lodu i starczy na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Biernas napisał:

piec potrafi zejsc moca do potrzeb budynku tylko co ze sprawnoscia i rozpalaniem co chwile ?

Te wątpliwości są uzasadnione. Nawet kotłom gazowym nie jest obojętne wyłączanie i włączanie się co chwila.

9 godzin temu, Biernas napisał:

Mam dostep do tanszego drewna do kominka

Czy ten kominek jest naprawdę obowiązkowy? Masz jakieś doświadczenia z kominkiem i jesteś pewien, że tego chcesz? Pomijając wszelkie brudy – taki kominek, jeśli ma istotnie dogrzewać bufor, będzie łatwo salon przegrzewał.

Bez kominka byłoby prosto: bierzesz porządny kocioł na drewno, spinasz z buforem,  dodajesz palnik na pellet – i jak pasuje to palisz drewnem, a jak nie, to odpalasz palnik na pellet. A do salonu – jakaś atrapa, biokominek czy coś, byle się świeciło.

9 godzin temu, Biernas napisał:

przewymiarowane solary prozniowe z tego co czytalem potrafia wspomagac c.o.

Bezedura. Między listopadem a lutym nie licz nawet na sensowne grzanie wody kranowej solarami – a co dopiero wspomaganie c.o. No chyba że sedno tej tezy tkwi w definicji "przewymiarowania". 500 rur może i wspomoże c.o. Pod warunkiem że w ogóle wyjdzie słońce. Ale nawet jeśli, to latem będziesz musiał eksportować wrzątek Eskimosom – bo to jest konsekwencja przewymiarowanej instalacji latem. O sensie ekonomicznym nawet mi się nie chce strzępić klawiatury. Sprzedawca przewymiarowanych solarów będzie jedynym zadowolonym w tym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 godzinę temu, Biernas napisał:

Dziekuje za screeny. Myslalem o buforze okolo 1000 l i wtedy bym odebral nadmiar ciepla w lato. Mowisz ze nie ma sensu grzania do 80st buforu pelletem ale to ze wzgledu ekonomicznych idzie wiecej opalu a tyle samo "energi wyprodukujemy" czy z innego wzgledu? Nie moge znalezc na to pytanie odpowiedzi. Duzo zaplaciles za taki zestaw pv? 

Pzd

Jaka powierzchnie chcesz tym ogrzewac ? Przy buforze 1000 L to podejrzewam, ze jakiekolwiek dogrzewanie z dachu nie bedzie odczuwalne. PV da jakiekolwiek efekty przy malym buforze. Jezeli ma to wspomagac CO jesienia i wiosna a latem zapewnic ciepla wode to bufor musi byc malej pojemnosci. Mozna tez wiec miec maly bufor 200-300 L polaczony z wiekszym. Jak to opisywalem wczesniej. No chyba ze koszty naprawde nie graja roli i wstawic zestaw np 6000 Wp. Tylko pytanie brzmi czy bedzie sens jakis ekonomiczny. U mnie 300L dogrzewa sie o jakies 15 17 stoponi max w ciagu dnia

Kazdy budynek i co wazne zuzycie CWU trzeba indywidualnie przemyslec. Ja mam niewielka powierzchnie i tez niewielkie zuzycie cieplej wody. Taki zestaw dziala idealnie. U ciebie nie musi. Co do temperatur ladowania bufora. Zaobserwowalem  ze grzanie bufora powyzej 70 stopni zawyza niewspolmiernie zuzycie pelletu. Raz ze przy wyzszych temp wyraznie spada wymiana ciepla na drodze palenisko-wymiennik-bufor. Za to temp spalin drastycznie rosnie powiekszajac strate kominowa. Dlatego abstrahujac juz od zestawu dachowego lepiej jest  miec wiekszy bufor i prowadzic go na nizszych temp. Druga sprawa co do temp bufora. Im wyzsza roznica temp bufora w stosunku do otoczenia tym wieksza bedzie tzw. strata postojowa. Kiedys sobie myslalem, ze to co z niego ucieknie i tak pozostanie w bryle budynku. Niestety kotlownia musi miec wentylacje nawiewna i wywiewna. I to wlasnie ta druga droga sobie to cieplo ucieka.  

Moj pomysl na kaskade buforow. Na wiosne , lato i jesien drugi bufor bedzie odlaczany recznymi zaworami. 

 

maxresdefault.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl z dwoma buforami chyba fajny. A jak by z solarow najpierw isc w zbiornik do c.u.w a nadmiar ewentualny a duzy bufor jeden? 

Poczytalem troche o kominkach z pw i moze faktycznie zrezygnujemy i bez plaszcza sie zrobi bo jednak w zime w budowlance przy kominku po pracy fajnie:)

Macie jakies propozycje pieca na pellet typowo pod bufor? Nie musi byc ladny i miec gry na wyswietlaczy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.