Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura powrotu


Klaudiusz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kocioł GB072-20 V2 i do tego gateway MK200.

Pracuję nad systemem monitorowana pracy kotła oraz integracją z domowym systemem automatyki.

Gateway pozwala m.i. na odczyty sensorów tempetatury. Aktualnie wartości:

sensors': {'temperatures': {'chimney': -3276.8,
                                         'hotWater_t2': 26.6,
                                         'outdoor_t1': 10.5,
                                         'return': -3276.8,
                                         'supply_t1': 42.3,
                                         'supply_t1_setpoint': 40.0,
                                         'switch': 33.9}},

Czy ktoś może mi powiedzieć czy to dobrze że temperatura powrotu (return) wynosi -3276,8.

Czy to oznacza, że nie ma takiego czujnika czy że czujnik jest zepsuty? Czy jest gdzieś w menu serwisowym aktualna wartość temperatury powrotu?

Pozdrawiam,

Klaudiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że -32768 (szesnastokowo: #8000) to najmniejsza wartość w typie "integer ze znakiem", to stawiałbym na sygnał "brak czujnika". :-) (Kwestia miejsca kropki pewnie jest umowna).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim piecu jest, więc trudno mi to sprawdzić.

 

Moim zdaniem pytanie mogłoby także brzmieć: "czy tego czujnika nie ma, czy po prostu software nie podaje ci tej informacji?" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Rc300 -> menu serwisowe -> diagnoza -> Wartości monitowrowane -> kocioł/palnik -> "temperatura powrotu" (po "Temp. Rzeczywista kotła" i "Maks. Temp. Wyłaczania")

 

PS. Z tego co wiem, w GB072 tego nie ma w RC300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Po  co ma mierzyć - to nie istotny parametr dla jego pracy.

To ciekawe, a jak dobiera moc pieca? Tylko z różnicy między temperaturą zadaną a temperaturą wody wychodzącej?

 

A z drugiej strony, skoro w moim piecu jest już pomiar temperatury powrotu, to może jest on jednak "trochę bardziej inteligentny"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol mierzy temp powrotu po to aby modulowac pracę pompy kotlowej tak aby jego praca przebiegala w punkcie kondensacji. Mowie tu o kotlach z praca modulowaną pompy i odpowiednim sterowaniem. Jesli nie posiadasz czujnika to i pompa moze nie miec modulacji wtedy czujnik zbedny, firmware (silnik) jest uniwersalny tylko softy sie różnia w kotlach i dlatego ci pokazuje jakis tam parametr z temp powrotu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na kotle ma modulacje bo mogę konfigurować min/max oraz mogę odczytywć z jaką mocą pompa aktualnie pracuje.

Ok to może zadam pytanie inaczej.

Czy ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć że standardowy zestaw Buderus GB072-20 V2 + Sprzęgło hydrauliczne (mam 2 obwody co i cwu) posiada takie czujniki przerzące temp powrotu i temp spallin?

 

Bo jeżeli takie wartości pownny być mierzone, to muszę wezwać serwis. Czy to jest usterka czy po prostu taka konfiguracja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czujniki to element kotła a nie zestawu.

Kocioł ma w sterowniku algorytm, który prowadzi palnik tak aby po pierwsze temp wyjściowa była nie większa niż zadana a temp spalin jak najniższa -jak rośnie temp spalin to powinna wzrastać prędkość pompy - tak aby zachować różnicę  temp wyjściowej i temp spalin.

Jak tego się nie da ustalić, spada moc kotła ( palnika).

Dla kondensata najważniejsze jest aby spaliny były jak najniżej - wtedy jest duża sprawność .

Jak temp spalin rośnie to albo jest za mały przepływ albo za duża moc palnika. 

Buderus wg opisu ma czujnik temp wyjściowej wody z kotła i ogranicznik  temp spalin  - to ten drugi czujnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, trzeba pamiętać że istniejące w kotle czujniki powinny być przed uruchomieniem kotła sprawdzone przez serwis i ew skorygowane na sterowniku.

Często są identycznie wyglądające czujniki, tego samego producenta, ale o różnych parametrach - tu na forum były takie przypadki złej pracy sterowników z nie właściwymi czujnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.