Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura cwu i dziwny zapach wody


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Dom użytkowy pół roku, od początku woda ma dziwny zapach, nie jest to zapach zgnilych jaj, w smaku też jest inna. Myślałem, że to przez zmiękczacz ale przy zimnej wodzie nie ma tego problemu więc odpada.

Zasobnik to immergas ubs 125 v v2 współpracujacy z Junkersem Cerapur smart. Temperatura ustawiona była na 45', dzisiaj zwiekszylem na 50' bo wyczytalem że to za niska i mogą tworzyć się bakterie.

Dodatkowo dezynfekcja termiczna automatyczna na 70', raz na tydzień jest wyłączona.

Jak jest bezpieczna temp wody w zasobniku i ekonomiczna? Czy dezynfekcja powinna być włączona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szczypiorr napisał:

Temperatura ustawiona była na 45', dzisiaj zwiekszylem na 50' bo wyczytalem że to za niska i mogą tworzyć się bakterie.

Przepisy, rozporządzenie mówi, że woda ma mieć 60 stopni, nie mniej. Co jakiś czas podgrzewanie do 70 stopni. Wydaje mi się, że to bardzo dobre zalecenie. Bo to raczej rekomendacja, zalecenie a nie wymóg. Ze zbyt niską temp. CWU trzeba uważać, bo można narobić sobie problemów jak zaczną namnażać się żyjątka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, emigrant napisał:

Przepisy, rozporządzenie mówi, że woda ma mieć 60 stopni, nie mniej. Co jakiś czas podgrzewanie do 70 stopni. 

Jaki przepis??? Co Ty piszesz? 

Widzę że coraz częściej tworzysz własne prawa i przepisy.

Zamieszczone w WT - par 120 mówi o temp 55-60C  , ale ten przepis nie dotyczy  budynków jednorodzinnych, rekreacyjnych i zagrodowych- oczywiście mówimy o budynkach powstałych lub remontowanych po roku 2002.

Dla bieżących potrzeb w budynku jednorodzinnym można uznać, że optymalne będzie utrzymywanie temperatury na poziomie 45÷50°C. Jedynie okresowo należy zapewnić wygrzewanie wody dla eliminacji bakterii. 

Dużo zależy od martwej przestrzeni w bojlerze - tej poniżej wężownicy - w niej w czasie dłuższego postoju robi się zoo lub akwarium i nawet 70C może tego nie ruszyć - wtedy tylko chlorowanie instalacji i bojlera.

Częstym błędem inwestorów jest odpalenie instalacji z wodą użytkową i zostawienie jej na  kilka miesięcy bez dogrzewania i programów antylegionelli.

W takim bojlerze warto spuścić całkiem wodę, zachlorować go i wypłukać,

osobna sprawa to anoda., lubi pochłaniać różne smrody, które później oddaje przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to ma znaczenie, czy dom jednorodzinny, czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałeś już mnie i o mnie wszystko - poczytaj post #212 z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27051-ustawienie-przepływu-na-rotametrach-dla-podłogówki-i-sterownika-cw-400/page/9/?tab=comments#comment-423519

I nadal chcesz porady po takim "występie".

Po takim "występie" mnie byłoby wstyd prosić na forum o pomoc.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po takim występie nie było Ci wstyd pisać w moim temacie??
Mi nie jest wstyd pisać na forum, czy mam rozumiem, że forum to ty?
Nikt nikogo przecież nie zmusza do pisania i odpowiadania aby prowokować, więc jeżeli nie chcesz pomóc to po co piszesz/pisałeś?
Jeżeli chcesz i wiesz odpowiedź na temat, jeżeli nie to poczekam może ktoś odpowie no chyba że forum to ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę odp na twoje pytania juz padly...

 

21 godzin temu, sambor napisał:

Dla bieżących potrzeb w budynku jednorodzinnym można uznać, że optymalne będzie utrzymywanie temperatury na poziomie 45÷50°C. Jedynie okresowo należy zapewnić wygrzewanie wody dla eliminacji bakterii. 

 

I z tego co rozumiem jeśli nie masz to powinnieneś dołożyć zawór przeciwpoparzeniowy, aby w momencie wygrzewania wody się nie pparzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie znam, ale ustawiłbym raz dziennie :) na wszelki wypadek.

 

A tak naprawde znalazlem cos takiego w necie:

 

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/18352-zwalczanie-bakterii-legionella-w-instalacji-domowej

 

Oczywiście nie ma powodów do przesady. Na nastawę c.w.u. na poziomie 55, a nawet 50°C mogą bez obaw zdecydować się ci, którzy mają kotły wyposażone w funkcję tzw. wygrzewu antylegionellowego (co dotyczy wielu nowoczesnych kotłów). Raz w tygodniu, o określonej porze (nastawa fabryczna to zwykle godzina 3 w nocy z soboty na niedzielę) kocioł nagrzewa wodę do 65–70°C i włącza pompę cyrkulacyjną, co zapewnia dezynfekcję instalacji w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, hojrak napisał:

co zapewnia dezynfekcję instalacji w całym domu.

Nie zapewnia.

PS

Autor tego tematu zarzucił mi wczoraj że piszę w "jego" temacie, ja w nim nie piszę dla niego, tylko dla innych, a głównie nie wiem czy zauważył że poprawiam błędy innych.piszących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapewnia.
PS
Autor tego tematu zarzucił mi wczoraj że piszę w "jego" temacie, ja w nim nie piszę dla niego, tylko dla innych, a głównie nie wiem czy zauważył że poprawiam błędy innych.piszących.
Coś wniósł ten post do tematu? Nie widzę po za prowokowaniem.
Nie pisz i nie będzie Ci potem wstyd pisać w tematach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam córke w przedszkolu i czytając te posty czuje się jak bym nadal w nim był. Sambor ( i nie tylko on), dzieli się swą wiedzą i doświadczeniem tu na forum w wielu wątkach, wiec wystarczylo podziekowac za rady i wcielic je w życie z takim samym zapalem jakim obdarzyles klawiature piszac niepotrzebne posty tu na forum,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.