Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimne Grzejniki


MichałKra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję wsparcia fachowców.

 

Przy testach zmodyfikowanej instalacji CO wyszło, że grzejniki do połowy są zimne.

 

 

Modyfikacja polegała na wymianie starych grzejników na nowe płytowe oraz na dołożeniu CO na dodatkowej kondygnacji (nowy pion wyprowadzony bezpośrednio za pompką wspomagającą. Poprwadzony do rozdzielacza CO skąd rozchodzi się gwieździście do grzejników)

Starsza instalacja jest pociągnięta na poddasze i tam następuje rozprowadzenie na piony.

Piec jest stary - jedyna regulacja to nastawa temperatury wody w piecu.

Pompka to Grundfos 40

zawory termostatyczne na czas testów zdemontowane.

Kryzowanie grzejników - nie znalazłem grzejnika, który byłby wybitnie ciepły żeby można go było przykręcić.

 

Czy w tym przypadku pomoże wymiana pompki na mocniejszą?

Co zrobić jeżeli "stara" instalacja zagarnie większość wody przez co przepływ na "nowo-dołożonej" będzie ograniczony? Dodać osobną pompkę dla "nowego" pionu? A może poprzykręcać wszystkie grzejniki w "starej" instalacji?

 

Wg mnie cały grzejnik powinien mieć zbliżoną temperaturę. Tym bardziej, że testy robię przy +15 na zewnątrz, na piecu, który zawsze podaje stałą temperaturę na zasilanie, a zawory termoregulacyjne mam pozdejmowane.

 

I jeszcze jedno pytanie: Co się stanie jak zamontuję zaworki termostatyczne, które zamkną się przy osiągnięciu nastawionej temperatury? Zdławię przepływ na grzejnikach, pompka będzie chodzić... Nie jest to niebezpieczne dla pieca lub pompki?

 

Proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że kocioł nie dostarcza odpowiedniej mocy do instalacji.

 

Grzejniki ciepłe tylko w części to rzecz zupełnie normalna, o ile ilość dostarczonego do pomieszczeń ciepła jest wystarczająca.

 

Czy masz z powodu tych grzejników za zimno ?

 

Jedyne, co teraz możesz zrobić, to przykręcenie niektórych dla "dostrojenia" instalacji. Ale skoro, jak piszesz, nie ma co przykręcać,

to... jest po prostu za mało mocy i żadna pompka tu nie pomoże, bo co własciwie Ci z tego, że zamiast gorącego np. o temp. 65 st. C u góry grzejnika, będziesz miał po energicznym zmieszaniu pompą grzejnik

o średniej , 40 st. C temp. ? Od tego nie przybędzie więcej ciepła.

 

Ps. Nie wolno dławić wszystkich grzejników termostatami, część

z nich ze względów bezpieczeństwa musi pozostać bez zaworów termostatycznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz z powodu tych grzejników za zimno ?

 

Nie bardzo mogę to sprawdzić (temp na zewnątrz to ok 15st). Teraz jest ciepło, ale jak będzie zimą?

 

Moje myślenie jest takie, że skoro w pokojach jest ciepło to grzejnik oddaje mniej ciepła więc temperatura powrotu nie powinna być wiele mniejsza niż temp. zasilania a grzejnik powinien być mniej więcej równomiernie ciepły.

 

A może w jakiś inny sposób powinienem testować tę instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien... A to, że jest inaczej, świadczy o dostarczaniu mu (im) za mało energii, cudów nie ma.

 

Tak z ciekawości : przed przeróbką było OK ?

Jeżeli tak, to po rozbudowaniu instalacji, stawiam teraz na zbyt małą moc kotła. Pewnie jeszcze zastosowałeś dość małe przekroje rurek, dławiąc swobodę przepływu ? Nie warto zmuszać pompy do większego wysiłku.

 

Mam wszystko na grawitacji i także czasami grzejniki ciepłe w połowie, ale jak w kotle mocniej palimy, to grzejniki w całości gorące, oczywiście

z różnicą temperatury między górą, a dołem, to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary mankament układu c.o .Przy połączeniu starego układu z nowym musisz zamontować zawory odcinające na powrotach grzejników ,,,takom pracę wykonasz sam -układ powinien grzać równomiernie i każdy z grzejników powinien mieć taką samą temperaturę ....zaworami odcinającymi wyregulujesz dostarczaną wodę do grzejników.Jeśli po regulacji każdy grzejnik będzie rozgrzewał się identycznie a zadowolenia nie będzie to w tedy następne rozwiązanie.Kryzowanie powinno trwać ok dwa dni.Po sprawdzeniu ....podejmiesz decyzję czy zakupić nową pompę .....ps. wyczyść filter pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.