Mmmarek Opublikowano 9 Marca 2019 #1 Opublikowano 9 Marca 2019 Witam, Mam problem z kotłem jak w temacie, Termo-Tech Silver Eko 5+. Sterownik to ELEKTRO-MIZ Minister PID. Mianowicie, kocioł ma problem osiągnąć temperaturę zadaną, 55 stopni i cały czas pracuje, nie przechodząc w stan podtrzymania. Moc 14kw, ogrzewam na ten moment jakieś 100m2, średnio docieplonego domu, okna nowe. Niżej podaję obecne nastawy: Temperatura zadana 55 stopni. Czas podawania 10 sekund. Przerwa 55 sekund Nadmuch 30% (klapka otwarta na 2cm) Czas podtrzymania 15min. Obecnie spałam około 25kg groszku na dobę, groszek Polski, kaloryczność min 26MJ. Kiał ktoś do czynienia z tym kotłem/sterownikiem? Jakieś porady, gdzie poszukiwać korekt? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Marek.
FAFAŁ Opublikowano 10 Marca 2019 #2 Opublikowano 10 Marca 2019 Zrób jakieś fotki . Po ustawieniach można by się spodziewać niedopałków . Co masz na myśli pisząc że nie osiąga zadanej hmm w jakiej granicy piecyk że tak powiem się zatrzymuję . Tak przy okazji to praca w pidzie polega na tym by piecyk jak może nie przechodził w czuwanie .
Mmmarek Opublikowano 10 Marca 2019 Autor #3 Opublikowano 10 Marca 2019 Dzięki za odpowiedź. Pisząc o nieosiaganiu temp. zadanej miałem własnie na myśli to, że kocioł w sumie nigdy nie przechodzi w stan podtrzymania. I tak, są niedopałki. Niżej zdjęcia. PS. Nie sugeruj się temperatura CWU, ponieważ czujnik temp. mam odłączony.
FAFAŁ Opublikowano 10 Marca 2019 #4 Opublikowano 10 Marca 2019 Powietrza można dać delikatnie mniej i podawanie a zaszalejmy do 6lub 7.
Pieklorz Opublikowano 10 Marca 2019 #5 Opublikowano 10 Marca 2019 ?? To sterownik z grupowym sterowaniem nadmuchem, 30% to bardzo mało a Ty jeszcze chcesz mniej mu kazać ustawić? Zadaniem PID-a jest dążenie do pracy ciągłej bez odstawiania, on sam ściąga nadmuch i wydłuża pauzę Jak już chcecie z ręki ustawiać i tak nisko dawać nadmuch, to wyłączyc pid-a i będzie przechodził w podtrzymanie i wystarczy wówczas niższy, jednostajny nadmuch Kolego skąd taka nastawa nadmuchu się wzięła? Ten polski węgiel 26MJ to napisz coś wiecej co to jest, z jakiej kopalni Jak nie korzystasz z pompy ładującej CWU, (nastawe masz CWU wyłączona, bo widać N --) to daj sobie ten czujnik na powrót kotła, będzie odczyt co wraca na powrót z instalacji ************** Jak chcesz, aby sterownik stawał na zadanej, to trzymasz środkowy guzik chwile dłużej zjedź niżej w menu (rozpalanie,podajnik.. do pozycji o nazwie "sterowanie PID włączone", przestaw to na wyłączone) ustaw sobie wówczas podtrzymanie np. podtrzym.przedm co 10minut na 15sekund, dalej pozycja podtrzym dawka 15sekund co ile przedmuchów daj na 3 tryb pracy podajnik przez 8-9sekund co Twoje 55sekund i do tego limit obrotów dmuchawy 25-30% w trybie bez pid-a
Mmmarek Opublikowano 10 Marca 2019 Autor #6 Opublikowano 10 Marca 2019 @Pieklorz Nastawa nadmuchu wzięła się stąd, że tak mi podpowiedzial serwis... Cale te ustawienia mi podpowiedzieć. Węgiel jest Katowicki, kaloryczność min 26MJ, siarka poniżej 0.6, popiol poniżej 10%. Tak deklarują. Ogólnie węgiel pali się i tak o niebo lepiej, niż choćby bartex Silver, który również sprawdzałem. Póki co spalanie wychodzi na jak napisałem wcześniej, co w sumie jak na ogrzewany metraż, wydaje mi się sporo. Czujnik zgodnie z Twoją podpowiedzia dałem na powrót, między otulinę, a rurę od powrotu zaraz przy kotle, taki mam z tego odczyt jak na zdjęciu (zrobione po ustabilizowaniu się temperatury na czujniku). Zawór czterodrogowy mam ustawiony na 4.
FAFAŁ Opublikowano 10 Marca 2019 #7 Opublikowano 10 Marca 2019 Powiedziałem powietrze niżej bo widać spore spieki , może by się udało ich pozbyć . Zresztą na foto widać całkiem spory słup ognia . Oczko dwa nie wiele zmieni a może uda się pozbyć ich .
Mmmarek Opublikowano 11 Marca 2019 Autor #8 Opublikowano 11 Marca 2019 @Pieklorz Spalanie bez PIDa przy tych ustawieniach nie zdaje kompletnie egzaminu. Spieki jak były, tak są, dodatkowo tak mi przerwala opał, że w popielniku mam mieszankę węgla i spieków wielkości piłki do golfa. Moim zdaniem, winę opału można wykluczyć z góry, bo kumpel dwa domy dalej kupuje identyczny i u niego jak po kilku dniach wybiera popiol, to jakieś 90% wygląda jak popiol z papierosa. I to nie historia zaslyszana, tylko sam widziałem, bo też nie wierzyłem. Spieki można na palcach jednej ręki policzyć. Może jeszcze jakieś rady? Zostać w PIDzie i coś zmienić? Co sądzisz na temat spalania? Nie za dużo trochę 25kg na dobę? Wiadomo, co innego gdyby były mrozy, ale u mnie przez ostatnie 2 tygodnie nie było w ogóle przymrozki, temp. na zewnątrz w nocy oscyluje między 2/3 stopnie, a za dnia 5/13.
bercus Opublikowano 11 Marca 2019 #9 Opublikowano 11 Marca 2019 Na zdjeciach popiolu widač nie dopalony groch i spieki zaraz.Jest problem w ustawieniu nadmuchu w pid zie.Na malej,lub wysokej mocy jest dužo powietrza-dla tego spieki i jescze do tego jest w malej,lub wysokej mocy za malo powietrza,z tego jest niedopalony.Trzeba obserwowač,kiedy(na jakej mocy) kopczy(malo powietrza,niedopal),lub idzie jak rakieta(dužo powietrza,popiol sa topi i powstaja spieki) i dla tego sterowač korekty powietrza dla niska,lub wysoka moc PID.Poniewaž kociol w pid prechodzi przez sredna moc,tam sa spalanie troche porownuje i ciežko sa ustawi odpowiedny nadmuch dla mocy gornej i dolnej.Bez tego ale nie osczednoszci w pidzie.Cierpliwosc tego chce i male zmiany i nastepnie kilka godzin do porownania. Spieki i niedopal zaraz tež može byč nie sczelna korone palnika na dole.
Mmmarek Opublikowano 11 Marca 2019 Autor #10 Opublikowano 11 Marca 2019 @bercus dzięki za odpowiedź. Jednak w jaki sposób ustawiać tam moc nadmuchu na małej lub wysokiej mocy? Ten sterownik ma tylko opcję ustawienia mocy procentowo, nic więcej. Chyba, że mam szukać po prostu "złotego środka"? Choć z tym nie wróże sobie powodzenia, bo jedyna opcja na dłuższe obserwowanie spalania, to weekend. W tygodniu nie mogę sobie niestety na to pozwolić, a wiem, że bez tego będzie ciężko.
bercus Opublikowano 11 Marca 2019 #11 Opublikowano 11 Marca 2019 Korekcja powietrza w sterowniku musi byč.Každa instalacja jest inna.Každy komin ma inny ciag i wysokosc nadmorska :-),inny opal wymaga inny nadmuch. Nie istnieje uniwerzalna nastawa dmuchawy.Sterownik bedzie miač cos jak ustawienie dmuchawy dla 1 i dla 100% mocy.Wejdž w menu serwisowe,jesli nie tak w standardowom.
Pieklorz Opublikowano 12 Marca 2019 #12 Opublikowano 12 Marca 2019 Ograniczajac moc max na to 30 czy 50 czy 55% powodujesz, że sterownik dzieli sobie to na swoje kroki jako 100%mocy w dół. Jak masz w kotle czarno i jest niedopał, to ja bym nadmuch podniósł. Dla 30%nadmuchu wieksza pauza albo zostawiasz pauzę jaka jest i nadmuch dałbym wyjściowo dla pida wyższy tj 50% i zobaczyć na nastepny dzień, czy w kotle jasniej i mniej niedopału
Mmmarek Opublikowano 12 Marca 2019 Autor #13 Opublikowano 12 Marca 2019 @Pieklorz tak też uczynię i dam znać jakie wyniki. Jeszcze raz dzięki za rady :)
FAFAŁ Opublikowano 12 Marca 2019 #14 Opublikowano 12 Marca 2019 2 godziny temu, Pieklorz napisał: Ograniczajac moc max na to 30 czy 50 czy 55% powodujesz, że sterownik dzieli sobie to na swoje kroki jako 100%mocy w dół. Jak masz w kotle czarno i jest niedopał, to ja bym nadmuch podniósł. Dla 30%nadmuchu wieksza pauza albo zostawiasz pauzę jaka jest i nadmuch dałbym wyjściowo dla pida wyższy tj 50% i zobaczyć na nastepny dzień, czy w kotle jasniej i mniej niedopału Próbuje Cie jakoś zrozumieć . I uwierz mi nie potrafie . Może źle czytam może Twoja wypowiedź jest nieco zagmatwana dla mnie . Z tego co rozumiem pomijając pierwsza część wypowiedzi .patrząc na fotki autora tematu dla mnie jest jasne za dużo podane w krótkiej przerwie to sprawia że podajnik przesypuje . Wniosek prosty albo dawka w dół jak to napisałem na początku albo zmiana czasu przerwy w gore . Trzeba to tak ustawić by kopczyk na palniku był odpowiedni . Nie wypowiem się na ten temat bo posiadam palnik rynnowy . Jednak to że mam inny palnik nie oznacza że nie widzę co się dzieje u autora . Więc przesypywanie mamy jako tako objaśnione . Kolejna rzecz . Sugerujesz mu podanie więcej powietrza . Tylko jaki to ma sens ? Jedynie to że znów patrząc na fotki widzimy jak palnik robi " rakiete " to już daje do myślenia że jest tego powietrza zbyt dużo że tak powiem w górze modulacji . A chcesz by kolega dmuchał jeszcze więcej . To nic nie da bo i tak większość popiołu tego typ papierosowy zostało porwane w górę lub też stopione w kalafiora . Na prawdę próbuje i za nic nie mogę pojąć tego o czymu piszesz . Kolejna sprawa spalanie 25 kg to sporo i sądzę że duża część to leci w komin . Nie odbierz mnie źle jako początkowego firmowego palacza ale nie hu hu nie kumam Twoich porad . A teraz poniekont zgoda :) nie ruszając nadmuchu a zmniejszając moc np do tych 55% obetniemy palnikiem też maksymalny zakres powietrza . I tu specjalnie nie dawał bym a nawet nie ruszał ustawień dmuchawy . Bo jak i też to zauważył kolega bercus jest go w tym zakresie za wiele . reasumujac palnik a raczej sterownik trzeba opanowac . A ja powiem jeszcze tyle bo tej zasady się trzymam . Najpierw opanuj dawkę paliwa później dobierz odpowiednią dawke powietrza . wiec sorki Pieklorz nie rozumiem a chcę to wyjaśnić być może i ja coś źle robie hmm może nie podam swoich nastawów a może troszkę zdradzę że u mnie powietrza tyle nigdy nie było poza chwilami gdy chciałem szybko wszystko wypalic .
Mmmarek Opublikowano 12 Marca 2019 Autor #15 Opublikowano 12 Marca 2019 @FAFAŁ z tym, że ciągnie trochę w komin to pewnie masz sporo racji. Czopuch gorący, ręki na nim nie utxymasz nawet przez 2 sekundy. Jak temperatury spalin to nie powiem, ponieważ nie mam tam czujnika. Nie mam też żadnego regulatora ciągu, ani nawet klapki na łączeniu kotła z kominem, żeby trochę przymknac. Chociaż ostatnio zauważyłem, że w kotle bardziej robi się szaro, niż czarno od sadzy, a to chyba dobry znak.
FAFAŁ Opublikowano 12 Marca 2019 #16 Opublikowano 12 Marca 2019 Tak dobry to znak tylko zaś złym znakiem dla kieszeni Twoje bo sporo idzie w komin
Mmmarek Opublikowano 12 Marca 2019 Autor #17 Opublikowano 12 Marca 2019 @FAFAŁ tak wiem, widzę to po spalaniu. Jakieś rady może? Jak podniosłem moc dmuchawy do 50% to widzę, jak sypie aż iskry do samej góry, a to chyba znak, że jeszcze więcej idzie w komin?
FAFAŁ Opublikowano 12 Marca 2019 #18 Opublikowano 12 Marca 2019 Zmniejsz ta dmuchawę tak jak byla . I jak masz możliwość zmniejszenie mocy kotła to ustaw ja tak jak Pieklorz pisał w granicach 50 lub 55 %. To spowoduje też obciecie górnych zakresów dmuchawy . A prościej nie rozkręci jej do tych 30% a będzie gdzieś około 18% jak dobrze na szybkości policzyłem . Jak by kopcić zaczęło zostawiasz moc kotła taka jak ustaliliśmy a podnosisz moc dmuchawy o kilka procent . Idzie ciepło więc nie będziesz potrzebował większej mocy kotla w razie czego musisz pamiętać że zwiększając moc kotła trzeba zmniejszyć moc dmuchawy bo będzie zaś robić rakietę . Mam nadzieję że to prosto opisalem hihi .
Mmmarek Opublikowano 12 Marca 2019 Autor #19 Opublikowano 12 Marca 2019 @FAFAŁ prosto opisałeś, jednak w tym sterowniku nie ma opcji ustawienia mocy kotła :)
FAFAŁ Opublikowano 12 Marca 2019 #20 Opublikowano 12 Marca 2019 I to już kiszka . Czyli leć z maksymalnym powietrzem w dół . Po te dwa procent i obserwuj czy końce płomienia nie robią się bardzo żółte i kopcace . Przy otwartych drzwiczkach może to wyglądać dobrze a jak mu się zamknie to zmniejszy powietrze w tedy procent w górę lub dwa powinno pomóc . Obserwuj też środek kotła czy się nalot sadzy robi po jakimś czasie . Jak jest też powietrze w górę . Co jeszcze hmm . Dolny zakres wydaje się ok czyli klapki można by nie ruszać . No i ta nieszczęsną dawka moim zdaniem za duza a przy pocięciu powietrza może być jej tzn przesypane go jeszcze więcej .
Mmmarek Opublikowano 12 Marca 2019 Autor #21 Opublikowano 12 Marca 2019 @FAFAŁ dawkę już zmniejszyłem, bo bym nie nadążył wybierać z popielnika i połowa grochu by poszła w kosz, bo przebierać mi się tego nie chce :) Takie ustawienia podpowiedział serwis, na groch bym nie zarobił w takim tempie. Póki co jadę na podawaniu 6s, przy przerwie 50s. Kopczyk wydaje się ok, żar nie zapada się w palenisku, jest tak z 2cm w górę, no i nie przesypuje. Jedyne co, to cały czas są spieki i w sumie tyle. Wrócę z pracy to wrzucę fotki jak to wygląda od wczorajszego wieczora, no i będę kombinował jeszcze z tym powietrzem. Dam dmuchawę na 100% i będę zmniejszał.
FAFAŁ Opublikowano 12 Marca 2019 #22 Opublikowano 12 Marca 2019 Nie ma sensu stówa to Ci powiem od razu . No i fajnie z tą dawka zrobiłeś .
Gość berthold61 Opublikowano 12 Marca 2019 #23 Opublikowano 12 Marca 2019 7 minut temu, Mmmarek napisał: @FAFAŁ dawkę już zmniejszyłem, bo bym nie nadążył wybierać z popielnika i połowa grochu by poszła w kosz, bo przebierać mi się tego nie chce :) Takie ustawienia podpowiedział serwis, na groch bym nie zarobił w takim tempie. Póki co jadę na podawaniu 6s, przy przerwie 50s. Kopczyk wydaje się ok, żar nie zapada się w palenisku, jest tak z 2cm w górę, no i nie przesypuje. Jedyne co, to cały czas są spieki i w sumie tyle. Wrócę z pracy to wrzucę fotki jak to wygląda od wczorajszego wieczora, no i będę kombinował jeszcze z tym powietrzem. Dam dmuchawę na 100% i będę zmniejszał. Taka mała sugestia z tym powietrzem , wiem każdy kocioł inny itp ale np u mnie moc minimalna powietrza to 19 procent natomiast dla mocy maksymalnej powietrze jest na 26 procent . tam na pewno nie może być rakiety tylko spokojny żółty ogień .
Mmmarek Opublikowano 12 Marca 2019 Autor #24 Opublikowano 12 Marca 2019 @FAFAŁ to od ilu procent zacząć? @berthold61 u mnie jest możliwość ustawienia dmuchawy bodajże od 10%.
Gość berthold61 Opublikowano 12 Marca 2019 #25 Opublikowano 12 Marca 2019 Ja bym na początek spróbował ustawić dla mocy mnimalnej jakieś 18 procent a dla maxymalnej np 30 procent i potem korygować .
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.