Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła lub zmiana na cos innego


maly11111

Rekomendowane odpowiedzi

Ok dziekuje za info jesli  sie na pompe zdecyduje to musze byc pewny ze bedzie taniej lub chociaz tak samo benda rachunki za ogrzewanie.                                                  Jeszcze chcialbym kogos z forum zapytac o kociol gdybym sie zdecydowal na mniejszy jaki byscie polecili chyba w piatej klasie jaka moc ? Sterownik mam skzp02 to bym raczej ten zastosowal,ogladalem kociol seko maxx le 14 kw tylko ktos pisal ze niby z cienszej blachy nie wiem czy nie za duzy tez moze ktos cos poleci ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podstawa to sprężarka kup pompę z dobrą sprężarka. Na alledrogo widzę parę ciekawych 8-10 kW poniżej 10000. Tylko weź pod uwagę że w środku zimy może być konieczne dogrzanie. Super jakbyś miał panele PV wtedy to samograj. Ja do swoich 4 KWp dokładam wiosną kolejne 4 kWp, wtedy spadając COP nie będzie problemem. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak spada COP, to spada tez moc oddawana do instalacji. Czyli im niższa temp. na zewnątrz to zmniejsza się efektywność i sprężarka często się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

@robinet jak spada COP to kWh nie kosztuje 15 groszy tylko cena pradu/ COP. Moja bylejaka pompa da radę do - 15c, nowe z inwertem do - 25, ale kWh po 60 groszy,  nie ma sensu. W JARET PLUS koszt kWh to około 20 groszy za kWh (biorąc pod uwagę sprawność pieca) dlatego jak COP poniżej trzech to włączam kocioł (w tym sezonie 15 listopada). COP z mocą pompy nie ma nic wspólnego tylko z kasą). Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladalem kilka kotlow i nie wiem ktory bym wybral co byscie polecili?

1.Defro eko lux 12kw.
2.Klimosz 10 kw LE
3.SEKO MAXX LE 14kw (do tego nie wiem czy mozna podpiac sterownik SKZP02 ? )
 Wszystkie w podobnej cenie moze by sie udalo kupic bez sterownika to troche taniej nie wiem

4.Chyba ze wy cos polecacie innego ? kurde za duzo tego wszystkiego

Pozdrawiam Serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na skamp-pv, tu na forum jest gosc od tego kotła i sterownik bedzie pasował.

Co do instalacji, kup termometr na podczerwien i sprawdź jaka masz temp.wody w kotłowni a jaką w domu, moze faktycznie masz duze straty.

Jesli pompa ciepla to by musiała byc wpieta w domu wprost do instalacji by wyeliminować straty.

Masz podlogówkę czy grzejniki ? Bo to ważne. Do pompy musisz mieć dobrze zrobioną instalacje, a grzejniki przewymiarowane (jeśli sa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ok sprawdze ten kociolek glownie zalezy mi na mniejszym spalaniu wydaje mi sie tak jak wczesniej pisalem ze obecny kociol pobiera sporo zeby sie utrzymac i nie chodzi na optymalnej sprawnosci

Temp.sprawdze, chodz juz kiedys wylaczylem odbior ciepla w domu i temperatura powrotu sie szybko wyrownala (mam dodatkowy termometr na rurze powrotu w kotlowni )ale  straty napewno jakies sa

Mam ok 90 m podlogowki i grzejniki panelowe  chyba wszystkie przewymiarowane bo przykrecone na termostatach na 1-2 w skali do 6

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maly11111 napisał:

chodz juz kiedys wylaczylem odbior ciepla w domu i temperatura powrotu sie szybko wyrownala

Instalacja źle wykonana też ma wpływ. Kocioł pow.mieć ochronę powrotu, a u Ciebie nie ma.

Zobacz na tematy w Instalacjach, większość tego nie posiada i sa problemy. Jest tez temat z instalacja na odległość 20metrów - porównaj zalecenia kolegów z Twoją instalacja.

Sama wymiana kotła może tutaj nie wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly11111 patrząc na Twoje spalanie węgla, które podałeś w pierwszym poście, palisz mocą między 5 - 8 kW. Ostatnio przeglądałem kotły na allegro i za ok 5500 jest duży wybór, podobno bardzo dobrze spala nowy palnik sv200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Ksieciunio napisał:

Instalacja źle wykonana też ma wpływ. Kocioł pow.mieć ochronę powrotu, a u Ciebie nie ma.

 

Przegladalem wlasnie temat instalacja 20 m od domu  i wychodzi z tego ze chyba lepiej wymmienik przeniesc blisko kotla a nie jak teraz jest w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem hydraulikiem, w tym temacie musisz kontaktowac sie z osobami z tamtego tematu.

Jesli moge cos zasugerować.

Jeśli myślisz nad pompa powietrze/woda to wtedy ja wpiać w instalacje bezpośrednio w domu za wymiennikiem. Kocioł na razie bym zostawił tylko poprawił instalację z pomoca kolegów którzy sie na tym znają.

Wg.strony masz dobrze docieplony dom i potrzebujesz bardzo mało by go ogrzać.

Przy pompie ma też znaczenie np.rozdzielacz podlogowki, jesli masz ten z mieszaczem i pompa to on sie nie nadaje. W jednym z tematów było, ze aby zasilic podloge np.temo.30* na ten rozdzielacz musisz puścić aż 50*.

Jaka temp.masz na kotle która idzie na dom na ile masz na powrocie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. mam ustawiona na 54 c (kiedys na probe ustawilem na kilka dni 70 c ale wiecej spalal )  a powrot  48-49 obecnie mam pompy od grzejnikow i podlogowki wlaczone na stale a grzanie cwu mam histereze ustawiona  5 stopni to sie wlancza i dogrzewa wtedy powrot spada mi o jeszcze kilka stopni chyba do 44c

Skamp pv 13kw wydaje sie byc bardzo ciekawy malo zdjec w 5 klasie ciekawe jak spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie chwala ten kocioł i palnik ktory tam jest sv200.

Temp.trochę za niskie. Ja bym założył osobny temat w dziale instalacje, zrobił schemat. Może cos jest w Twojej instalacji co trzeba poprawić, a wymiana kotła wiele nie pomoże.

Zawsze lepiej wydac 1k zl niz 8k zl na nowy kocioł - który może nie być rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób jak uważasz, 

U mnie dawniej KLIMOSZ że sterownikiem BRULI, spalanie 25 kg dziennie. Teraz SEKO MAXX LE spalanie 15 kg dziennie. No i brak pyłu. Ale rób jak uważasz? 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziekuje za odpowiedzi

Tak naprawde mam troche metlik w glowie bo kurde za duzo tych kotlow narobili i firm. Seko maxx tez bardzo fajny kociol super czysczenie z tego co widze nie wiem jaki palnik tam jest ?

Jakbym mial takie spalanie 15 kg to bym juz nic nie zmienial  byc moze instalacje musze troszke poprawic tez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bajki że nagle nowy kocioł obniżył spalanie o 10kg to Ty nie wierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam @eliks u mnie obniżył, miałem KLIMOSZ żeliwny z palnikiem retorta wstawiony pod piec U24 (oryginalnie przez KLIMOSZ). Palił 20-25 kg, dom potrzebuje około 140 kW dziennie (wiem bo pompa ciepła bierze 30-40 kW). Teraz na SEKO MAXX LE 25 zużycie paliwa jak poniżej na obrazku. Sprawność kotła to podstawa.

Pozdrawiam Krzysiek 

Screenshot_20190224-205042.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, pali Ci jak pali, ale nie mów że pali nagle 10kg mniej bo przyrostu sprawności kotła nie zyskałem 30%. Po prostu masz lepiej zrobioną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

U mnie instacja przy wymianie pieca nie byla modyfikowana. Cała zmiana zużycia paliwa u mnie to piec. Nie mówię że u każdego tak jest. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała zmiana ilości spalonego paliwa to piec i dodał bym jeszcze wysokość temp na zewnatrz :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam ze ja mam spalanie 16,5kg/24h przy 100m2 ocieplone itd. Wina jest po stronie kotła ( w moim przypadku palnika)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Jak już zdecydowałeś się na kocioł na ekogroszek  to zdecydowanie nr 1 jest .SEKO MAXX LE. 

Powiem Ci tak zanim ten kocioł trafił do konsumentów przeszedł w laboratorium PLUM kompleksowe badanie pod względem algorytmu spalania  by potencjalny jego użytkownik nie miał żadnego problemu w poprawnym spaleniu ekogroszku.

Osobiście uważam , że PLUM który dostarcza swą automatykę do producentów kotłów zanim to zrobi to u siebie w pierwszej kolejności bada dany model kotła w wyniku czego niemal do perfekcji jest napisany algorytm spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.