Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W doborze kotła ogniwo a moze cos innego


kejti558

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuje kotła do ogrzania domu kostki około 180m2 ocieplony 15kw zastamawiam sie nad ogniwo eko plus m czy ktos moze sie wypowiedziec na temat tego kotła 

ewentualnie jaki piec jeszcze jest godny polecenia. Na co zwocic uwage przy wyborze ? czy wszystkie kotly maja takiej samej grubosci blachy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe, fachowym doradztwem służy m.inn. Pieklorz (kotły Sekom z Pleszewa). Jest też kilka podobnych wątków do twojego na tym forum, przejrzyj i pytaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kejti558 napisał:

Witam poszukuje kotła do ogrzania domu kostki około 180m2 ocieplony 15kw zastamawiam sie nad ogniwo eko plus m czy ktos moze sie wypowiedziec na temat tego kotła 

ewentualnie jaki piec jeszcze jest godny polecenia. Na co zwocic uwage przy wyborze ? czy wszystkie kotly maja takiej samej grubosci blachy?

Zwróć uwagę na palnik bo to podstawa niczym dobry silnik w samochodzie, potem sterownik, budowa kotła i na końcu względy estetyczne.

Blachy podobne 6 mm w każdym dobrym kotle więc na to nie ma co patrzeć, podobnie gwarancja 5 lat.

Jeśli masz komin z cegieł polecam Skam-PV 13 ze sterownikiem SKZP-02 Full i z zapalarką lub peletowy Skam Technix Bio 15 z najnowszym sterownikiem z panelem dotykowym, który ma wejść oficjalnie w przyszłym tygodniu, ale podaj ile dotąd było spalane węgla lub drewna na sezon do ogrzania tego domu + podgrzanie wody użytkowej dla pewności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam komin z cegły pierwszy sezon po ociepleniu domu około 3t ale nie było palone codziennie oraz kocioł duzo przewymiarowany 30 kw. A możesz coś powiedzieć na temat tego Technixa tez nadaje sie do komina z cegły? czy róznica jest tylko w kanałach ze skamp ma pionowe a technix poziome?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica to budowa wymiennika poziomy / pionowy z czyszczakami

Tam gdzie jest pionowy tj. skamp-pv istnieje jeszcze wpływ na podniesienie temperatury spalin przez demontaż czyszczaków/zawirowaczy spalin z grilla pionowego

Dla wymiennika poziomego są to płaskie, wodne półki. Tutaj trzeba odpowiednio dobrać kocioł, aby nie był przewymiarowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli mogę to chciałbym dołączyć do dyskusji  ponieważ również stoję przed wyborem kotła na ekogroszek. poniżej kilka niezbędnych info:

Dom wolnostojący z lat 80: piwnica (pod 1/3 domu), parter (ok 105mkw), poddasze (ok 100mkw)

kubatura domu: parter 250m3, poddasze ze skosami (165m3) = 420m3

ściany to pustak +10cm styropianu

dach 25cm wełny o lambda 33

bojler na 4-5os. =150l

instalacja głownie grzejnikowa (parter 8 grzejników, 2 drabinki łaź., 70mkw podłogówki na powrotach grzejników; poddasze: 6 grzejników, 1 drabinka łaź.) 

Naczytałem się wiele i o tym czym grzać dom (od ekogroszku po pellet przez gaz a na pompie powietrznej kończąc) i ostatecznie powróciłem  z powrotem do ekogroszku (choć jeśli ktoś mnie przekona że mój dom nie pochłonie mnóstwa pieniędzy poprzez spalenie pelletu to zastanowię się i nad peletem).

przeczytałem również całe 37 stron forum nt Sekom sv200 i jestem najbardziej nim zainteresowany choć rozważam również Defro Sigma E.
Ciepłowłaściwe (https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7w8l) wyliczyło mi średnią moc przy -20 na poziomie 9,6kW, a przy 1,7 na poziomie 4,8kW.

Pytanie czy kocioł o mocy 15kW pociągnie domek? I czy warto rozważać pellet ze względu na mniejsze zaangażowanie w obsługę (dozór), bo piec będzie w piwnicy wiec kwestia czystości nie ma znaczenia. Sterownik to chyba Timela bo firma znajduje się wioskę obok i może mógłbym liczyć na pomoc ze strony ich pracowników. Ale może Agros byłby lepszy?

A i czy warto rozdzielać parter i piętro na 2 osobne pompy + pompa na CWU? postaram się wrzucić schemat instalacji domu.

przepraszam za tyle pytań ale proszę o fachową poradę bo głowa pęka i im więcej czytam tym mniej wiem.
 

w załaczniku rysunek prostej instalacji, pompa na powrocie aktualnie, no ale przy nowym piecu zastanawiam się jak to przerobić. przedewszystkim czy jest sens dawać dwie pompy osobno na parter i poddasze.
na grzejnikach na poddaszu są termostaty, na dole albo przerobić złącza grzejników i dołożyć, albo jakiś termostat pokojowy w salonie

INSTLACJA.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DawidC napisał:

I czy warto rozważać pellet ze względu na mniejsze zaangażowanie w obsługę (dozór), bo piec będzie w piwnicy wiec kwestia czystości nie ma znaczenia.

Jeśli chodzi o czas między koniecznymi zejściami do piwnicy, to przy dobrym ekogroszku zasobnik trzeba napełniać co najmniej 2 razy rzadziej. 

Pellet ma mniejszą kaloryczność i gęstość zasypową.

Tak dla porządku przypominam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak firmę Timel masz wioskę obok, to biorąc pod uwagę co pisałeś...

Technix 15kW ekogroszek na Timela SKZP02 z zapalarką do ekogroszku od SEKOM.

Funkcjonalność jak przy pellecie, przy zamontowanym energooszczędnym motoreduktorze ciszej zestaw pracuje.

Zamów sobie przez internet jeden z ekogroszkow: Karlik PGG, Sobianek Lew, Super Mocny albo Ogień Ultra. Bardzo dobre ekogroszki na ten palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka różnica między technix a skamp? Bo widziałem jak czyszczone są piece z poziomymi półkami to trochę przy tym roboty i brudu i staranności bo mają wpływ na oddawanie ciepła, a skamp z pionowymi półkami i prostym czyszczeniem wydaje się być czymś o level wyżej (w zakresie wygody). Byłem nakierowany trochę na Skampa, ale może Technix jest "lepszy". Ale jaka jest różnica cenowa pomiędzy tymi modelami? @Pieklorz chyba masz największą wiedzę na ten temat i byłbym wdzięczny za info.
Dodam jescze że komin jest ceglany (20letni) od dołu do góry w obrysie domu, tylko ok 1,5m ponad dach jest z cegły klinkierowej. Jak to wygląda w połączeniu z takim piecem? czy od razu wkładać wkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej jednej pompie to nie wiem czy to obskoczysz.Pasuje zabezpieczyć powrót kotła. Możesz pompą cwu albo zawór temperaturowy za nim pompa. Poszukaj schematów jest ich dużo. Ja bym wybrał skamp. Teraz jeszcze jest nowy technix pel ale droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DawidC Napisałem o Technix ze względu na lepiej pasującą moc. W 15kW jest 5plaskich, łatwo dostępnych półek z których zgarnia się wszystko od góry do dołu. 

Tak jak piszesz pionowy wymiennik czyści się nieco rzadziej. Jego zaletą jest także wpływ na generowane temperatury spalin. Można wymontować zawirowacze z pionowego grilla a także płytę nad palnikiem w komorze spalania.

Odezwę się na priv z informacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy skamp pv jest tylko w wersji 13 albo 20kw? bo fajny ten kociol ale potrzebowałabym cos miedzy 15-16kw.(tutaj jest mozliwosc wpływu na temperature spalin.) Mam komin stary i ceglany i zastanawiam sie czy przy technixie 15 nie bedzie za niska temperatura spalin.(bo mam rozumiec ze przy technix juz niestety nie ma mozliwosc podniesienia temperatury spalin?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technix 15 ma 5płaskich półek wodnych, kanału wodnego nie wyjmiesz.

Kwestia doboru węgla i siły nadmuchu. Ekogroszki 24-26MJ wygenerują wyższe spaliny, ekogroszki 27-30MJ niższe

 

Jest dostępny wymiennik po testach skamp-pv z koszem z prawej i tylnym wylotem spalin, zobacz do wiadomości prywatnych wysłałem o takim testowym informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* skamp-pv -wymiennik z pionowym grillem oraz półautomatycznym czyszczeniem za pomocą dwóch dźwigni, palnik seria sv200

* Technix to wymiennik poziomy półkowy na palniku sv200

* Kotły klaster to wymienniki poziome,ale oparte o klasyczne rozwiązania palników w formie retorty palącej w górę. To wymaga większego wymiennika wodnego i więcej pracy aby był wynik. Klaster5-14 to sam wymiennik wielkością można porównać prawie pod Technix24. Ta wielkość ma w SEKOM wersję obrotową palnika ardeo AZP-TR, w komorze spalania skonstruowana jest niewielka komora nawrotna spalin, na wylocie z wymiennika znajduje się komora osadcza pyłów. Seria kotłów klaster zbadana jest na palnikach ardeo i sat one też zaznaczone na atestach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się powoli do wymiany kotła starszy dom 190m2 ocieplenie scian 10cm w planach ocieplenie dachu 15cm strypian na ciepłowłasciwe wyszło mi okolo 18kw jestem zdecydowany na kocioł firmy sekom tylko chciałbym was prosic o pomoc w doborze odpowiedniej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2020 o 14:02, Fabiannn napisał:

czy taki skamp 13 bedzie ok?

13 za słaba, ale podaj link do wyniku z cieplowlasciwie bo może za dużą moc tam oszcowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.