Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła lub zmiana na cos innego


maly11111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chce zmienic kociol na cos innego lub mnejszy ,obecny kocol mam 35 kw klimosz viadrus ogrzewany metraz ok 180 metrow duzo za duzo na ten budynek, niestety hydraulik " król Januszów " wziol kase i sie zmył.Problemem jest zbyt duze spalanie w cieple dni spalam 22-25 kg na dobe w mrozne dochodzi do 35kg ekogroszku wydaje mi sie ze sam kociol sporo zuzywa nie wiem ile taki kociol 35 kw pobiera eko zeby sie utrzymac ? moze ktos potrafi to obliczyc nie wiem,spaliny mam w zakresie 80-125 stopni wiec wydaje mi sie ze w komin duzo nie leci paliwo spala sie dobrze.A wiec do rzeczy kociol mam w pomieszczeniu gospodarczym 10 m od domu podlaczonym do wymmenika w domu chodzi to caly czas na jednej pompie chodzi to na zasadzie jakby pompy kotlowej a za wymmenikem sa trzy pompy ktore rozdzielaja na grzejniki ,podlogowke i cwu.

 

wynik z cieplo wlasciwe http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5ddk

Ogladlem na zywo nowy kociol klimosz z 5 klasy z oznaczeniem LE tylko ze wystepuje 10kw albo 20 kw a tu juz za duzo jaki kociol wy  byscie polecali??zalezy mi na mniejszym spalaniu


Jeszcze myslalem o pompie ciepla powietrznej wiem ze sporo drozej ale moze spokoj na lata co sadzicie?  

prosze was o radę

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe ciepła mamy na firmie z Viessman i co rusz jakiś problem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ogrzewasz po prostu grunt i budynek w którym stoi kocioł, plus straty na wymienniku. W takiej konfiguracji podejrzewam, że instalator zwyczajnie wolał dać większy kocioł dla świetego spokoju.  Nie wiem na jakiej głębokości i izolacji masz puszczone te rury, ale grunt potrafi przemarzać nawet poniżej 1m.  

Mierzyłeś kiedyś temperaturę jaka wylatuje z kotła, a jaka pojawia się zasilaniu wymiennika w domu oraz powrocie do kotła i wyjściu z wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiec pompa ciepla  nie za bardzo jak rozumiem wiec raczej zostalby odpowiedni kociol bo z tym co teraz mam tylko sie mecze jest o wiele za duzy,gdybym trafil na to forum wczesniej pewnie nie dalbym sobie takiego zamontowac .Napewno nie chcialbym ponownie kotla z opcja awaryjnym paleniem ktorej wogole nie uzywam dwa razy zapalilem w tym kotle co teraz mam i zagotowalo wode, wiec za bardzo nawet sie nie da bo wymmienik nie oddaje tak szybo ciepla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam pompę ciepła MEETING 12 kW,  typowa chińszczyzna 6 lat eksploatacji - zero problemów, w razie "W" zezlomuje i kupię nową (to monoblok koszt zakupu 7000 podłączyłem sam). COP powyżej 4, jak spada do 3 włączam kocioł na ekogroszek. 

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tradycyjny napisał:

Myślę, że ogrzewasz po prostu grunt i budynek w którym stoi kocioł, plus straty na wymienniku. W takiej konfiguracji podejrzewam, że instalator zwyczajnie wolał dać większy kocioł dla świetego spokoju.  Nie wiem na jakiej głębokości i izolacji masz puszczone te rury, ale grunt potrafi przemarzać nawet poniżej 1m.  

Nie wiem jakie sa  straty ciepla w gruncie rury sa ok 1m w ziemi sa to preizolowane rury .Moge tylko tyle napisac ze pomieszczenie gdzie stoi kociol jest dosc dobrze za izolowane i tylko jak otworze drzwi w celu czysczenia lub dosypania to wpada tam zimne powietrze i przez wentylacje.Wszystkie rury wychodzace z pieca  jak i wymmienik mam ocieplone raz na probe wylaczylem pompy w domu czyli nie bylo odbioru ciepla to temperatura powrotu sie szybko wyrownala z temperatura na piecu teraz mam jakies 6 stopni roznicy czasami.Wydaje mi sie ze kociol sporo zuzywa zeby sie utrzymac

dziekuje  za odpowiedz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Khojdys napisał:

Witam ja mam pompę ciepła MEETING 12 kW,  typowa chińszczyzna 6 lat eksploatacji - zero problemów, w razie "W" zezlomuje i kupię nową (to monoblok koszt zakupu 7000 podłączyłem sam). COP powyżej 4, jak spada do 3 włączam kocioł na ekogroszek. 

Pozdrawiam Krzysiek 

A jak cenowo wychodzi koszt ogrzewania? i jak musialbym ja podlaczyc , teraz spalam okolo 5 t eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę ja kupowałem 6 lat temu, teraz chyba 8500 ale niby z temperaturą do - 25. To są bajkopisarze tak jak inne firmy, ponizej 0/-5 każdej COP leci na "twarz". Ale wrzesień - listopad, marzec - maj - bosko (15 gr za kWh). 

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo, Jankowski. Dla mnie OK, myślałem że po 3 latach zezlomuje, a tu taki przypadek. Ale to chińszczyzna więc nie polecam. 

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestyty masz mocno nieaktualne informacje, pan Jakowski już się ceni za bycie dystrybutorem i model pewnie o którym mówisz wycenia na ponad 12 tys. zł https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-meeting-12kw-praca-do-15c-230v-7517301022 model do -25 na ponad 13 tys. zł https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-meeting-12kw-evi-praca-do-25c-7517315148 Tak więc nie spiesz się tak ze złomowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MEETING 12kw teraz patrzylem 12 tys Khojdys jaki koszt miesieczny za prad w przyblizeniu ? wiadomo zalezy od pogody

Najlepiej jakbym aktualny kociol sprzedal choc mysle ze bedzie ciezko 35 kw

A z kotlow jaki polecacie i jaka moc ? moze spalac gorsze paliwa jak dla mnie bo nie wiadomo jak bedzie z cenami eko za pare lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja zużywa 140kW na grzanie domu i CWU. Jak jadę na pompie ciepla to około 30kWh (ale mam panele PV 4kWp więc się bilansuje w okresie wiosna, jesień), w zimie około 15-20kg ekogroszek JARET PLUS 25 MJ na dobę, czyli koło 160 kWh na dobę. W lecie CWU z solarów mam 2x9 rur. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SlawekOrfi napisał:

Pompe ciepła mamy na firmie z Viessman i co rusz jakiś problem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Możesz opisać jakie to problemy? Dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem kusi mnie pompa poniewaz nie trzeba jej obslugiwac tylko pytanie czy bedzie taniej niz teraz wydaje na ogrzewanie,bylbym  wstanie dozbierac troche gotowki i wydac do 30 tys za pompe powietrzna tylko czy jest sens przeplacacac ?                                 A drugie pytanie czy moge taka pompe wpiac zamiast kotla tak jak teraz mam w pomieszczeniu gospodarczym i np postawic na poddaszu w pomiesczeniu gospodarczym czy tylko na zewnatrz musi byc ?? Na poddaszu zawsze jest w zimie troche cieplejsze powietrze niz na zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

@tradycyjny układ sam robiłem jest najprostszy z możliwych. Wymiennik pompy ciepła, czujnik przeplywu, pompa obiegowa glikolu, wymiennik płytowy 20 kW. Po drugiej stronie dwie pompy CO, CWU i wejście na instalację z zaworami zwrotnym. Czujnik temperatury od pompy ciepła na powrocie z obiegowe. Generalnie pompa ciepła wlacza się co godzinę (czasem rzadziej). Ponieważ mam grzejniki to pracuje na 55c zasilanie, powrót (czyli wyłączenie) ustawiam od 38-45 c. Nie chciałem ingerować w sterownik pompy. Kupiłem ją "dla checy", ale puki co działa i pisze o niej bardziej jako o ciekwostce niż bym komuś polecał bo czy ja trafiłem na taki dobry egzemplarz czy wszystkie są takie to nie wiem. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam @maly11111ale pompa ciepła pobiera z powietrza około 10 kW mocy na godzinę. Więc na poddaszu miałbyś lodówkę, przepływ powietrza też jest bardzo duży. Wg. Mnie montaż w domu odpada. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2019 o 13:46, maly11111 napisał:
Ok wiec pompa ciepla  nie za bardzo jak rozumiem wiec raczej zostalby odpowiedni kociol bo z tym co teraz mam tylko sie mecze jest o wiele za duzy,gdybym trafil na to forum wczesniej pewnie nie dalbym sobie takiego zamontowac .Napewno nie chcialbym ponownie kotla z opcja awaryjnym paleniem ktorej wogole nie uzywam dwa razy zapalilem w tym kotle co teraz mam i zagotowalo wode, wiec za bardzo nawet sie nie da bo wymmienik nie oddaje tak szybo ciepla

 

Nie twierdze ze pompa ciepła jest zła, ja bym nie założył chyba ze posiadasz fotowoltaike czy jakoś tak. W styczniu jak się popsuł piec od pompy to tydzień grzaliśmy farelkami bo serwis nie wiedział co jest zepsute. Słyszałem ze dobre i dużo tańsze w utrzymaniu są pompy wiercone w ziemie. Szwagier to zakłada wiec będę wiedział za rok jak to się sprawuje (jak dobrze to zakładam u siebie i żadnego ekogroszku itd.)

 

W dniu 24.02.2019 o 15:57, eliks napisał:
Możesz opisać jakie to problemy? Dzięki. 

Piec się wyłączył i koniec. Zmieniali płytki sterujące itd. Nie było efektu, w końcu znaleźli nieszczelność i gaz uchodził, twierdzą ze jaks płytka tez była uszkodzona śle kto to wie. Ważne ze działa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak przedluze rury i wyprowadze na zewnatrz to chyba mozna wpiac taka pompe w miejsce kotla ?  W pompach to jestem calkowicie zielony wiec wole dopytac dziekuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak można @maly11111 ale prościej wziąć PEX i podłączyć z zewnątrz w miejsce kotła. Jest dużo pomp split wtedy masz jednostkę wewnetrzna i często bojler 100-150l.

Ja robiłem sam to musiałem mieć monoblok. 

Pozdrawiam Krzysiek 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, eliks napisał:

Poza tym pompa nie kosztuje 30 000zł jak piszesz. 

Wlasnie nie wiem jest wiele rodzajow i roznych firm ceny chyba tak od 12 tys w gore nie wiem czy te drozsze sa lepszych firm materialow itp. tak sobie mysle ze moze lepiej dolozyc i kupic dobra pompe i miec spokoj na lata gdybym sie zdecydowal ale moze jestem w bledzie i nie warto przeplacac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy na Allegro poszukać i tutaj na forum się w odpowiednim dziale spytać. Myślę że coś firmowego Panasa, Daikina czy LG  kupisz za ok. 20 000zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.