Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła działający na grawitacji.


kupson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie czy jest możliwe zrobienie instalacji bufora ciepła, która by działa bez pompki?

Zaznaczam,że jestem kompletnie zielony w temacie inatalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty nawet linka nie otworzyłeś, w pierwszym linku w paru akapitach jest wszystko na temat bufora w pigułce, poczytaj, a można bufor "napędzać"grawitacyjnie

tu jest schemat: bufor-schemat-grawitacja-v3.jpg

zaczerpnięty z pierwszego linku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem o co chodzi?

,,stopniowe nagrzewanie — grawitacja będzie wysysać ciepłą wodę z kotła jak tylko zdoła się ona nieco podgrzać, dlatego bufor nie zostanie od razu naładowany do 80–90st.C, lecz najpierw cała objętość bufora będzie musiała przepłynąć przez kocioł kilka razy, za każdym razem będąc stopniowo podgrzewana coraz bardziej. Jak szybko woda osiągnie wysoką temperaturę, to zależy od aktualnej mocy kotła,,  z tego pierwszego linku co podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co chcesz zrobić? jaka instalacja i kocioł, co ogrzewać chcesz z bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalacje grawitacyjną na grubych rurach.

Chcę wstawić kocioł zasypowy 5 klasy + bufor ciepła.

Ogrzewać oczywiście dom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś trzeba dozować to ciepło do domu, jaki masz pomysł ?

 

ps jest parę rozwiązań ale trzeba znać szczegóły, odbierz pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kupson napisał:

Mam instalacje grawitacyjną na grubych rurach.

Chcę wstawić kocioł zasypowy 5 klasy + bufor ciepła.

Kocioł 5 klasy plus bufor ? Przecież to bez sensu. Kotły maja dobrą modulację i wystarczy dobrze zrobić instalację i kocioł sam będzie ogrzewał całą chatę.

Sama instalacja jest jak "bufor" - na grzejniki dasz zawory termo. i będzie dobrze. Ostatnio nawet był taki temat o podłączeniu kotła 5 klasy na eko z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sambor napisał:

Przy kotle zasypowym kl 5 na paliwo stałe bufor jest obowiązkowy! 

A nie jak kolega pisze bezsensu!

Faktycznie Panie @sambor mój błąd, nie doczytałem jednego zdania :/

Cytat

Chcę wstawić kocioł zasypowy 5 klasy + bufor ciepła. 

Cofam moją poprzednią wypowiedź. Proszę nie brać jej pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Visitor1230 napisał:

Tak, zeby tylko jeszcze Janusze potrafili cos takiego poprawnie podlaczyc. Dla wiekszosci bufor to takie UFO.

Podłaczyć i poprawnie dobrać jego pojemność. Zasyp 20 kg węgla to około 120-140 kWh. Bufor, który by to zmagazynował musiałby mieć około  2500 litrów. Kocioł 20 kW poradzi sobie z tym w około 6 godzin. Mniejszy odpowiednio dłużej. To zależy od jego sprawności oraz temperatury ładowania bufora. 

Na szybko tak to policzyłem: V x deltaT= 120 x 3600 / 4,18 czyli dla róznicy temperatur 40 stopni mamy około 2500 litrów. 

Mam nadzieję, że nie popełniłem błędu :)

Oczywiście pojemność bufora może byc nieco mniejsza, ewentualnie moc kotła większa, bo przez część czasu równocześnie ładujemy bufor oraz ogrzewamy instalację. 

PS: Niektórzy "bez liczenia" przyjmują 80-100 l pojemności bufora na kW mocy kotła. 

Jak by nie liczyć, trzeba znać temperatury i czas po stronie odbiorów. Inaczej będzie dla grzejników, inaczej dla podłogówki. Chociaż  w obydwu przypadkach trzeba wyjść od zapotrzebowania cieplnego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.