Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana instalacji c.o. a zużycie gazu


morgon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim. No właśnie, jak to jest? Czekam na wycenę wymiany instalacji c.o. z grawitacyjnej na coś nowocześniejszego. Czy w związku z tym, zakładając większe grzejniki i jednocześnie obniżając temperaturę zasilania, zużycie gazu się obniży? Bo może tylko mi się wydaje że tak będzie, a wydawać to mi się może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana instalacji moze okazac sie niepotrzebna poniewaz wiekszosc starych instalacji grawitactjnych na obecna chwile jest przewymiarowana i idealnie nadaje sie do kotlow kondensacyjnych. A dzieje sie to za sprawa docieplenia budynku. Jesli instalacje miales robiona jak budynek byl niedocieplony a pozniej go dociepliles to masz taka sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba tak nie jest. Tzn inaczej, po dociepleniu poddasza obecne grzejniki są zbyt mocne dla kotła zasypowego, ale dla gazu to chyba nie bardzo. Jednak Buderus dłuuugo musi mielić z zasilaniem powyżej 60°C, a mrozów w zasadzie nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przy duzej ilosci wody w ukladzie sterujesz kotlem gazowym pokojowo to bedziesz mial wysokie spalanie. Musisz sterowac pogodowo zeby nie bylo postoju kotla i wychlodzenia tej duzej ilosci wody. Jesli tak jak piszesz dla kotla zasypowego sa za duze to dla kondensata beda dobre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak to zasypowy. On ma to do siebie że żyje swoim życiem. Ale tak trzymam go między 55-65°C bo inaczej w domu skwar. Albo inaczej. Gazowy w listopadzie (bo wtedy cały miesiąc nim grzałem), zużył mi ok 280m³  gazu na ogrzanie 130m² docieplonych wełną i styropianem gr. 10cm. W nocy 19°C, w dzień ok 21-21,5°C. Listopad jak zapewne każdy pamięta, był bardzo ciepłym miesiącem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie duzo. Ja mam budynek usługowy 250 m2, grzeje termetem silver, na scianach styro 10 cm, poddasze wełna ale słabej jakości wykonanie (ekipa dużo piła a słabo robiła) i 250 m3 za grudzien. W dzien mialem 22 stopnie w  nocy 18. Na smieciuchu 65 jak jest -20 na zawnątrz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywało i tak. Teraz mi mieli na 54°C a na zewnątrz +7. Ostatecznie pewnie zejdzie do 48°C, ale nie ukrywam, że te 55°C to jest dopuszczalne mroźną zimą a nie wiosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja pewnie ok, tylko grzejniki za małe, lub ze spora iloscis farby.

Ja bym policzył grzejniki na obniżoną moc i wtedy zobaczyl jakie powinny być.,

 

U mnie obecnie na kotle mam ustawione 43*, w domu 21.8*. Policzylem ostatnio na kalkulatorze od jednego z producentów to grzejniki mam za małe na obniżoną temp. Na temp.70/50 sa ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierując się tabelą współczynników korekcyjnych, przy parametrach 55/45 mam do dyspozycji ok 1500W a przy 75/65 ok 3300W w pokoju 24m² i te wartości są proporcjonalne do wielkości innych pomieszczeń. Na podstawie własnych obserwacji widzę że dobranie mocy gdzieś po środku, będzie optymalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic z tych rzeczy. To jest zwykła, prosta, stara instalacja składająca się z kotła, zasilania, powrotu, naczynia wybiórczego i grzejników zrobiona z tego co ponad 30 lat temu z materiałów które akurat były dostępne, dlatego mam faviery które pewnie też jakoś szczególnie nie były dobierane do zapotrzebowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic się tam nie dzieje. Gdy śmirciucha od początku zduszę na 55°C bez możliwości rozkręcenia się, instalacja pracuje tak samo, dom ciężko zagrzać. Drugi rok ćwiczę telę instalację i jedyne wadliwe jej punkty to dwa cieknące zawory i skopany termometr na śmieciuchu zaniżający temperaturę zasilania o 10°C. Różnica między zasilaniem a powrotem to 10-20°C w zależności od tego, który bieg pompki jest, strat temperatury na wyjściu z kotła a grzejnikami w zasadzie brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak grzejniki mamy dobrane na 70 stopni to przy naszych zimach i tak przez 70% sezonu grzewczego kociol bedzie pracowal w kondensacji. Wstaw zdjecie tych grzejnikow na gorze bo faktycznie moze grubo farby jest. A masz zawor zwrotny na smieciuchu xeby ci go gazowiec nie grzal ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KubaSko napisał:

Nawet jak grzejniki mamy dobrane na 70 stopni to przy naszych zimach i tak przez 70% sezonu grzewczego kociol bedzie pracowal w kondensacji. 

Dokładnie, temu też pytałem, czy zwiększenie powierzchni grzejników i tym samym obniżenie temperatury zasilania przyniesie wymierne korzyści.

 

4 minuty temu, KubaSko napisał:

A masz zawor zwrotny na smieciuchu xeby ci go gazowiec nie grzal ?

Zamykam zwykły zawór na zasilaniu, bo wcześniej rzeczywiście, cała moc szła w śmieciucha a na grzejniki ochłapy. Wtedy to dopiero było fest zużycie gazu. 

 

5 minut temu, mironw napisał:

Czy śmieciuch terz w układzie zamkniętym

Nie, mam instalację otwartą do której wpięty jest Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.